Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Генерал Крстић можда први хашки осуђеник у Пољској
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Генерал Крстић можда први хашки осуђеник у Пољској Штампај Пошаљи
Уторак, 04 децембар 2012
01. 12. 2012. 18:12h |Бета

Босанско-српски генерал Радослав Крстић осуђен у Хагу за ратне злочине у Сребреници на 35 година затвора, биће вероватно први осуђени за ратне злочине на издржавању казне у Пољској у последње три деценије, о чему ће 6. децембра одлучити суд у Варшави.

архива: Генералу Крстићу Хаг не може да гарантује безбедност у затворима на Западу (!), па моли Пољаке да га приме на одслужење казне

Међународни суд за ратне злочине у бившој Југославији затражио је од Пољске да прими генерала Крстића, осуђеног 2001. године, на издржавање казне с образложењем да ни у једној земљи на Западу не може да му гарантује безбедност, јављају данас пољски медији.


Суд у Варшави разматраће наредне седмице да ли би прихватање хашког осуђеника било у складу са пољским законима и да ли би могло да наруши суверенитет и безбедност Пољске.

После суда, коначна одлука је на министру правде, а генерал може да се жали и на судску пресуду и на одлуку министра.

"Уколико би дошао на издржавање казне, она би у посебном процесу била преиначена, јер пољски закони не знају за казну од 35 година. Може то да буде казна од 25 година", казао је за Газету виборчу судија Окружног суда у Варшави, Игор Тулеја, коме је припао тај предмет.

Услове у затвору контролисао би међународни Црвени крст, а Тулеја је рекао да би требало обезбедити да генерал буде изолован од осталих затвореника.

Пољска је 2008. године потписала споразум са УН о преузимању максимално пет хашких осуђеника на издржавање казне у Пољској, а Сејм пољског парламента добио је уверавања од владе да прихватање осуђеника неће погоршати односе са Србијом.

"Све земље са простора бивше Југославије сарађују са Хашким трибуналом, па и Србија", казао је тада у дебати у Сејму Игор Ђалук из Министарства правде.

Последњи странац, Немац Ерик Кох, осуђен за ратне злочине током Другог светског рата у Источној Пруској, преминуо је у пољском затвору 1986. године, пошто смртна казна на коју је осуђен после рата никада није извршена.





http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/274094/General-Krstic-mozda-prvi-haski-osudenik-u-Poljskoj


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >