Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Алипашино поље arrow Сарајево - Трагање за убијеним Србима
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Сарајево - Трагање за убијеним Србима Штампај Пошаљи
Уторак, 30 октобар 2012
БИХ | 30/10/2012 | 14:58 | Извор: Агенције


У сарајевском насељу Алипашино поље на Тргу ЗАВНОБиХ-а данас је почело пробно ископавање, јер постоје информације да су ту закопани Срби са овог подручја убијени у протеклом рату, преносе агенције.

Предсједник Удружења породица несталих Сарајевско-романијске регије Милан Мандић рекао је да је Институт за нестала лица данас почео пробна ископавања на Алипашином пољу, а информацију да су ту закопани Срби добили су од станара овог кварта, Сипе и МУП-а Републике Српске.

- У овом кварту, у квадратном километру, нестало је више лица српске националности, а међу њима су Милан Тодоровић, Милко Аврам, Чедо Крајишник, Анђелко Кулина, Стана Шеховац, Бранислав Папаз, мој отац Божо Мандић и четворица Радовића - браћа и рођаци из Врбовске улице - нагласио је Мандић.

Он је рекао да се тражи 30 до 40 Срба са подручја Алипашиног поља, чија су тијела, највјероватније, пренесена на друге локације и сакривена.
Према његовим сазнањима, на чишћењу терена на овом локалитету радила је Цивилна заштита, Санитарна инспекција, Федерална комисија за тражење, Комисија за тражење несталих БиХ, а директор обје комисије био је Амор Машовић који је данас у Институту за нестале БиХ. Мандић каже да је тек данас почело пробно ископавање јер није било поузданих информација, зато што станари нису смјели да дају информције.

- Временом, људи се ослобађају притисака извршилаца или наредбодаваца ових злочина и почели су причати о могућим мјестима гдје су људи били сахрањени - нагласио је он, додавши да не зна да ли су та гробна мјеста измјештена послије рата.

Он је рекао да су у том насељу затвори за Србе били у кафићу "Борсалин" и продавници "Конзум", те још три-четири приватна затвора у подрумима гдје су се разни муслимански "хероји" иживљавали над српским становништвом, најчешће на старцима и женама.

У затвору у "Борсалину", према његовим ријечима, било је затворено и по 200 људи, које су послије убијали и закопавали, а послије рата њихова тијела преносили на разна мјеста.

- Примјер је Анђелко Симанић који је убијен у Бућа Потоку у Сарајеву, а његово тијело је послије пронађено у Зеници - истакао је он. Мандић је рекао да су у Сарајеву интензивно чистили терен по налагу актуелне власти ФБиХ, наводећи да је "Амор Машовић био алфа и омега за сва сакривања и премјештања тијела убијених Срба". Како је рекао, у Удружењу породица несталих Сарајевско-романијске регије дошли су до податка да су 842 Србина нестала у Сарајеву, а да се још тражи око 350.

Милена Кулина каже да је данас дошла на ископавање у нади да ће пронаћи остатке супруга Анђелка, који је одведен 20. маја 1992. године испред зграде од када му се губи сваки траг. " Када је одведен, послије 20 минута дошла су двојица униформисаних мушкараца који су се представили, али у страху сам заборавила њихова имена. Рекли су ми да су га одвели на информативни разговор. Више никад га нисам видјела", рекла је она.

Кулина наводи, да су свједоци потврдили да је њен муж убијен, а командир тзв. Армије БиХ хвалио се да га је заклао, те да ће и друге снаћи исто што је снашло Анђелка Кулину.

В.Д.


http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=73133

Сарајево: Нађене кости убијених Срба



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни