Брчко је америчка фарса столећа |
Субота, 15 децембар 2012 | |
М. ДРАГАНИЋ | 13. децембар 2012. 22:15
Професор права др Витомир Поповић, арбитар за Брчко, о заблудама о дистрикту на Сави. Политичари Републике Српске су морали на време да оспоре процес арбитраже ИАКО је имала за циљ утврђивање спорног дела међуентитетске линије привременог разграничења у области Брчког, арбитража је отишла и даље. Брчко је постало “држава за себе”, дата су му овлашћења ентитета, а имовина је постала власништво дистрикта, дакле - ничија. Коначно, одступило се од принципа поделе БиХ 51-49 одсто, у корист Федерације. За РС, чија се територија баш у том делу прекида, судбина Брчког је од егзистенцијалног значаја. По мишљењу професора Витомира Поповића, декана Правног факултета у Бањалуци и арбитру РС, фарсично је што се арбитража водила по правилима Комисије УН за међународно трговачко право. Поповић, аутор књиге “Арбитража за област Брчког - спор или фарса столећа”, каже да су Американци на случају Брчког хтели да покажу да ни РС ни Федерација нису државе, па међународни суд није надлежан.
- Уместо да одлуку донесе већина у арбитражи, донео ју је председавајући Робертс Овен, који нема већа овлашћења од осталих у трочланом већу. Овеново позивање на писмо Милошевића и Изетбеговића - да сам донесе одлуку у случају неслагања, нема упоришта у праву. То су разлози због којих је арбитража за Брчко, уместо спора столећа, како су је звали амерички медији, у ствари, фарса столећа - каже Поповић.
ОБИЧНА ОПШТИНА - ОДГОВАРАЈУЋИ на питање како Брчко дистрикт види за десет година, професор Поповић је рекао да ће то бити општина као и свака друга у Републици Српској или Федерацији БиХ. Статутом Брчко дистрикта, који је донео супервизор, сва јавна имовина постала је имовина дистрикта, што правна пракса не познаје, а воде се и многобројни судски спорови. Брчко је надгледало шест супервизора. - Таква овлашћења не постоје нигде на свету и она су производ жеље да се држи стална напетост између РС и Федерације. Супервизори су донели низ налога који немају везе са разумом, косе се са Уставом БиХ и Статутом, али и са низом одредаба међународног права - прича др Поповић. Поред мањкавости Арбитражне одлуке, период који је Брчко под снажним утицајем америчке администрације остаће упамћен по великом новцу којим су локалне власти располагале. - Замишљено је да Брчко има посебан статус, као Вашингтон у САД. Међутим, кад је дошло до обарања пореза у односу на РС и Федерацију, настао је колапс. Без нижих царинских стопа, Брчко је изгубило предност. Одустало се од планираног статуса, а да се не доведе у питање систем. Поповић упозорава на последице.- Арбитражну одлуку политички представници РС су морали оспорити. То, нажалост, нису учинили јер су чували своје позиције и интересе, а интереси РС су били споредни. http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:410408-Brcko-je-americka-farsa-veka |
< Претходни | Следећи > |
---|