Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Суђење arrow Оптужница из Бијељине предложена у доказе
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Оптужница из Бијељине предложена у доказе Штампај Пошаљи
Понедељак, 24 септембар 2012
17:56 | 21/09/2012 | СРНА

Одбрана некадашњег команданта Главног штаба Војске Републике Српске, генерала Ратка Младића предложила је данас Хашком трибуналу у доказе оптужницу која је пред Окружним судом у Бијељини подигнута против некадашњих управника, замјеника управника и вође смјене страже у логору "Батковић".

Адвокат Миодраг Стојановић рекао је да је документ одбрани достављен синоћ, а у доказе је предложен током унакрсног испитивања свједока Ибре Османовића из Власенице, који је 1992. и 1993. био заточен у полицијској станици, затим у затвору у Власеници, у логору "Сушица", а потом у "Батковићу".

Османовић је изјавио да не зна за поступак покренут пред бијељинским судом. Он је потврдио да је у августу 1992. године дошло до смјене стражара и да су, умјесто оних који су "тукли и иживљавали се над заробљеницима, били доведени неки старији људи из села Батковићи, који су били породични људи и били су коректни".


Свједок је напоменуо да су заточеници ишли на рад, на копање ровова или чишћење, што је и код њега био случај, и они су били мање изложени малтретирању, али је за поједине постојала "ноћна прозивка и сви су добијали батине".

Османовић је рекао да је након његовог одласка, у Батковићу остало још око 250 заробљеника из Приједора, Козарца и Котор Вароши, који су доведени из логора "Мањача".

На питање браниоца Миодрага Стојановића да је Османовић у ранијем свједочењу рекао да је већина заробљеника из Козарца била у саставу Армије БиХ, али да о томе нису смјели да говоре, свједок је рекао да он са њима није разговарао, али је чуо да се говори да су "као борци одбацили оружје и били заробљени као цивили".

На увођењу ове изјаве у списе инсистирао је и оптужени, добацивши Стојановићу: "Мики, изјава мора да уђе, иначе..."

Одбрана је указивала и на неслагање са изјавом у вези са затвореником Ејубом Смајићем, за кога је свједок рекао да је "страдао смртно", да је "његово премлаћивање гледао свакодневно" и да га је "видјео мртвог".

Османовић је остао при овој својој тврдњи и након што му је предочена изјава Ејуба Смајића Кантоналном тужилаштву у Тузли из августа 2004, у којој је навео да је рођен 1949. године у Бијељини и говорио о свему што је преживео у "Батковићу".

Свједок је касније прихватио да је "могуће да је ријеч о некој другој особи". Он је прецизирао да је од других заробљеника чуо да се особа коју је видио мртву зове Ејуб Смајић и да је угоститељ из Бијељине.

Османовић је посвједочио да су заточенике премлаћивали резервисти полиције.

Овај поступак је пред Окружним судом у Бијељини покренут против некадашњег управника логора Петра Дмитровића, Ђоке Пајића који га је наслиједио на том мјесту,те Ђорђа Крстића као замјеника управника и вође смјене страже Љубомира Мишића. Оптужница их терети, између осталог, за премлаћивање муслиманских заточеника логора.

Главни претрес биће настављен у понедјељак,24. септембра, када ће тужилаштво извести новог свједока.

М.К.

http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=69761

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >