Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Сведочанства arrow Машовић крив за скривање злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Машовић крив за скривање злочина Штампај Пошаљи
Петак, 16 новембар 2012
15/11/2012 | 08:42 | Глас Српске

Годинама сам указивала на ту локацију, али нису хтјели да врше ексхумацију. Мог Слободана су одвели из куће и убили, јер су мог Слободана сви знали као угледног Сарајлију. Убили су га заједно са Станом Шеховац и инжењером Гојковићем управо на том мјесту.

Нада Самарџић, супруга сарајевског кантаутора Слободана Самарџића, чији су посмртни остаци, како се претпоставља, пронађени у уторак у масовној гробници код РТВ дома у Сарајеву, тврди да је Машовић крив за скривање гробница.

Слободан Самарџић је одведен из стана и убијен као цивил у мају 1992. године. Полиција је тада извршила увиђај и фотографисала леш, али је тијело, као и полицијски спис, мистериозно нестало.

- Надам се да ће Слободан послије 20 година бити ексхумиран из гробнице на Aлипашину пољу. Послије увиђаја намјерно је нестао и спис и документација о злочину, јер мој Слободан није био анониман. Имам фотографију са увиђаја послије убиства коју ми је дао човјек из МУП-а који га је препознао - каже Нада Самарџић.

Додаје да у УН постоји цијели низ фотографија са увиђаја послије злочина.



- У Тужилаштву БиХ постоји такође цијели досије и не знам колики је до сада нарастао, али знам да још није отворен. За то што се до данас није ексхумирало тијело мог Слободана крива је БиХ и Aмор Машовић. Машовић је знао и данас зна сваки детаљ о његовој судбини - каже Нада Самарџић.

- У Сарајеву су тада вршена, како су их звали, "санитарна чишћења" Срба.
Слободан је убијен из рафала. На себи је имао фармерке и кошуљу. И они који су вршили увиђај ставили су његову картицу из Привредне банке на груди и знало се, дакле, о коме је тачно ријеч - каже Нада.

За 20 година дуго трагање за тијелом свог мужа оптужује и Драгана Булајића, бившег шефа Комисије за размјену РС.

- Булајић је био друг мог мужа. Он је такође учествовао у прикривању истине о његовом страдању. Узео је новац да се то прикрије и то сам му у лице рекла - каже Нада.

Слободана ће каже сахранити у Новом Саду, гдје данас живе она и њихов син, а онда покренути процес пред Међународним судом.

- Ни ја, ни наш син нећемо се смирити док не буду кажњени они који су убили Слободана и они који су прикривали злочин двије деценије - каже Нада Самарџић, додајући да су и она и син правници и да ће знати да се изборе за правду.

Шеф Оперативног тима за тражење несталих Горан Крчмар рекао је за "Глас Српске" да су власти у Сарајеву, како војне, полицијске, тако и судске, криве што се данас не зна истина о страдањима Срба у том граду.

- Сви они морали су знати гдје се налази тијело Слободана Самарџића. Они су вршили увиђај, направили фотографије и све што уз документа о злочину иде, а нестали су и ти списи и тијело. То је чињено да би остали Срби напустили Сарајево и да се злочин сакрије, а злочинци избјегну правду - рекао је Крчмар.

Истакао је да су саучесници злочина и злочинци и они који су сакрили тијело Слободана Самарџића и документацију са увиђаја.

Предсједник Удружења породица несталих сарајевско-романијске регије Милан Мандић је у уторак, када су пронађени посмртни остаци на локацији у близини РТВ дома у општини Нови Град Сарајево, рекао да се претпоставља да је ријеч о Слободану Самарџићу и Стани Шеховац који су убијени на Aлипашином пољу почетком рата 1992. године.

Слободан Самарџић био је велики мајстор акустичне гитаре, свирао је са "Индексима", а многе познате музичаре научио је да свирају на гитари.

У дуету са Нарцисом Вучином свирао је хит "Мој брат". Самарџић и Вучина били су заштитни знак веома популарне ТВ емисије "На ти" у којој су изводили своје композиције рађене на текстове пјесника Душка Трифуновића.

Самарџић је радио музику и за позоришне представе, међу којима је била и музика за "Хасанагиницу".

Гробница


Локалитет сарајевског насеља Aлипашино поље, гдје су пронађени посмртни остаци, како се претпоставља, убијених српских цивила током рата у Сарајеву, обезбјеђују припадници Федералног МУП-а.

Мандић је рекао да ће од Тужилаштва БиХ тражити дозволу за ексхумацију, коју ће радити Институт за нестала лица БиХ уз присуство поступајућег тужиоца Тужилаштва БиХ.

Р.К.

http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=74309



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >