Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Парастоси жтвама у Сијековцу и Теочаку Штампај Пошаљи
Четвртак, 29 март 2012

ПАРАСТОС ЖРТВАМА ЗЛОЧИНА У СИЈЕКОВЦУ


13:20  |  26/03/2012  | РТРС

Његово преосвештенство владика зворничко-тузлански Василије служио је данас у цркви Свете великомученице Огњене Марије у Сијековцу литургију поводом 20 година од злочина над Србима у овом мјесту и парастос за све невино пострадале.
  
Вијенце и цвијеће на спомен-плочу положили су делегација Владе Српске у којој су премијер Александар Џомбић, министар за рад и борачко-инвалидску заштиту Петар Ђокић и министар трговине и туризма Горана Златковић, затим делегација Народне скупштине Српске и изасланик предсједника Републике Српске Милорада Додика.

Осим њих, вијенце су положили делегације Републичке организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Српске, Трећег пјешадијског Републике Српске пука, делегација Борачке организације Републике Српске, СУБНОР-а, цивилних жртава рата, Савеза и удружења ратних и војних инвалида Српске, делегација општине Брод са начелником Милованом Череком и представници Рафинерије нафте Брод.
Агресија оружаних снага Хрватске на Србе у БиХ и покољ у Сијековцу 26. марта 1992. године најавили су почетак рата у БиХ.

Регуларне снаге Хрватске заједно са паравојним муслиманско-хрватским формацијама из тадашње Републике БиХ извршиле су стравичне злочине у неколико наврата током 1992. године у селу Сијековац, општина Брод, звјерски усмртивши 46 цивила, углавном жена, дјеце и стараца.

Организатор обиљежавања страдања Срба у Сијековцу је Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске у сарадњи са општином Брод.


ЏОМБИЋ: НЕМА ОДГОВОРА ЗАШТО ЈЕ ПОЧИЊЕН ЗЛОЧИН


Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић изјавио је да ни данас нема одговора на питање зашто се прије 20 година догодио злочин у Сијековцу, када је на монструозан начин убијено 46 недужних цивила овог села, и позвао правосудне органе БиХ да процесуирају починиоце овог злочина.

"Нема одговора на питање које непрестано постављамо `зашто се десио злочин?`. Разлога за овакав злочин над недужним цивилима, над дјецом, сасвим сигурно није било, а оно што овај догађај чини још трагичнијим и болнијим јесте чињеница да у то вријеме није било рата у БиХ", рекао је Џомбић у Сијековцу, гдје је данас парастосом и полагањем вијенаца и цвијећа на спомен-плочу обиљежено 20 година од овог злочина.

Џомбић је истакао да је ово један у низу тужних, али и један од најзначајних датума у историји ослободилачких ратова српског народа.

"За тај злочин до сада нико није одговарао и то је управо оно што све вријеме указујемо - да правосудни систем БиХ није праведан, да је изгубио сваки вид кредибилитета, те да је оправдано што смо инсистирали да се исправе неправилности и направи потпуно други систем правосуђа у БиХ", рекао је Џомбић и затражио да правосудни органи БиХ почну радити свој посао и напокон уваже и српске жртве.


ЂОКИЋ: ПРАВОСУДНЕ ИНСТИТУЦИЈЕ БиХ НЕПРАВЕДНЕ


Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић изјавио је да непроцесуирање злочина над Србима у Сијековцу 1992. године даје пуно разлога за сумњу у праведност правосудних институција БиХ и међународне заједнице.

Ђокић је на обиљежавању 20 година од злочина над Србима у Сијековцу рекао да је очигледно да тај злочин правосудне институције БиХ не желе да процесуирају, нити је то икада учинио Хашки трибунал.

"Тиме су нам показали да имамо пуно разлога да сумњамо у праведност правосудних институција БиХ и међународне заједнице, стога у будућности морамо још гласније да говоримо о овим злочинима да се никада не забораве и да се никада не понове", рекао је Ђокић.

Он је подсјетио да су злочин у Сијековцу починиле регуларне снаге Хрватске војске, које су на данашњи дан прије 20 година прешле на територију БиХ и брутално убиле девет становника, чиме је тада успостављена спирала злочина у БиХ.

Према ријечима Ђокића, то је први иницијални злочин сурове размјере, а 20 година од када је почињен пролази у тишини правосудних институција БиХ.

С.В.

http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=58495



ПАРАСТОС ЗА 60 ПОГИНУЛИХ БОРАЦА У ТЕОЧАКУ


 13:16 26/03/2012 |  СРНА

На централном спомен-обиљежју у Бијељини данас је служен парастос за 60 погинулих припадника Војске Републике Српске и цивила који су у протеклом рату дали животе на подручју Теочака.
  
Предсједник бијељинске Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих лица Жарко Радић рекао је да је морална дужност сјећати се људи који су изгубили животе током рата.

"Наша морална обавеза и дужност јесу да овакве догађаје не препустимо забораву и да их обиљежавамо. Сходно томе, ми смо формирали и Одбор дјеце погинулих бораца који ће наставити да обиљежавају те датуме", рекао је Радић.

Он је додао да ће 26. март бити обиљежаван и убудуће, јер је Влада Републике Српске уврстила тај датум у календар значајних догађаја зато што је на тај дан страдао велики број бораца.

Радић је најавио да ово удружење планира подјелу неповратних средства за 60 породица погинулих бораца и изградњу 30 станова, чиме би били ријешени најтежи проблеми ове популације.

С.В.

http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=58494

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >