Љубиша Ристић: Бошњаци и колективна кривица |
Понедељак, 16 јул 2012 | |
„Сви су криви док се не ухвате они који су злочине починили“. „Индивидуализација кривице за ратне злочине да би се народи ослободили кривице“ био је основни аргумент приликом хапшења одабраних појединаца српског народа након уништења Југославије. Каобајаги, када се похапси и осуди политичко и војно руководство Републике Српске тада ће српски народ бити прочишћен као Адам и Ева пре првога греха. При томе, Бошњаци нису хапшени, као да кривицу овог народа нико неће да индивидуализује. Српски народ је тако доведен у позицију оног дечака кога су питали шта је то рибље уље, а он одговара: „То је оно што сви причају да је много добро, а нико неће да га пије“.
У једном од својих извињавања и председник Србије Борис Тадић је тражио да се кривица за ратни злочин индивидуализује, „како би се обескривили народи“. (1)
Још одлучнији став о колективној кривици српског народа исказали су реису-л-улема Мустафа Церић: - „Све док један народ не буде имао снаге да се суочи са истином о злочинима појединаца почињених у његово име колико год да их има, ризикује да носи терет колективне кривње“ (2) - „Сви су криви док се не ухвате они који су злочине починили“ (3) ... и Ријасет Исламске заједнице БиХ: - „Ријасет ИЗ-е држи да колективна кривња за геноцид престаје кад се утврди индивидуална одговорност“ (4) Међутим, сви ови ставови, исказани у форми моралности и начела, престају да важе истог трена када их треба применити на злочине почињене у име бошњачког народа. Индивидуализација ратних злочина у циљу „обескривљења“ Бошњака није почела ни данас, двадесет година након почињених бошњачких злочина. Одакле ова бездушност света? Зар Бошњаци нису заслужили да се „суоче са прошлошћу“, са бројним и монструозним злочинима почињеним „у име бошњачког народа“, са геноцидним карактером државе Босне и Херцеговине? Зашто се овај народ кажњава тиме што историјски бивствује у стању колективне кривице а не у „обескривљеном“ стању? Зар није довољна казна то што су геноцидни злочини босанских муслимана током Другог светског рата остали без своје индивидуализације? По свирепости у извршењу ратних злочина посебно се истичу сребренички Бошњаци, односно Муслимани, како су себе називали пре промене идентитета. Бошњачки злочинци имају право на казну. Зато је наш данашњи задатак, да баш у Сребреници, нашим комшијама укажемо на тренутну колективну кривицу бошњачког народа и да им тако помогнемо, колико је могуће, да се те кривице ослободе. Напомена: - (1) „Председник Србије Борис Тадић, који је прошле године присуствовао обележавању 15. годишњице злочина, ове године је послао својеврсну поруку уочи обележавања, рекавши да Србија хоће помирење са суседима и да ће учинити све да се индивидуализује кривица за ратни злочин, „како би се обескривили народи”. (Политика, 11.07.2011.године, текст: „Сећање на жртве Сребренице“) http://www.politika.rs/rubrike/region/Secanje-na-zrtve-Srebrenice.sr.html - (2) реису-л-улема Мустафа Церић, Поточари, 11.јула 2001.године - (3) реису-л-улема Мустафа Церић, Поточари, 11.јула 2005. године - (4) Ријасет, Посланица о Сребреници, 7.јула 2005.године - 2,3,4 цитирано према тексту: „Сребреничке поруке реису-л-улеме 2001-2011“ објављеном на сајту Исламске заједнице БиХ: http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=14714:srebrenicke-poruke-reisu-l-uleme-2001-2011&catid=201:aktuelnosti-kat&Itemid=458 Напомена: текст је део излагања на округлом столу одржаном у Сребреници 8.јула 2012.године на тему: „Сребреница прије 'Сребренице'“, у организацији: - Републичког центра за истраживање ратних злочина – Бања Лука - Борачке организације РС – општински одбор Сребреница, и - Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила – Сребреница Аутор је саветник у Институту за истраживање српских страдања у ХХ веку из Београда. |
< Претходни | Следећи > |
---|