Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Брчко је америчка фарса столећа
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Брчко је америчка фарса столећа Штампај Пошаљи
Субота, 15 децембар 2012
М. ДРАГАНИЋ | 13. децембар 2012. 22:15 

Професор права др Витомир Поповић, арбитар за Брчко, о заблудама о дистрикту на Сави. Политичари Републике Српске су морали на време да оспоре процес арбитраже

ИАКО је имала за циљ утврђивање спорног дела међуентитетске линије привременог разграничења у области Брчког, арбитража је отишла и даље. Брчко је постало “држава за себе”, дата су му овлашћења ентитета, а имовина је постала власништво дистрикта, дакле - ничија. Коначно, одступило се од принципа поделе БиХ 51-49 одсто, у корист Федерације. За РС, чија се територија баш у том делу прекида, судбина Брчког је од егзистенцијалног значаја.

По мишљењу професора Витомира Поповића, декана Правног факултета у Бањалуци и арбитру РС, фарсично је што се арбитража водила по правилима Комисије УН за међународно трговачко право. Поповић, аутор књиге “Арбитража за област Брчког - спор или фарса столећа”, каже да су Американци на случају Брчког хтели да покажу да ни РС ни Федерација нису државе, па међународни суд није надлежан.


- Уместо да одлуку донесе већина у арбитражи, донео ју је председавајући Робертс Овен, који нема већа овлашћења од осталих у трочланом већу. Овеново позивање на писмо Милошевића и Изетбеговића - да сам донесе одлуку у случају неслагања, нема упоришта у праву. То су разлози због којих је арбитража за Брчко, уместо спора столећа, како су је звали амерички медији, у ствари, фарса столећа - каже Поповић.


ОБИЧНА ОПШТИНА - ОДГОВАРАЈУЋИ на питање како Брчко дистрикт види за десет година, професор Поповић је рекао да ће то бити општина као и свака друга у Републици Српској или Федерацији БиХ.

Статутом Брчко дистрикта, који је донео супервизор, сва јавна имовина постала је имовина дистрикта, што правна пракса не познаје, а воде се и многобројни судски спорови. Брчко је надгледало шест супервизора.

- Таква овлашћења не постоје нигде на свету и она су производ жеље да се држи стална напетост између РС и Федерације. Супервизори су донели низ налога који немају везе са разумом, косе се са Уставом БиХ и Статутом, али и са низом одредаба међународног права - прича др Поповић.

Поред мањкавости Арбитражне одлуке, период који је Брчко под снажним утицајем америчке администрације остаће упамћен по великом новцу којим су локалне власти располагале.

- Замишљено је да Брчко има посебан статус, као Вашингтон у САД. Међутим, кад је дошло до обарања пореза у односу на РС и Федерацију, настао је колапс. Без нижих царинских стопа, Брчко је изгубило предност. Одустало се од планираног статуса, а да се не доведе у питање систем.

Поповић упозорава на последице.


- Арбитражну одлуку политички представници РС су морали оспорити. То, нажалост, нису учинили јер су чували своје позиције и интересе, а интереси РС су били споредни.


http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:410408-Brcko-je-americka-farsa-veka


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >