Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Траже строжу казну за Албину Терзић Штампај Пошаљи
Четвртак, 10 јануар 2013
В. МИТРИЋ | 09. јануар 2013. 20:59

Тужилаштво Босне и Херцеговине тражи строжу казну за Албину Терзић из Вареша, осуђена на пет година затвора због ратних злочина против цивила


САРАЈЕВО - Незадовољно висином изречене казне, Тужилаштво БиХ уложило је жалбу Апелационом већу Суда БиХ на првостепену пресуду у предмету против Албине Терзић (42) из Вареша, држављанке БиХ и Хрватске, која је, пред Судом БиХ 19. октобра прошле године, осуђена на јединствену казну затвора од пет година због кривичног дела ратни злочин против цивилног становништва - изјавила је за наш лист Селма Хећимовић, портпаролка Тужилаштва БиХ.

Тужилаштво БиХ терети Терзићеву да је "за време рата у БиХ, као припадница Војне полиције Хрватског већа одбране, од маја до средине јула 1992, у Оџаку, поступајући супротно члану 3. Женевске конвенције о заштити грађанских лица за време рата, сама или заједно са другим припадницима ХВО, учествовала у нечовечном поступању према цивилима српске националности који су били незаконито затворени у просторијама Основне школе и у фабрици "Стролит" у Оџаку.

- У оптужници се наводи да је Албина Терзић нечовечно поступала према затвореницима, које је ударала полицијском палицом по врату, раменима и глави, шамарала их, на њих хушкала пса, те мучила, злостављала, понижавала и вређала на различите начине, укључујући и присиљавање затвореника на сексуални однос или други облик тешког сексуалног насиља - каже Селма Хећимовић.

Њој се, такође, ставља "на душу" да је "посећивала заробљенички објекат који је био формиран у фабрици 'Стролит' у Оџаку, у којем су незаконито били затворени цивили српске националности, те учествовала у нечовечном поступању према њима".

- Тужилаштво БиХ, незадовољно висином изречене казне, упутило је жалбу на првостепену пресуду, јер сматра да је Суд том пресудом потпуно и правилно утврдио чињенично стање, правилно применио одредбе кривичног поступка и кривичног закона, при чему, међутим, није правилно одмерио казну, подсећајући да је за то кривично дело предвиђена казна од 10 година или дуготрајни затвор.


http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:414081-Traze-strozu-kaznu-za-Albinu-Terzic

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >