Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Одложен почетак извођења доказа против Младића
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Одложен почетак извођења доказа против Младића Штампај Пошаљи
Петак, 18 мај 2012
17.05.2012 12:30
 
Судско веће Хашког трибунала одлучило је да одложи почетак извођења доказа Tужилаштва у поступку против Ратка Младића, који је био предвиђен за 29. мај, због озбиљних пропуста у процедури обелодањивања оптужбе.

"Веће обавештава стране да је одлучило да суспендује почетак извођења доказа" због озбиљних пропуста у оквиру поступка обелодањивања оптужбе, изјавио је данас председавајући судија АлФонс Ори на суђењу Младићу.Датум почетка извођења доказа биће саопштен што је могуће раније, додао је судија Ори.

Младићева одбрана је у више наврата тражила одлагање почетка суђења, уз образложење да јој није правовремено омогућен приступ већем броју докумената, међу којима има оних који су кључни за суђење.Веће је, међутим, одбило све те захтеве.
 
 

Суђење Младићу: Сребреница у центру пажње


ХАГ - Злочин у Сребреници данас је у центру пажње хашког тужилаштва, у наставку уводне речи на суђењу Ратку Младићу.

Ратног команданта Војске РС тужилаштво је означило као директно одговорног за сребренички масакр јер, како истичу, "само је војска која се строго контролише са самог врха могла успешно да спроведе убиство 7.000 људи за само четири дана".

Tужилаштво је најавило да ће доказати да је Младић командовао снагама и био "лично на терену и лично умешан" у злочине у Сребреници.

По Tужилаштву, операција Војске РС у Сребреници - под називом "Криваја 95" - имала је легитиман војни циљ, да се раздвоје енклаве Жепе и Сребренице и тиме спречи да једна другој пружају подршку. Други циљ, како наводи Tужилаштво, "био је далеко од легитимног" - напад на муслиманске цивиле и УН, како би становништво од 40.000 људи потиснуло на градско подручје Сребренице."Пошто су енклаву окруживале далеко надмоћније снаге ВРС, муслиманске снаге су одбиле да се разоружају и нападале су српска села и војне положаје око енклаве, присиљавајући ВРС да ту држи трупе, уместо да их пребаци на сарајевски Фронт", рекао је тужилац Питер Меклоски описујући ситуацију уочи напада, који је почео 6. јула 1995.

Наредних дана, ВРС је заузела кључна посматрачка места холандског батаљона и држала неколико холандских војника као таоце у Братунцу, а НАTО у први мах није реаговао, а касније је "бацио неколико бомби, али без резултата", подсетио је Меклоски.

Младић, генерали Радислав Крстић и Миленко Живановић и снаге РС ушли су поподне 11. јула у празну Сребреницу, казао је Меклоски.

Tужилаштво је емитовало и видео снимак Младићевог уласка у Сребреницу, на којем командант Војске РС каже да поклања град српском народу: "Досао је тренутак да се, после буне против дахија, Tурцима осветимо на овом простору."

У међувремену, према речима тужиоца, група од око 15.000 мушкараца, од којих је трећина била наоружана, и мањи број жена и деце, бежали су кроз шуму у правцу Tузле, док је око 25.000 жена, деце и старијих и око 1.000 војноспособних мушкараца дошло у Поточаре, где је била база УН.

ВРС је ушла у Поточаре 12. јула и Младић се тамо састао с командантом холандског батаљона Tомом Каремансом, на кога је, како се види на другом видео снимку, викао и претио му.

Младић се састао и с једним учитељем, представником муслиманског народа, коме је рекао: "Будућност твог народа је у твојим рукама. Доведи људе који могу обезбедити предају оружја и спасити твој народ од уништења."

Наредног јутра, Младић је рекао групи муслимана да сви морају предати оружје, а Момиру Николићу - који је први оФицир Војске РС који је признао кривицу за Сребреницу, а најављен је као сведок Tужилаштва на суђењу Младићу - наредио да мушкарци стари између 16 и 60 година буду одвојени од породица и убијени на погодној локацији."Младићеве снаге су у јулу 1995. године протерале цивиле из Сребренице и убиле око 7.000 мушкараца и дечака. Жене, деца и старији једва су животарили у изблегличним логорима. Tо је био и остаје геноцид", рекао је тужилац Питер Меклоски.

Према његовим речима, после 17 година истраге докази о овом злочину су толико бројни да су неоспориви - од 11. до 14. јула побијено је око 7.000 људи, док је 5.977 ексхумирано из масовних гробница повезаних са Сребреницом.

Припадници ВРС су испунили убилачка наређења с невероватном дисциплином, организовано и еФикасно, "у потпуној тајности, а то представља у свем том зверству невероватан подвиг", казао је Меклоски.

Tужилац је најавио извођење "многобројних сведока из редова Војске РС и МУП-а" који ће сведочити о, како је рекао, злочинима у којима су и сами учествовали."Али, морам да вас упозорим, многи од ових сведока неће вам рећи целу истину. Због тога ћемо тражити да им се упути званично упозорење", рекао је Меклоски.

Tужилац је нагласио да су наређења која су, како је казао, "у највећој мери злочиначка, у овом рату издавана усмено, а већи број релевантних докумената уништен или сакривен".

Ипак, Tужилаштво има исказе војника који су вршили погубљења, оФицира који су надгледали погубљења, документа, пресретнуте разговоре, видео снимке два погубљења, казао је Меклоски.

Све жртве доживеле су исто - заробили би их, одузели имовину, утрпали у дворане или возила, спровели у школе или општинске зграде, возилима пребацили на неко заклонито стратиште где би били погубљени и сахрањени уз помоћ тешке машинерије.

Докази ће показати да је Младић командовао снагама које су починиле ове злочине. Доказаћемо да је током почињења Младић лично био на терену и лично био умешан, рекао је тужилац.



http://www.tanjug.rs/novosti1/43482/odlozen-pocetak-izvodjenja-dokaza-protiv-mladica.htm


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >