Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Оптужница из Бијељине предложена у доказе
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Оптужница из Бијељине предложена у доказе Штампај Пошаљи
Понедељак, 24 септембар 2012
17:56 | 21/09/2012 | СРНА

Одбрана некадашњег команданта Главног штаба Војске Републике Српске, генерала Ратка Младића предложила је данас Хашком трибуналу у доказе оптужницу која је пред Окружним судом у Бијељини подигнута против некадашњих управника, замјеника управника и вође смјене страже у логору "Батковић".

Адвокат Миодраг Стојановић рекао је да је документ одбрани достављен синоћ, а у доказе је предложен током унакрсног испитивања свједока Ибре Османовића из Власенице, који је 1992. и 1993. био заточен у полицијској станици, затим у затвору у Власеници, у логору "Сушица", а потом у "Батковићу".

Османовић је изјавио да не зна за поступак покренут пред бијељинским судом. Он је потврдио да је у августу 1992. године дошло до смјене стражара и да су, умјесто оних који су "тукли и иживљавали се над заробљеницима, били доведени неки старији људи из села Батковићи, који су били породични људи и били су коректни".


Свједок је напоменуо да су заточеници ишли на рад, на копање ровова или чишћење, што је и код њега био случај, и они су били мање изложени малтретирању, али је за поједине постојала "ноћна прозивка и сви су добијали батине".

Османовић је рекао да је након његовог одласка, у Батковићу остало још око 250 заробљеника из Приједора, Козарца и Котор Вароши, који су доведени из логора "Мањача".

На питање браниоца Миодрага Стојановића да је Османовић у ранијем свједочењу рекао да је већина заробљеника из Козарца била у саставу Армије БиХ, али да о томе нису смјели да говоре, свједок је рекао да он са њима није разговарао, али је чуо да се говори да су "као борци одбацили оружје и били заробљени као цивили".

На увођењу ове изјаве у списе инсистирао је и оптужени, добацивши Стојановићу: "Мики, изјава мора да уђе, иначе..."

Одбрана је указивала и на неслагање са изјавом у вези са затвореником Ејубом Смајићем, за кога је свједок рекао да је "страдао смртно", да је "његово премлаћивање гледао свакодневно" и да га је "видјео мртвог".

Османовић је остао при овој својој тврдњи и након што му је предочена изјава Ејуба Смајића Кантоналном тужилаштву у Тузли из августа 2004, у којој је навео да је рођен 1949. године у Бијељини и говорио о свему што је преживео у "Батковићу".

Свједок је касније прихватио да је "могуће да је ријеч о некој другој особи". Он је прецизирао да је од других заробљеника чуо да се особа коју је видио мртву зове Ејуб Смајић и да је угоститељ из Бијељине.

Османовић је посвједочио да су заточенике премлаћивали резервисти полиције.

Овај поступак је пред Окружним судом у Бијељини покренут против некадашњег управника логора Петра Дмитровића, Ђоке Пајића који га је наслиједио на том мјесту,те Ђорђа Крстића као замјеника управника и вође смјене страже Љубомира Мишића. Оптужница их терети, између осталог, за премлаћивање муслиманских заточеника логора.

Главни претрес биће настављен у понедјељак,24. септембра, када ће тужилаштво извести новог свједока.

М.К.

http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=69761

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >