Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Наставити ексхумације на Aлипашином пољу Штампај Пошаљи
Среда, 21 новембар 2012
21.11.2012 11:24 | Агенције

Источно Сарајево - Одбор породица заробљених бораца и несталих цивила Сарајевско-романијске регије затражио је од Тужилаштва БиХ да на основу дјелимично пронађених скелетних људских фрегмената настави са даљом истрагом и ексхумацијом на Aлипашином пољу у Сарајеву, јавиле су агенције.

Одбор тражи од Тужилаштва да обавеже власти Федерације БиХ, првенствено Министарство унутрашњих послова и бивше раднике Федералне комисије за нестала лица, да дају одговор гдје се налазе преостали дијелови тијела.

- Имајући у виду чињеницу да је МУП Федерације извршио увиђај приликом убиства Слободана Самарџића и осталих, они морају знати гдје су тијела измјештена - наводи се у захтјеву Одбора упућеном замјенику главног тужиоца БиХ Весни Будимир.


Одбор захтијева од Тужилаштва БиХ да се обдукција и идентификација путем ДНК методе искључиво повјери Заводу за судску медицину Републике Српске, као стручној и овлаштеној институцији за обављање ових послова.

- Одбор породица располаже са информацијом да је велики број убијених и несталих сарајевских Срба под судском ознаком КРИ 144 током 1996. и 1997. године ексхумирано широм Сарајева, премјештено у градско гробље у Високом - истиче се у захтјеву.

Из овог удружења напомињу Тужилаштво БиХ да путем њихових информација проведе даљу истрагу и јавности објелодани шта су федералне власти криле и шта и дан данас крију у Високом.

Након што су у гробници на Aлипашином пољу у Сарајеву пронађени остаци људских тијела, Тужилаштво БиХ је, без сагласности овлашћених представника Института за нестала лица, окончало ексхумацију на том локалитету.

На локалитету сарајевског насеља Aлипашино поље пронађени су посмртни остаци тијела за које се претпоставља да су Срби страдали у Сарајеву 1992. године.

http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Nastaviti-ekshumacije-na-Alipasinom-polju/100757.html
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >