Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Суђење Младићу: први свједок оптужбе 25. маја
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Младићу: први свједок оптужбе 25. маја Штампај Пошаљи
Аутор СРНА / РТРС   
Петак, 25 мај 2012
17:19 | 24/05/2012 | СРНА

Доказни поступак оптужбе на суђењу некадашњем команданту Главног штаба Војске Републике Српске генералу Ратку Младићу пред Хашким трибуналом почеће 25. јуна, саопштено је данас у Хашком трибуналу.
   
Почетак извођења доказа најприје је био заказан за 29. мај, али је претресно вијеће донијело одлуку о одлагању, због грешака које је тужилаштво направило у процесу објелодањивања докумената одбрани.

Захтјев адвоката генерала Младића био је да се суђење одгоди за шест мјесеци.

Приликом доношења одлуке, претресно вијеће је закључило да "грешке у објелоданивању имају утицаја на могућност одбране да се припреми за суђење", али и да је "утицај пропуста у неким случајевима веома мали или чак непостојећи".

Претресно вијеће наложило је тужилаштву да нову листу свједока преда до 30. маја.
 
 
Суђење генералу Младићу почело је 16. маја, уводном ријечју оптужбе, а затим одгођено на неодређено вријеме, односно до доношења одлуке претресног вијећа у вези са проблемом објелодањивања.

Оптужница генерала Младића у двије тачке терети за геноцид у Сребреници и још осам општина БиХ, а у осталих девет тачака за прогоне, истребљење, убиства, депортацију, присилно премијештање, незаконите нападе на цивиле и узимање припадника УН за таоце, од 1992. до краја сукоба 1995. године.

Прва оптужница против генерала Младића подигнута је у јулу 1995. године.

Власти Србије ухапсиле су га 26. маја прошле године у Лазареву код Зрењанина, а 31. маја је пребачен у Холандију и предат у надлежност Међународног кривичног суда за бившу Југославију.

На првом ступању пред суд, 3. јуна 2011. године, генерал Младић је одгодио изјашњавање о кривици за мјесец дана, а оптужбе које му се стављају на терет оцијенио је "гнусним" и "монструозним".

На додатном ступању пред суд, 4. јула, одбио је да се изјасни о кривици, послије чега је холандски судија АлФонс Ори у спис унио да се оптужени не осјећа кривим.

М.К.


http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=62175


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >