Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Посмртни остаци седам Срба ексхумирани из масовне гробнице у касарни у Бихаћу
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Посмртни остаци седам Срба ексхумирани из масовне гробнице у касарни у Бихаћу Штампај Пошаљи
Понедељак, 18 јун 2012
понедељак, 18. јун 2012.

БАЊАЛУКА - Посмртни остаци седам Срба, погинулих у протеклом рату, који су ексхумирани из масовне гробнице у касарни, како наводе медији у РС, такозване армије БиХ "Адил Бешић" у Бихаћу, а идентификовани у Заводу за судску медицину Републике Српске, испраћени су данас са Спомен-костурнице на бањалучком Новом гробљу.

"Очекујемо снажнију реакцију међународних фактора да покажу да су правични на овом случају, а војне структуре у БиХ које сада управљају таквим објектима треба да се забрину и провере да ли још случајно у тој касарни има гробова или масовних гробница на другим местима", истакао је министар рада и борачко-инвалидске заштите Петар Ћокић, пренела је РТ Републике Српске.

Он је рекао да би овај случај постао "планетарно питање" да се којим случајем догодило у неком од војних објеката Војске РС, где би се кривица опет приписала Србима и Српској.
 
"Невероватно звучи чињеница да је и та касарна била место за масовну гробницу, што значи да су ови српски војници и цивили однекуд доведени и вероватно задржавани у том простору, били мучени и на крају убијени", истакао је Ђокић.

Министар је рекао да је невероватно да неко дуго година није желео да о томе јавно проговори и упре прстом у место масовне гробнице у касарни, где људи свакодневно долазе на посао.

"Зато смо данас одлучни да проговоримо језиком истине користећи чињенице да су, нажалост, и војни објекти били места за масовне гробнице у Федерацији БиХ и да је то прошло у невероватној тишини", нагласио је он.

Ђокић је поручио да је Република Српска изразито незадовољна радом Института за нестала лица БиХ, јер још потражује 1.695 несталих војника и цивила, док 610 ексхумираних тела у три спомен костурнице у Републици Српској још чека на идентификацију.

(Танјуг)

http://www.nspm.rs/hronika/posmrtni-ostaci-sedam-srba-ekshumirano-iz-masovne-grobnice-u-kasarni-u-bihacu.html


==========

БЛ- Испраћени посмртни остаци седам Срба


14:43    |    18/06/2012 |   РТРС

Посмртни остаци седам Срба, погинулих у протеклом рату, који су идентификовани у Заводу за судску медицину Републике Српске, испраћени су данас са Спомен-костурнице на бањалучком Новом гробљу на вјечни починак
 
"Очекујемо снажнију реакцију међународних фактора да покажу да су правични на овом случају, а војне структуре у БиХ које сада управљају таквим објектима треба да се забрину и провјере да ли још случајно у тој касрани има гробова или масовних гробница на другим мјестима", истакао је министар рада и борачко-инвалидске заштите Петар Ћокић, поводом тога што неколико ових посмртних остатака ексхумирано из масовне гробнице у касарни тзв. Армије БиХ "Адил Бешић" у Бихаћу.

Он је рекао да би ово постало "планетарно питање" да се којим случајем догодило у неком од војних објеката Војске РС, гдје би се кривица опет приписала Србима и Српској.

"Невјероватно звучи чињеница да је и та касарна била мјесто за масовну гробницу, што значи да су ови српски војници и цивили однекуд доведени и вјероватно задржавани у том простору, били мучени и на крају убијени", истакао је Ђокић.

Министар је рекао да је невјероватно да неко дуго година није желио да о томе јавно проговори и упре прстом у мјесто масовне гробнице у касарни, гдје људи свакодневно долазе на посао.

"Зато смо данас одлучни да проговоримо језиком истине користећи чињенице да су, нажалост, и војни објекти били мјеста за масовне гробнице у Федерацији БиХ и да је то прошло у невјероватној тишини", нагласио је он.

Ђокић је рекао да је Република Српска изразито незадовољна радом Института за нестала лица БиХ, јер Српска још потражује 1.695 несталих војника и цивила, док 610 ексхумираних тијела у три спомен костурнице у Републици Српској још чека на идентификацију.

„Процес идентификације српских жртава је веома спор, за разлику од много брже идентификације бошњачких и хрватских жртава рата, што указује на једностран приступ у раду Института за нестала лица БиХ", нагласио је Ђокић. Он је рекао да Српска никада неће одустати од тога да се наредбодавци и починиоци ратних злочина над Србима приведу лицу правде и дође до потпуне истине о рату у БиХ. Ђокић је рекао да ће Српска породицама погинулих бораца и цивила увијек посвећивати максималну бригу и пажњу у оквиру Закона о борачко-инвалидској заштити.

Према наредби Тужилаштва БиХ, Завод за судску медицину Републике Српске обавио је 23. маја коначну идентификацију три лица ексхумирана у кругу бихаћке касарне. ИдентиФиковани су Сретко /Уроша/ Кљајић, рођен 1949. године у мјесту Бањани, општина Босанска Крупа, нестао 3.јула 1995. године на подручју Суве Међе, Никола /Милета/ Новаковић, рођен 1937. године у Слуњу, у Хрватској, војник ВРСК, нестао на подручју Јоховице 12.јула 1995. године и Срећко /Јанка/ Вишњић, рођен 1965. године у мјесту Слуњ, припадник ВРСК, нестао 13. јула 1995. године на подручју Цетинграда.

Према наредби бањалучког Окружног тужилаштва, 7.ј уна у Заводу за судску медицину Републике Српске идентификована су три лица ексхумирана на више локалитета. Идентификовани су Милорад /Драгана/ Тривановић рођен 1951. године у мјесту Зут, у општини Двор на Уни у Хрватској, цивил нестао 7. августа у мјесту Зут, а ексхумиран на подручју општине Костајница, Јован /Миле/ Витас, рођен 1946. године у мјесту Медак у Хрватској, војник, нестао 12. августа на Грабежу, а ексумиран у Кључу и Ђуро /Милана/ Новаковић, рођен 1940. године у Крњеуши, општина Босански Петровац, цивил нестао 14. септембра 1995. године у Крњеуши, а ексхумиран у Босанском Петровцу.

По наредби Тужилаштва БиХ, 13. јуна у Заводу за судску медицину РС идентификован је Никола /Лазара/ Матијевић, рођен 1955. године у Мирковцима, у Хрватској, војник ВРСК нестао 1.августа 1995. године у Клокоту, а ексхумиран из круга касарне "Адил Бешић".

Испраћају су присуствовали представници породица погинулих, Владе Српске, Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила, Градске организације погинулих Бањалуке, Савеза логораша, Савеза удружења ратних војних инвалида РС, Трећег РС пјешадијског пука ОС БиХ и Оперативног тима за тражење несталих РС.

В.Д.

 
http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=63684
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >