Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Суђење arrow Генерал Младић упозорен да не коментарише свједоке
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Генерал Младић упозорен да не коментарише свједоке Штампај Пошаљи
Среда, 22 август 2012
15:24  | 22/08/2012 |   СРНА

Претресно вијеће Хашког трибунала упозорило је данас генерала Ратка Младића да ће "бити принуђено да га изведе из суднице“ ако настави да се прегласно обраћа својим браниоцима.

Одјељење за жртве и свједоке указало је Вијећу и на коментаре генерала Младића о свједоку оптужбе, некадашњем ратном репортеру британског "Скај њуза“ из БиХ Ернауту ван Линдену. Генерал Младић је за њега јуче рекао да је „лопов, шпијун ЦИА и џукела“, те да је имао „муслиманску љубавницу у Сарајеву“.

Те примједбе нису јуче преведене вијећу, тако да је оно реаговало на биљешку из Секретаријата суда.

"Такво обраћање свједоку је непримјерено“, рекао је судија Баконе Молото који у одсуству АлФонса Орија води претрес.

Молото је нагласио да судије „не разумију српскохрватски“ и позвао главног браниоца Бранка Лукића да се постара да његов клијент "не даје коментаре на рачун свједока, поготово не док је суђење у току“.

Одбрана је тражила 14 сати за унакрсно испитивање Ван Линдена, али је вијеће сматрало да је то превише.

Ван Линден је рекао да он и његови сарадници „нису били у могућности да сниме и да нису видјели минобацаче Армије БиХ који су се у Сарајеву налазили иза касарне `Маршал Тито` и одатле дјеловали дуже вријеме“. Генерал Младић је са клупе за оптужене добацио да је „иза болнице био њихов минобацач“.

Свједок је потврдио да је касарна прешла у руке Армије БиХ. Упитан шта се десило са војницима ЈНА који су чували болницу када ју је преузела Армија БиХ, Ван Линден је рекао да није упознат да је дошло до преузимања.

"Кад сам ја дошао у Сарајево у мају 1992. године и касније тамо су били исти људи. Један војник ЈНА био је рањен и био је на лијечењу у болници, а чуваре нисам видио“, рекао је Ван Линден, уз напомену да је „постојала разлика између војне болнице и болнице на Кошеву“.

За небодере УНИС-а, које је Ван Линден у једном од својих ратних извјештаја описао као „симбол модерног Сарајева“, бранилац Лукић је рекао да су били описивани као „промашена инвестиција“ у којој нико није ни живио, ни радио.

Ван Линден је рекао да није знао да ли су просторије кориштене као канцеларије предузећа у вријеме када је обишао једну од двије зграде прије него што су небодери погођени и изгорјели.

Лукић је указивао да је у једном од небодера био смјештен штаб Територијалне одбране муслиманских снага и да су само они тамо боравили. Свједок је рекао да је „видио бар двије жене у згради које нису носиле оружје, нису имале униФорме и нису му рекле да су из ТО“.

Ван Линден је, на питање да ли је знао за приједлоге за демилитаризацију Сарајева и ко је био против тога, одговорио да зна да су се скоро током цијелог рата о томе водили преговори са разним преговарачима, те да зна да је било навода да се томе противила муслиманска страна, али и да је било навода о противљењу српске стране.

Ван Линден је изјавио да „није провео довољно дуго времена са војницима да би могао да каже да су самовоља и непоштовање наређења били уобичајено понашање у ВРС“.

Суђење се наставља сутра када ће тужилаштво извести наредног свједока, бившег личног изасланика лорда Карингтона у БиХ Колма Дојла.

В.Ч.


http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=67564


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >