Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Посмртни остаци седам Срба ексхумирани из масовне гробнице у касарни у Бихаћу
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Посмртни остаци седам Срба ексхумирани из масовне гробнице у касарни у Бихаћу Штампај Пошаљи
Понедељак, 18 јун 2012
понедељак, 18. јун 2012.

БАЊАЛУКА - Посмртни остаци седам Срба, погинулих у протеклом рату, који су ексхумирани из масовне гробнице у касарни, како наводе медији у РС, такозване армије БиХ "Адил Бешић" у Бихаћу, а идентификовани у Заводу за судску медицину Републике Српске, испраћени су данас са Спомен-костурнице на бањалучком Новом гробљу.

"Очекујемо снажнију реакцију међународних фактора да покажу да су правични на овом случају, а војне структуре у БиХ које сада управљају таквим објектима треба да се забрину и провере да ли још случајно у тој касарни има гробова или масовних гробница на другим местима", истакао је министар рада и борачко-инвалидске заштите Петар Ћокић, пренела је РТ Републике Српске.

Он је рекао да би овај случај постао "планетарно питање" да се којим случајем догодило у неком од војних објеката Војске РС, где би се кривица опет приписала Србима и Српској.
 
"Невероватно звучи чињеница да је и та касарна била место за масовну гробницу, што значи да су ови српски војници и цивили однекуд доведени и вероватно задржавани у том простору, били мучени и на крају убијени", истакао је Ђокић.

Министар је рекао да је невероватно да неко дуго година није желео да о томе јавно проговори и упре прстом у место масовне гробнице у касарни, где људи свакодневно долазе на посао.

"Зато смо данас одлучни да проговоримо језиком истине користећи чињенице да су, нажалост, и војни објекти били места за масовне гробнице у Федерацији БиХ и да је то прошло у невероватној тишини", нагласио је он.

Ђокић је поручио да је Република Српска изразито незадовољна радом Института за нестала лица БиХ, јер још потражује 1.695 несталих војника и цивила, док 610 ексхумираних тела у три спомен костурнице у Републици Српској још чека на идентификацију.

(Танјуг)

http://www.nspm.rs/hronika/posmrtni-ostaci-sedam-srba-ekshumirano-iz-masovne-grobnice-u-kasarni-u-bihacu.html


==========

БЛ- Испраћени посмртни остаци седам Срба


14:43    |    18/06/2012 |   РТРС

Посмртни остаци седам Срба, погинулих у протеклом рату, који су идентификовани у Заводу за судску медицину Републике Српске, испраћени су данас са Спомен-костурнице на бањалучком Новом гробљу на вјечни починак
 
"Очекујемо снажнију реакцију међународних фактора да покажу да су правични на овом случају, а војне структуре у БиХ које сада управљају таквим објектима треба да се забрину и провјере да ли још случајно у тој касрани има гробова или масовних гробница на другим мјестима", истакао је министар рада и борачко-инвалидске заштите Петар Ћокић, поводом тога што неколико ових посмртних остатака ексхумирано из масовне гробнице у касарни тзв. Армије БиХ "Адил Бешић" у Бихаћу.

Он је рекао да би ово постало "планетарно питање" да се којим случајем догодило у неком од војних објеката Војске РС, гдје би се кривица опет приписала Србима и Српској.

"Невјероватно звучи чињеница да је и та касарна била мјесто за масовну гробницу, што значи да су ови српски војници и цивили однекуд доведени и вјероватно задржавани у том простору, били мучени и на крају убијени", истакао је Ђокић.

Министар је рекао да је невјероватно да неко дуго година није желио да о томе јавно проговори и упре прстом у мјесто масовне гробнице у касарни, гдје људи свакодневно долазе на посао.

"Зато смо данас одлучни да проговоримо језиком истине користећи чињенице да су, нажалост, и војни објекти били мјеста за масовне гробнице у Федерацији БиХ и да је то прошло у невјероватној тишини", нагласио је он.

Ђокић је рекао да је Република Српска изразито незадовољна радом Института за нестала лица БиХ, јер Српска још потражује 1.695 несталих војника и цивила, док 610 ексхумираних тијела у три спомен костурнице у Републици Српској још чека на идентификацију.

„Процес идентификације српских жртава је веома спор, за разлику од много брже идентификације бошњачких и хрватских жртава рата, што указује на једностран приступ у раду Института за нестала лица БиХ", нагласио је Ђокић. Он је рекао да Српска никада неће одустати од тога да се наредбодавци и починиоци ратних злочина над Србима приведу лицу правде и дође до потпуне истине о рату у БиХ. Ђокић је рекао да ће Српска породицама погинулих бораца и цивила увијек посвећивати максималну бригу и пажњу у оквиру Закона о борачко-инвалидској заштити.

Према наредби Тужилаштва БиХ, Завод за судску медицину Републике Српске обавио је 23. маја коначну идентификацију три лица ексхумирана у кругу бихаћке касарне. ИдентиФиковани су Сретко /Уроша/ Кљајић, рођен 1949. године у мјесту Бањани, општина Босанска Крупа, нестао 3.јула 1995. године на подручју Суве Међе, Никола /Милета/ Новаковић, рођен 1937. године у Слуњу, у Хрватској, војник ВРСК, нестао на подручју Јоховице 12.јула 1995. године и Срећко /Јанка/ Вишњић, рођен 1965. године у мјесту Слуњ, припадник ВРСК, нестао 13. јула 1995. године на подручју Цетинграда.

Према наредби бањалучког Окружног тужилаштва, 7.ј уна у Заводу за судску медицину Републике Српске идентификована су три лица ексхумирана на више локалитета. Идентификовани су Милорад /Драгана/ Тривановић рођен 1951. године у мјесту Зут, у општини Двор на Уни у Хрватској, цивил нестао 7. августа у мјесту Зут, а ексхумиран на подручју општине Костајница, Јован /Миле/ Витас, рођен 1946. године у мјесту Медак у Хрватској, војник, нестао 12. августа на Грабежу, а ексумиран у Кључу и Ђуро /Милана/ Новаковић, рођен 1940. године у Крњеуши, општина Босански Петровац, цивил нестао 14. септембра 1995. године у Крњеуши, а ексхумиран у Босанском Петровцу.

По наредби Тужилаштва БиХ, 13. јуна у Заводу за судску медицину РС идентификован је Никола /Лазара/ Матијевић, рођен 1955. године у Мирковцима, у Хрватској, војник ВРСК нестао 1.августа 1995. године у Клокоту, а ексхумиран из круга касарне "Адил Бешић".

Испраћају су присуствовали представници породица погинулих, Владе Српске, Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила, Градске организације погинулих Бањалуке, Савеза логораша, Савеза удружења ратних војних инвалида РС, Трећег РС пјешадијског пука ОС БиХ и Оперативног тима за тражење несталих РС.

В.Д.

 
http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=63684
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >