Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Генерал Ратко Младић – поглед руског стручњака за међународно право Александра Мезјајева
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Генерал Ратко Младић – поглед руског стручњака за међународно право Александра Мезјајева Штампај Пошаљи
Среда, 18 јул 2012
Тема дана | 15. јул 2012. | 17:33

Вера Жердева, Григориј Соколов,
Извор: Голос России

Нема много медија који покушавају да дођу до истине – често просто преносе западне медије.

Тема данашњег округлог стола биће делатност Хашког трибунала, тачније суђење генералу Младићу. Делатност овог међународног правосудног органа изазива много противречних реакција. Али када се оптуженима погоршава здравствено стање, напетост расте. На памет пада судбина Слободана Милошевића, који је преминуо у току судског процеса при помало двосмисленим околностима. О томе како се одвија суђење генералу Младићу данас ће говорити познати руски правник, стручњак за међународно право Александар Мезјајев.

Какав је ваш утисак са суђења генералу Ратку Младићу?

- Ја пре свега оцењујем овај процес као правник, зато немам толико утиске, колико правне закључке. Међународни трибунал за бившу Југославију стално тврди да се његова суђења одвијају на највишем нивоу, и у суштини они постављају стандард међународног правосуђа. То не одговара истини, и то се још једном испољава у случају генерала Младића. Суђење покушавају да започну у тренутку када одбрана није спремна. Особеност суђења у Трибуналу је то што све информације поседује Тужилаштво, а чак судије добијају информације само од Тужилаштва. А Тужилаштво сва документа одбрани не предаје. То траје већ више од годину дана. При томе Суд одлично зна да одбрана није добила сва неопходна документа. Ипак, они форсирају почетак процеса.


А о каквим документима је реч?


- Реч је о свим документима, почев, рецимо, од изјава сведока. Ради се о томе што је на пример у случају генерала Младића пријављено од три стотине сведока само неколико људи који ће сведочити непосредно у судници. Замислите да је 99 одсто изјава сведока писмено. И ове изјаве се не предају одбрани. На који начин можете да се припремите за унакрсна испитивања у таквим околностима? Али управо на то је и срачуната дата ситауција. Тужилаштво одлично зна да су оптужбе против генерала Младића фалсификоване. Могу одговорно о том да говорим, зато што су поводом Сребренице већ вођена суђења. И ми смо видели како су се припремали лажни сведоци. Како је те сведоке једним ударцем збрисао Слободан Милошевић на унакрсним испитивањима, како ови лажни сведоци падају на суђењу Шешељу, суђењу Караџићу. Зато у принципу ситуација када се минира могућност ефикасног унакрсног испитивања прилично је логична: ако одбрана добије сва документа на време, сви сведоци ће бити неутралисани на унакрсном испитивању.

Дозволите следеће прецизирање. Узимали смо интервју од правног саветника генерала Младића Миодрага Стојановића, и он је сам рекао да је приликом разматрања случаја генерала Младића Трибунал увео својеврснo правило: једне сведоке испитују у судници, други дају писмену изјаву, а сами не присуствују у судници. То ствара проблем одбрани?


- Заиста, оно што се дешава у Хашком трибуналу је својеврсни скандал, где се примењују двоструки стандарди испитивања сведока. Од 300 сведока само пет је пријављено као они који ће сведочити у судници. Сви остали су они који су дали писмене изјаве. И управо текстови писмених сведочења не дају се на време одбрани. Тачније, оно о чему сам већ говорио.

Следећи моменат: наступио је сведок Дејвид Харланд. И мада он није имао ни војно образовање, ни образовање у области политике, он је сведочио управо о тим питањима. Док га је испитивало Тужилаштво – судије уопште нису реаговале, никаквих проблема није било. Чим је почела да поставља питања одбрана, судије су одмах почеле да прекидају један за другим и да говоре: Зашто питате за мишљење тог сведока? Нама су потребне чињенице. Тачније, ето вам двоструки прилаз. Када Тужилаштво испитује сведока, он, не поседујући одговарајуће компетенције, изражава своје мишљење, Суду је то дивно. Чим се за мишљење сведока занима одбрана, то је већ погрешно, то ничим не помаже Суду, како они тврде.

Између осталог, на суђењу ће углавном иступати такозвани „професионални“ сведоци. Они трче са суђења на суђење. То су врло добро утренирани људи. При томе до такве мере да ридају од прве до последње минуте свог сведочења. Што смо на пример видели у понедељак и уторак, када је мушкарац сведок плакао непрекидно. Мада, по неким тренуцима који ми нису измакли, видео сам да је сведок у ствари одлично себе контролисао. На пример, то је било приметно по непосредним одговорима Суду. Тачније, постоји правило да ма ко да поставља питање, или Тужилаштво, или одбрана, одговара се на њега Суду. Али чак када се сведок подсећа на то, свеједно он за пет минута на то заборавља и прелази на природни поредак комуникације. Јер када те питају, логично је да одговараш управо оном ко те пита. Овај сведок за два дана ни на тренутак није заборавио да треба да одговара судији. Или још један пример: пауза између питања и одговора. То је невоља Трибунала. Тамо све преводе! Ако сведок говори брзо, квалитет превода се погоршава. Најважније је да се не праве паузе. Ако су поставили питање, треба сачекати да га преведу, затим одговарати. Ипак, колико год да на то подсећаш сведока, узалуд. После три минута он заборавља и почиње да одговара одмах. Ипак овај уплакани за два дана сведочења ни на секунду није заборавио да сачека.

А да ли бисте могли да наведете његово презиме?


- То је Еделвин Пашић. Он је сведочио и на суђењу против Радослава Брђанина и против Момчила Крајишника.

Да, управо су се на сведочења тог сведока позивале новинске агенције. И између осталог, ако на суђењу важну улогу игра емоционална компонента, да ли је по вама случајност или подударност што је суђење против генерала Младића обновљено управо 9. јула, када се припрема помен жртвама Сребренице и наредног дана тамо се сахрањују остаци погинулих?


- Између осталог, није сасвим тачно говорити о томе да ће тамо помињати жртве Сребренице. Тамо ће помињати само муслиманске жртве. Зато што, када се говори „жртве Сребренице“, из неког разлога се заборавља на то колико је било убијено Срба. Ово питање као да се искључује из разматрања. Али у целини, ви сте сасвим у праву. То је био шоу. И уопште имајте у виду да се сада овај процес налази у такозваном првом сегменту. Укупно ће бити пет сегмената, од њих шетири сегмента одговарају групама оптужбе. Рецимо, други сегмент ће бити за општине, трећи за таоце, и тако даље. А први сегмент овде није везан непосредно за неку оптужбу, они га називају прегледним. Он је у ствари чиста пропаганда. И зато нема сумње да је све то приређено поводом одговарајућих датума, карте је било потребно резервисати две недеље унапред. Имајте у виду, да бисте посетили Трибунал, треба да добијете карту. Све је направљено по законима позоришта. Наравно, први сведок је требало да отвори позоришну сезону на одговарајући начин. Зато чак ако и поверујемо да је сведок заиста био тако плачљив, Тужилаштво је одлично знало да је то психолошки неуравнотежен човек. И оно га није случајно узело за првог човека. Тим пре ако се пажњиво погледају његова сведочења, овај сведок није дао никаква сведочења непосредно против генерала Младића. Он је давао прилично примитивна сведочења о томе да је видео тенкове, да су на тенковим биле звезде петокраке. Али петокраке су симоблика ЈНА! Југославија се у то време још није распала и у њеној армији су служили представници свих нација. Ипак, сведок све време тврди: српске снаге, српске снаге… Мада је онда био дете и мало шта је схватао. Тачније, сведок је иступио у улози глумца. Доброг глумца треба рећи. И морам да признам да је представа на отварању сезоне успела.

И уједно у јавној свести дејства југословенске армије су била изједначена са дејствима српских формација.


- Наравно. Мада овај сведок није могао да да никаква убедљива сведочења о томе. Буквално после неколико дана сви ће заборавити на тај процес. Нико неће узимати карте. Сала ће бити празна. Сећам се како сам седео сам у судници на суђењу Слободану Милошевићу. Сам! При томе поред мене није било чак ни представника штампе. Они су писали своје репортаже према записима са интернета. Никога није било у судници! На првим таквим заседањима тамо је пуна сала. За неколико дана нема буквално никог. Зато је сасвим јасно да је прво заседање било чисто пропагандно.

Уз то првог дана обично се слушају питања тужиоца. Тачније, ликовање такорећи те стране. А другог дана је унакрсно испитивање. А на унакрсном испитивању које је између осталог блиставо извео адвокат генерала Младића, Бранко Лукић, желим то да подвучем, сведок се збунио. Тако ће бити са сваким сведоком. Тако је увек. Навешћу вам следећи пример. Када је иступао сведок Ратко Марковић на суђењу Милошевићу, он је првог дана давао врло озбиљна сведочења против Милошевића. Штампа је просто ликовала. Изашли су огромни коментари по обиму. Они су заузимали велико место на интернету. Другог дана десило се сасвим неочекивано. Сведок је на самом почетку заседања изјавио: Све што сам јуче говорио је лаж. Мене под мучењем терају да дајем лажна сведочења против Слободана Милошевића. И шта ви мислите, каква је била реакција штампе? Они уопште нису о томе писали! Једноставно су прећутали.

И хајде да дотакнемо питање здравственог стања генерала Младића. Шта мислите, то како се води ово суђење, емоционална обојеност заседања, могли су да провоцирају погошање здравственог стања?


- Мислим да је то, наравно, такође могло да провоцира, зато што знате да је било неколико инцидената када су из публике биле провокације против генерала Младића, гестикулирали су и слично. Али не мислим да је то главни разлог. Главно је то што је генерал Младић тешко болестан. Ми наравно немамо право да говоримо о његовом здрављу. То је забрањено правилима Трибунала. И ја ћу рећи само то што је већ процурело у штампу: он је преживео неколико можданих удара и инфаркта. И у тој ситуацији заседања Суда су врло опасна за људе у таквом стању. Зашто? Зато што треба бити све време напет. Ја сам памтим како сам седео у Трибуналу пет сати заседања и како бих се концентрисао, морао сам врло озбиљно да се потрудим. И негде до 12 сати почела је да ме боли глава. Носио сам већ са собом таблете против главобоље, зато што није лако пратити сваку реч. А за човека његовог стања то је, рекао бих, чак врло опасно.

И уз све то, обратите пажњу, заказали су му петодневну радну недељу. Пет заседања недељно. Ниједан оптужени, чак ни здрав, није подвргнут таквом режиму. Рецимо суђење Караџићу је протицало три, максимум четири пута недељно. Обично три пута недељно. Процес против Станишића и Симатовића је одржаван два пута недељно, пошто је Станишић болестан и тамо су судије изашле у сусрет. Зато сматрам да је у значајној мери суд провоцирао ово тешко стање, без обзира на то што је одбрана молила Суд да пређе на блажи режим. Тим пре што се у другим процесима то чини. Али председавајући судија и друге судије су одбиле да то учине. Сматрам да је то била директна провокација да се погорша здравствено стање генерала. Без обзира на то што се понекад чини да се Младић једноставно искључује, тим пре што му чак ни реч не дају. Сетите се када је покушао да се изјасни, а нису му давали, чак су га изводили из суднице. Ипак, оптужени мора свесно да се налази у сали. Он мора да разуме све зато што управо он даје инструкције адвокату. Адвокат не делује по сопственој вољи. Он испуњава инструкције оптуженог.

Хвала велика, а ви Александаре Борисовичу, ви сте тренутно у Казању. Како пратите процес?


- Углавном, наравно, пратим преко интернета. Воде се не сасвим директни преноси, али преноси се. За сада се овај процес преноси, мада има и затворених заседања. Мислим да ће она ускоро почети. Али ту се ништа не може. У таквим случајевима чак када се налазиш у судници, тамо се спуштају завесе, искључује звук, и шта се дешава са друге стране „акваријума“ (зашто акваријума, па зато што се налазите иза стакла), више нико не зна. Дешава се да звук однекуд иде, а дешава се да и звук искључују. Шта је тамо, ко је тамо? Мада понекад неки стручњаци спроводе истраживања, од мрвица праве информације и заиста се појављују занимљиве чињенице. Тако да се процес, наравно, може пратити преко интернета, али понекада сам у Хагу и непосредно и, како се каже, посматрам кроз стакло.

Хвала велика, Александре Борисовичу.


- Увек ми је драго да сарађујем са вашим радијом. Желим да вам се посебно захвалим на оном ставу који сте заузели. Нажалост, нема много наших медија који покушавају да дођу до истине. Врло често просто преносе западне медије, тако да сам увек спреман да са вама сарађујем. Много успеха у свим вашим подухватима!

У оквиру Округлог стола разматрано је суђење генералу Младићу. Водитељ Вера Жердева је разговарала са стручњаком за међународно право Александром Мезјајевом.


http://www.pravda.rs/2012/07/15/general-ratko-mladic-pogled-ruskog-strucnjaka-za-medjunarodno-pravo-aleksandra-mezjajeva/
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >