Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Сарајево: Наставак потраге за остацима убијених Срба Штампај Пошаљи
Петак, 16 новембар 2012
М. ФИЛИПОВИЋ | 15. новембар 2012. 21:05 |

На Алипашином пољу, где су пронађене кости Срба, у петак се настављају ископавања. Мандић: Форензичка испитивања потврдила да су у питању људске кости

БАЊАЛУКА - Ископавања у сарајевском насељу Алипашино поље, где су пронађене кости убијених Срба у протеклом рату, биће настављена у петак, а претпоставља се да је реч о масовној гробници која ће доказати зверства над српским жртвама у граду на Миљацки!

То је „Новостима“ потврдио председник Удружења породица несталих Сарајевско-романијске регије Милан Мандић.

- Након што су и форензичка истпитивања потврдила да су на Алипашином пољу пронаћене људске кости ископавања ће бити настављена, а све упућује на то да је у питању масовна гробница - рекао је Мандић.

У Удружењу претпостављају да је реч о посмртним остацима Слободана Самарџића, Стане Шеховац или других убијених Срба почетком рата на овој локацији.


Породице убијених Срба из Сарајева поручују да се неће смирити све док не пронаћу своје најмилије и достојно их сахране, а злочинци, припадници сарајевских ескадрона смрти, не буду доведени пред лице правде.

МАПА ГРОБНИЦА СРПСКА је израдила мапу са 1.600 локација масовних и појединачних гробница са 4.100 тела убијених Срба у протеклом рату у БиХ. На мапи су приказане појединачне и масовне гробнице са тачним бројем убијених Срба по градовима и општинама, а само у Сарајеву је евидентирано 275 појединачних и девет масовних гробница у којима су пронађена тела 394 убијена Србина.

Удружење, заједно са представницима Института за нестала лица БиХ, трага за око 40 српских жртава које су страдале на локацији данашњег Булевара Меше Селимовића, међу којима су и Чедо Крајишник са Мојмила, Божо Мандић из Неџарића, Анђелко Кулина... Проналазак посмртних остатака на Алипашином пољу потврђује да постоји низ појединачних и масовних гробница у Сарајеву што су федералне власти годинама скривале.

Срби оптужују Амора Машовића из Института за нестала лица БиХ да је, под сарајевским политичким притиском, крио информације о српским гробницама и да због тога мора да одговара пред правосудним институцијама.

Миленко Арсенијевић, који тражи брата од 1992. године, рекао је да је његов брат, тада запослен у Апотекама Сарајево, одведен испред стана у непознатом правцу.

- Телефоном ми је анонимно дојављено да су ми брата одвели људи озлоглашеног сарајевског криминалца Јусуфа Јуке Празине, и притворили га у Жељезничко-индустријској школи у Бућа потоку - рекао је Миленко.

Он је испричао да су му бошњачки војници брата тукли све време привођења, а да га је на крају наводно убио Ром, извесни Заим Рамић што је, такође, сазнао путем анонимног телефонског позива.

И Милена Кулина већ 20 година безуспешно покушава да пронађе посмртне остатке свог супруга Анђелка. Она каже да су три униформисана бошњачка војника њеног мужа одвели на „информативни разговор“ 20. маја 1992. године и од тада му се губи сваки траг.

- Ово је тужно и жалосно, али ја се и даље надам да ћу пронаћи свог мужа и да ћу га достојно сахранити - рекла је Милена.




http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.292.html:406176-Sarajevo-Nastavak-potrage-za-ostacima-ubijenih-Srba

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >