Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Албина Терзић arrow Траже строжу казну за Албину Терзић
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Траже строжу казну за Албину Терзић Штампај Пошаљи
Четвртак, 10 јануар 2013
В. МИТРИЋ | 09. јануар 2013. 20:59

Тужилаштво Босне и Херцеговине тражи строжу казну за Албину Терзић из Вареша, осуђена на пет година затвора због ратних злочина против цивила


САРАЈЕВО - Незадовољно висином изречене казне, Тужилаштво БиХ уложило је жалбу Апелационом већу Суда БиХ на првостепену пресуду у предмету против Албине Терзић (42) из Вареша, држављанке БиХ и Хрватске, која је, пред Судом БиХ 19. октобра прошле године, осуђена на јединствену казну затвора од пет година због кривичног дела ратни злочин против цивилног становништва - изјавила је за наш лист Селма Хећимовић, портпаролка Тужилаштва БиХ.

Тужилаштво БиХ терети Терзићеву да је "за време рата у БиХ, као припадница Војне полиције Хрватског већа одбране, од маја до средине јула 1992, у Оџаку, поступајући супротно члану 3. Женевске конвенције о заштити грађанских лица за време рата, сама или заједно са другим припадницима ХВО, учествовала у нечовечном поступању према цивилима српске националности који су били незаконито затворени у просторијама Основне школе и у фабрици "Стролит" у Оџаку.

- У оптужници се наводи да је Албина Терзић нечовечно поступала према затвореницима, које је ударала полицијском палицом по врату, раменима и глави, шамарала их, на њих хушкала пса, те мучила, злостављала, понижавала и вређала на различите начине, укључујући и присиљавање затвореника на сексуални однос или други облик тешког сексуалног насиља - каже Селма Хећимовић.

Њој се, такође, ставља "на душу" да је "посећивала заробљенички објекат који је био формиран у фабрици 'Стролит' у Оџаку, у којем су незаконито били затворени цивили српске националности, те учествовала у нечовечном поступању према њима".

- Тужилаштво БиХ, незадовољно висином изречене казне, упутило је жалбу на првостепену пресуду, јер сматра да је Суд том пресудом потпуно и правилно утврдио чињенично стање, правилно применио одредбе кривичног поступка и кривичног закона, при чему, међутим, није правилно одмерио казну, подсећајући да је за то кривично дело предвиђена казна од 10 година или дуготрајни затвор.


http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:414081-Traze-strozu-kaznu-za-Albinu-Terzic

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >