Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Иванишевић: Питати Мехмедалију Ахмића, да ли је и он жртва "геноцида"
Четвртак, 13 јун 2024
 Миливоје Иванишевић
СРНА | 13.06.2024 | Глас Српске
 
БЕОГРАД- Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је Срни да је саопштење Министарства спољних послова Русије о томе да је број Бошњака страдалих у Сребреници фалсификован и недоказив потврда оног што он говори деценијама и поручио да свијет треба да сазна и то да су српски војници и народ учинили све да заштите бошњачке цивиле у Подрињу и указао на случај Мехмедалије Ахмића.

Иванишевић је рекао да они којим су пуна уста геноцида који су наводно починили Срби сада треба да пронађу Мехмедалију /Сафета/ Ахмића, који је у доби од 12 година скоро тотално спржен у акцији доставе хуманитарне помоћи муслиманима Сребренице и Церске "Падобран", а кога су Срби прво избавили из тог подручја, а потом спасили на Војномедицинској академији у Београду.


Детаљније...
 
Строго поверљиво: Шта су Британци радили у Сребреници у јулу 1995?
Понедељак, 17 јун 2024
Владимир Николић | 17. јун 2024 | РТ Балкан

Извештај Холандског института за ратну документацију о одговорности холандског батаљона УНПРОФ-ора за пад Сребренице прожет је референцама на припаднике САС и СБС чија су мисија и активности остали непознати чак и њиховим НАТО савезницима

Гласање о резолуцији о Сребреници у Уједињеним нацијама пружило је прилику за поновни осврт на трагичне догађаје из јула 1995, али и за проверу (не)истинитости наратива успостављеног у годинама које су уследиле.

Тако је било прилике да се скрене пажња на истраживање америчког обавештајца Џона Р. Шиндлера, професора за питања националне безбедности на Америчком војном колеџу за морнарицу, који тврди да је значајан део муслиманских жртава погинуо у борбама,  како међусобним, тако и са Војском Републике Српске (ВРС).

Детаљније...
 
Иванишевић: Укопани у Поточарима 2003. године, а гласали на изборима 2004.
Четвртак, 30 мај 2024
 Миливоје Иваниевић Фото: Вечерње новости
Глас Српске, Политика, Танјуг, СРНА | 30. 05. 2024.
 
Директор Центра за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић рекао је Срни да је, према његовој евиденцији, од 625 Бошњака који су 2003. године наводно укупани у Меморијалном центру у Поточарима њих 78 гласало на локалним изборима 2004. године.

Иванишевић је навео да је утврђено да су на гробљу у Поточарима покопани припадници муслиманских снага одговорни за масовна убиства Срба у сребреничким селима.

Међу њима су, каже Иванишевић, скоро сви чланови штаба Осме оперативне групе одговорни за убиства 13 мјештана српске националности у селима Бљечева и Гниона, као и у засједама у Коњевић Пољу, Осмачама и Сандићима.

Детаљније...
 
Слободан Перић: Сребреница, истине и лажи
Четвртак, 23 мај 2024
Насер Орић момандант муслимаснких снаага у Сребреници и фенерал Филип Морион УН Фото: Политика 
21.05.2024 | Политика

Непристрасном посматрачу уопште није јасно зашто се меморијални центар налази у Поточарима кад у њима није страдао баш нико. Исто тако ником није јасно зашто се као дан страдања обележава 11. јул, кад на тај дан није било никаквог страдања

Највећа лаж протеклог рата је званична „истина” о Сребреници. Истина је сасвим другачија од оног што се код нас и у свету приказује.

Почетком рата, у Хрватској 1991, у Босни 1992, успостављена је линија разграничења између српских и хрватских, односно муслиманских снага, која се са мањим променама одржала све до 1995, године расплета и завршетка рата на простору бивше СФРЈ. Те године хрватско-муслиманска коалиција креће у добро припремљену офанзиву на свим ратиштима са јасним циљем да се Срби протерају преко Дрине, што нагони Србе да током те године воде искључиво одбрамбени рат.

Детаљније...
 
Иванишевић: Постоје докази за подизање тужбе за геноцид над Србима у Сребреници и околини
Понедељак, 29 април 2024
 Нови Сад, Архив Војводине: Промоција к. „Хроника нашег гробља“ Миливоја Иванишевића Фото: Вечерње новости, Јованка Симић
28/04/2024 | РТРС | Аутор: СРНА

Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је да су Бошњаци и они који подржавају лажни мит о "геноциду" над Бошњацима у Сребреници покренули резолуцију у страху да ће српска страна, која располаже свим доказима, прва подићи тужбу за геноцид у Сребреници и околини, али над Србима.

- Зашто им се жури, и њима и Нијемцима? Зато што немају никакве аргументе, а ако су им аргументи масовне гробнице онда нека одговоре откуд Срби у тим масовним гробницима, а ми поседујемо имена Срба чији су посмртни остаци нађени у тим масовним гробницама. Не треба их потцењивати. Гурају резолуцију да би добили квалификацију "геноцид" и ублажили нашу тужбу и аргументе. Они и не располажу ничим - рекао је Иванишевић.

Он је нагласио да је српска страна, у смислу потенцијалне тужбе, неупоредиво јача.

Детаљније...
 
ТАЈНИ ДОСИЈЕИ - САС-овци са Орићем припремали терен за “нешто ужасно”
Среда, 03 јануар 2024
03.01.2024 | Вељко Зељковић | Глас Српске 

БАЊАЛУКА - Досијеи британског Министарства одбране са којих је скинута ознака тајности откривају да је МИ6 знао да се напад на Сребреницу спрема и прије него што га је Војска Републике Српске и планирала, али и да су САС-овци имали значајну улогу у креирању дешавања у овој енклави и око ње у спорном периоду њеног пада.

Наводи ово у свом најновијем тексту истраживачки новинар Кит Кларенберг који годинама истражује улогу обавјештајних служби у обликовању геополитичких процеса, а посебну пажњу је посветио дешавањима на просторима бивше Југославије. Према ријечима Кларенберга, осим активног учешћа у догађајима у вези са Сребреницом, британски обавјештајци су, како указују документа у које је имао увид, одиграли значајну улогу и у прикупљању доказа о ратним злочинима.

Детаљније...
 
Скинута ознака тајности: "Врх Републике Српске није имао план да освоји Сребреницу" [Фото]
Недеља, 05 јануар 2020
04/01/2020 | РТРС  | Извор: Независне

Напад Срба на Сребреницу испровоциран је од бх. стране, а Пале нису имале план да се освоји енклава, већ је до напада дошло на иницијативу локалног командира, наведено је у декласификованим документима Владе Британије, који су објављени на сајту Националног архива те земље.

У званичном документу Министарства одбране те земље од 11. јула 1995. године описују се догађаји који су претходили дешавањима у Сребреници, као и реакцији холандског УН батаљона након што су у њу ушле трупе Војске РС.

- Недавни напади армије босанских Срба на Сребреницу су изазвани константним бх. нападима у претходна три мјесеца на њихове руте снабдијевања јужно од енклаве. Напади ове армије су готово сигурно покренути од стране локалног командира и ми не мислимо да су дио плана из Пала да се прегази енклава - истакнуто је у документу, а у њему се под Палама сматра тадашњи званични врх Републике Српске.

Детаљније...
 
Зла судбина близу 100 српских насеља
Среда, 12 мај 2021
Насер Орић Фото: Вести
БИЈЕЉИНА, 12. МАЈА /СРНА/ - Близу 100 насеља са српском популацијом је нападнуто, спаљено и опљачкано у регији Братунац, Скелани и Сребреница, наведено је у Меморандуму о ратним злочинима и злочину геноцида у источној Босни /општине Братунац, Скелани и Сребреница/ против Срба од априла 1992. до априла 1993. године , који је упућен УН 1993. године, аутора Миливоја Иванишевића.

Иако је у Меморандуму  наведено да је готово немогуће у овако кратком прегледу поменути све нападе, спаљивања и пљачкања српских села, ипак се истиче да опис разарања само неких од тих села и заселака може да буде увјерљив доказ њихове епопеје.

Оно што се десило њима је на неки начин типична судбина осталих насеља. Уколико разлике постоје, углавном је ријеч о именима нападача, извршилаца злочина, али не и о коначном исходу њихових напада. А тај коначни исход је увијек убијање људи, пљачкање имовине, паљење и уништавање села, истакнуто је у овом документу, који у дијеловима преноси Срна.

Детаљније...