Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Срби покопани у парковима Штампај Пошаљи
Уторак, 29 мај 2012
Тема дана | 28. мај 2012. | 18:38

САРАЈЕВО / БАЊАЛУКА – Институт за нестала лица БиХ, по налогу Тужилаштва БиХ почео је јуче у сарајевском насељу Неџарићи ископавања на местима где се претпоставља да су закопани сарајевски Срби из насеља Добриња пет, који су се током рата у БиХ затекли у делу града под контролом снага лојалних Алији Изетбеговићу.

Тиме је крунисан велики напор српских представника у власти БиХ, који су дали подршку породици Мандић у настојању да се пронађу тела српских цивила у насељу Добриња, једном од најстравичнијих сарајевских стратишта, где су убијани Срби.
Међународни фактори

Према речима директора Републичког центра за истраживање ратних злочина у Бањалуци Јанка Велимировића, тражи се тело Боже Мандића, а претпоставља се да су на истом месту покопана и тела још четворице српских цивила, убијених 1992 године.

Велимировић нам је рекао да је у том делу Сарајева током рата убијен велики број Срба, који су страдали и били покопани у парковима насеља Добриња, али да су њихова тела систематски за време и после рата премештана на непознате локације.
 
 

Потрага за оцем


Председник Канцеларије за тражење несталих лица Републике Српске Саша Кошарац наглашава у изјави за „Правду“ да случај Боже Мандића није прва ситуација у којој политички представници Бошњака покушавају да уз помоћ Међународне комисије за нестале и међународног фактора у БиХ прикрију истину о страдању сарајевских Срба, „међу којима је било много врло угледних људи“.

Председник Удружења породица несталих лица Сарајевско-романијске регије Милан Мандић, који непуне две деценије трага за оцем Божом, последњих месеци алармира јавност, тврдећи је да је лажна информација полицијске агенција СИПА подржана од појединаца из Међународне комисије за нестале (ИЦМП) да је тело његовог оца пронађено и идентификовано у Тузли.

Мандић је одмах добио деманти те информације из централе ИЦМП-а у Сарајеву, где су провером података утврдили да тај налаз не постоји.


Лажни лешеви


Божу Мандића је 16. јуна 1992. године убио познати снајпериста са надимком Усташа. Благоја Пешића, који је сахранио Божу Мандића, ниједна институција у БиХ није звала да се изјасни о околностима овог ратног злочина. Регионални координатор за западни Балкан у ИЦМП-у Клаудија Куљух потврдила је да не постоји траг да је Божо Мандић идентификован.
 
Манипулације са српским жртва из Сарајева нису само у овој ситуацији добиле монструозне размере. Догађало се да у гробу изнад којег пише име буде пронађен скелет коња, а после рата су злочинци наплаћивали од родбине српских цивила информације о томе где су оставили тело жртве.

Д. Башовић

http://www.pravda.rs/2012/05/28/srbi-pokopani-u-parkovima/




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >