Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Ранама душе нема лека
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ранама душе нема лека Штампај Пошаљи
Четвртак, 07 јул 2005
Екипа Новости, 07.07.2005 18:57:18

logo-novosti.gifСТРАШНО је кад плачу деца. А још је страшније кад плачу старци, који су од детињства заборавили слани укус суза.

- Проклет да сам, опет саме крећу... А, зарекао сам се да више нећу за децом да заплачем - каже старина Драго Миладиновић. - И онда, кад сам их овим својим рукама у комадима купио, ево, овде на кућном прагу, нисам плакао. Само сам једном јаукнуо. Видим, не могу тела да им саставим. Одсечена глава тамо, ребра овамо. Руке, ноге...

Драги Миладиновићу на Божић 1993. године у нападу муслиманских војника, под командом Насера Орића, побијени синови. И измасакрирани.

- Таман се печеница охладила, жена припрема чесницу, кад су одозго ударили - сећа се Драго. - Деца покушавају да одбране село, вичу нама: "Склањајте се". Кад смо се вратили, имали смо шта и да затекнемо.
Деда Драго сведочио у Хагу.

- Све сам испричао. А правде нема. Још је нема.



Јежестица, општина Братунац, на Божић 1993. године, жртве цивили, побијено седамнаесторо Срба.
Злочин - други чин. Први се догодио 8. августа 1992. године - побијено деветоро. Не зна се који је напад на ово село био свирепији.

- Анђелку Млађеновићу, тог проклетог августа, одсекли главу, па је носали по Сребреници - говори старина. - Не знам да ли је Анђелко имао и тридесет година.

Миливоје - Бата Иванишевић у књизи "Злочини над Србима у Босни и Херцеговини од 1992. до 1995. године" о нападу на Божић записао је: "У походу на Јежестицу, као и у време Првог и Другог светског рата предњачили су муслимани суседног села Јаглићи, а са њима и становници осталих околних муслиманских села који су још од пролећа 1992. године били сврстани у оружане формације познате као патриотска лига, Зелене беректе и остале јединице оружаних снага Армије Босне и Херцеговине. После овог њиховог похода Јежестица је спаљена, скоро сравњена са земљом, опљачкана и опустошена не само од војника, већ још више од чланова њихових породица, односно муслиманских цивила са подручја Јаглића, Церске, Глогове, Побуђа, Коњевић Поља, Касабе..."

- Не знам шта да мислим, а само мислим на синове - каже Драго Младеновић. - Сањам и никако да се ослободим тих слика. Купим децу у вреће. А знао сам да је ђаво однео шалу, кад су се у мају ту, око нас пукле прве пушке.

Јежестица наслоњена на Кравицу. Истога дана, исто зло.

- А туга, иста дванаест и по година дуга - вели деда Драго. - Шта нам би? Стално се питам.

У Кравици, на Божић 1993. године побијено петнаесторо Срба.

- Увек су ударали на неки светац - каже Драго.

Пред Хашким трибуналом Насер Орић, командант напада на Кравицу казао: "И једни и други су гинули ту... Сељане нико није помицао, остављени су да трухну, нико се није обазирао на унакажене лешеве који су лежали око пута и између кућа. Данима мушкарци и жене из Сребренице и Церске враћали су се у Кравицу, носећи све што се могло употребити".

ЗЛОЧИН У СУХИ


- ЗЛОЧИНА је било на обе стране - казао нам је председник Скупштине општине Братунац Рефик Бегић - и зато осуђујемо сваки. Довољна је само једна жртва, и то је злочин.

Бегић скреће пажњу новинарима на село Суху у општини Братунац.

- Овде су недавно ексхумирана тела Бошњака цивила, али вам о томе више може посведочити Садик Имамовић, члан Комисије Федерације за тражење несталих.

Касније, разговарамо са Имамовићем.

- У Сухој, у заједничкој гробници, пронашли смо 38 тела, из маја 1992. године. Идентификација још није обављена, у току је обрада тела на основу ДНК анализе. Пронашли смо петоро деце са мајкама, једно у загрљају са мајком. Пронашли смо играчке: лопту, једну цуцлу и флашицу за млеко. Родбина је препознала Зекиру Бегић. Била је у деветом месецу трудноће.


ДЕЛЕГАЦИЈА


САВЕТ министара Србије и Црне Горе саопштио је да је одредио делегацију која ће присуствовати комеморацији поводом десете годишњице масакра у Сребреници.

Делегацију државне заједнице предводиће министар за људска права Расим Љајић.

ПРОТЕСТИ


У ИМЕ неколико удружења грађана, Ибран Мустафић из Сребренице најављује да ће због доласка председника Србије Бориса Тадића, председника Хашког трибунала Теодора Мерона и шефа британске дипломатије Џека Строа 11. јула у Поточарима бити одржани мирни протести, јавља ФоНет.

ПЛАКАТИ


НА више места у центру Бањалуке излепљени су плакати са позивом да се присуствује парастосу Србима, настрадалим у Сребреници и Братунцу, у време последњег рата у БиХ, који ће се служити 12. јула на војничком гробљу у Братунцу.

КЊИГА О ЗЛОЧИНИМА


- ЗА око деценију рада на овој књизи, успео сам да прикупим доказе за више од 330 масовних злочина над Србима у Босни и Херцеговини. Овде су највише обрађени злочини са подручја Сарајева и Сребренице, пошто се жели наметнути да су управо у тим градовима само Срби чинили злочине - рекао је на промоцији своје књиге “Злочин над Србима у БиХ 1992-1995.” Миливоје Иванишевић, директор Центра за истраживање злочина над српским народом. - За Сарајево смо већ успели да покажемо о каквим се подвалама радило, а верујем да ћемо ускоро доказати колико муслиманских фалсификата има у случају Сребренице.

ДА ЈЕ НА ВРЕМЕ


"КАМО среће, у овој тронародној несрећи, да сваки народ објективно и поштено истражи и попише своје жртве. Да је тако учињено на време, а могло је и било је могућности у претходним деценијама, за страдање и жртве у Првом и Другом светском рату, верујем да бисмо раније пронашли решење које би отклониле понављање несреће узајамног истребљивања", записао је у поговору своје књиге "Злочини над Србима" Миливоје - Бата Иванишевић.


Милена МАРКОВИЋ
Перица ВАСОВИЋ


http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=77438&datum=2008-07-16


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >