Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Прекинута ексхумација на Алипашином пољу Штампај Пошаљи
Петак, 16 новембар 2012
16/11/2012 | 18:33 | РТРС

Тужилац Тужилаштва БиХ данас је без сагласности овлаштених представника Института за нестала лица окончао ексхумацију на локалитету сарајевског насеља Алипашино поље, изјавио је члан Колегијума директора Института Милутин Мишић.

"Незадовољни смо таквом одлуком и сматрамо да та ексхумација није завршена. То је четврти излазак и први пут да је нешто пронађено и када смо очекивали да имамо резултате ексхумација је прекинута", рекао је Мишић.

Он је истакао да је ова ексхумација требало да буде рађена и раније, пошто је ријеч о локацији коју је пријавио МУП Републике Српске.

"Сада имамо ситуацију да је Тужилаштво ексхумацију завршило, а да је остала незавршена. Ми ћемо поднијети захтјев да се на овом локалитету ексхумација понови и копаћемо док не будемо сигурни да смо пронашли све жртве", рекао је Мишић.

Он је напоменуо да је ријеч о примарној гробници те да ће, уколико не буде нађено још посмртних остатака, тражити од надлежних институицја да дају одговор гдје су измјештена тијела.

Предсједник Удружења породица несталих Сарајевско-романијске регије Милан Мандић сматра да одлука поступајућег тужиоца Елдара Јахића о обустављању ексхумације представља потврду да ратне злочинце над Србима, наредбодавце и извршиоце штити директно Тужилаштво у Сарајеву, са Весном Будимир на челу.

"У понедјељак ће делегација коју чине прeдставници Института за нестала лица и Удружења несталих посјетити Тужилаштво БиХ и питати директно зашто је прекинута ексхумација када су пронађени посмртни остаци", рекао је Мандић.

Нада Самарџић, која тражи посмртне остатке супруга већ 20 година, рекла је данас новинарима да је узалудно копати по Сарајеву већ да треба питати члана Колегијума директора Института за нестала лица Амора Машовића и Драгана Булајића, који је током рата био задужен за размјену, гдје су нестали сарајевски Срби, јер они то сигурно знају.

На локалитету сарајевског насеља Алипашино поље пронађени су посмртни остаци за које се претпоставља да је ријеч о Србима страдалим у Сарајеву 1992. године.

Мандић је по проналажењу посмртних остатака рекао да се претпоставља да је ријеч о Слободану Самарџићу, Стани Шеховац и осталим Србима, убијеним почетком рата на Алипашином пољу.

Он је навео да Удружење са представницима Института за нестала лица БиХ трага за око 40 српских жртава које су страдале на локацији данашњег Булевара Меше Селимовића.

Међу тим жртвама су и Чедо Крајишник са Мојмила, Божо Мандић из Неџарића и Анђелко Кулина из "Б" фазе Алипашиног поља.

М.К.

http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=74425



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >