Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Генерал Младић поново удаљен из суднице
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Генерал Младић поново удаљен из суднице Штампај Пошаљи
Понедељак, 17 децембар 2012
14/12/2012 | 14:34 | СРНА

Претресно вијеће Хашког трибунала поново је данас удаљило из суднице оптуженог начелника Генералштаба Војске Републике Српске генерала Ратка Младића, зато што се "умијешао" у ток испитивања свједока.

До инцидента је дошло на дијелу сједнице која је била затворена за јавност. На отвореном дијелу сједнице предсједавајући судија Алфонс Ори је саопштио да је током испитивања свједока РМ-176 о копању тунела код аеродрома у Сарајеву оптужени рекао "да" и "још нешто на српском језику".

Одлуком судија, генерал Младић је удаљен из суднице до завршетка саслушања овог свједока и може да се врати када почне расправа о процесним питањима.

Заштићени свједок тужилаштва РМ-176 наставио је данас да даје исказ о догађајима у току рата у Сарајеву, гдје је 1993. године био припадник француских снага Унпрофора.



Свједок даје исказ под псеудонимом и уз заштитне мјере искривљења лика и гласа, а јучерашње главно и данашње унакрсно испитивање одвијало се највећим дијелом на сједници затвореној за јавност.

Свједок РМ-176 је потврдио да се сјећа да је некадашњи командант Унпрофора француски генерал Филип Морион протестовао код муслиманске стране због бомбардовања аеродрома у Сарајеву, преко којег су из града излазили цивили. Свједок је навео да се сјећа да је након тог инцидента дошло до још већег, када је погинуо један француски припадник "плавих шљемова".

На питање главног Младићевог браниоца Бранка Лукића да ли је чуо да су Срби били заинтересовани да цивили изађу из града, свједок је одговорио да је "Србе интересовала чињеница да ли они могу изаћи из града, јер ако цивили изађу из града, значи да опсада није потпуна".

"Нас је бринула чињеница да је било немогуће користити аеродром за излазак из града због положаја који су коришћени са обје стране. Њих је бринуо долазак цивила са територије коју су они држали под својом конторолом", рекао је свједок.

Он је прецизирао да је Војска Републике Српске котролисала рубне стране аеродрома, а сам аеродром је контролисао УнпроФор.

Свједок је потврдио да цивили нису могли да изађу из града без дозволе муслиманских власти. "Да, знали смо да је на Добрињи војска босанских муслимана поставила контролне пунктове да би провјеравала да ли људи који излазе из града имају за то дозволе", рекао је свједок.

Лукић је свједоку показао Споразум о поновном отварању аеродрома у хуманитарне сврхе, на шта је он рекао да "никада није видео документ", и да је само "знао да се тај споразум примјењивао од 29. јуна 1992. до доласка француског предсједника".

"Босански Срби који су контролисали то подручје пристали су да се повуку, а на њихово мјесто дошли су Француски војници Унпрофора", додао је свједок.

Свједок је рекао да су се преласци преко аеродрома одвијали углавном ноћу и у вријеме када није било ваздушног саобраћаја.

У једном тренутку он је рекао да су групе које су прелазиле "биле мијешане - цивили и војници", а затим да "никада међу њима није видио одрасле мушкарце".

"Људи су на разне начине прелазили аеродром. Уопштено се може рећи да су групе биле мијешане. Потенцијално је у њима знао бити неки војник", изјавио је свједок.

Он је потврдио да је приступ аеродрому са обје стране контролисала Армија БиХ.

Бранилац Лукић показао је свједоку извјештај према којем српске снаге нису дјеловање 1. јуна 1993. године, када су на насеље Добриња, које су држале муслиманске снаге, пале двије минобацачке мине.

О детаљима у вези са овим инцидентом свједок је говорио на затвореној сједници.


http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=76389


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >