Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Сарајево: Умро Миралем Мацић Штампај Пошаљи
Четвртак, 26 јануар 2012
В. МИТРИЋ | 25. јануар 2012. 20:58 |

Миралем Мацић Маца из Коњица, коме се пред Судом БиХ судило због сумње да је убио тројицу Срба и учествовао у малтретирању и мучењу цивила српске националности, умро је у понедељак. Процес би могао да буде настављен на основу Мациних дневника о злочинима
 
САРАЈЕВО - Миралем Мацић Маца из Коњица, коме се пред Судом БиХ судило због сумње да је током рата у том граду убио тројицу Срба и учествовао у малтретирању и мучењу цивила српске националности, умро је у понедељак на Абдоминалној клиници Клиничког центра у Сарајеву, потврдио нам је његов адвокат Душко Томић.
 
По решењу Суда БиХ, Мацић је био у затвору у Бусовачи, где му је пре три дана позлило, па је прво пребачен у болницу у Били, а онда у сарајевски Клиничко- -болнички центар. Мацићев отац Реџо затражио је да се уради обдукција, што ће бити и учињенo.
 
 
- Све је сада под великим знаком питања - каже адвокат Томић. Утолико пре јер ми је лекар у болници у Били, који је био задужен за мог клијента, примаријус др Жељко Мартиновић, рекао да код њега није проблем у стомаку већ у глави, и да је ван животне опасности. Неколико сати касније Мацић је издахнуо у сарајевској болници!

ОБУСТАВА ПОСТУПКА ПРВИМ споразумом о кривици било је предвиђено да буде осуђен по једној тачки оптужнице, а да казна буде од пет до осам година робије, а по друга два договора казна би била од осам до 12 година. Судско веће Суда БиХ је одлучило да се не могу на тај начин збрајати кривичне санкције, па је вратило предмет Тужилаштву БиХ на поправни. Уместо новог рочишта, осванула је вест о Мацићевој смрти. Судско веће, којем председава судија Шабан Максумић, донеће одлуку о обустави поступка, чиме ће бити створени услови да се Мацићево тело преда породици, што у среду није било могуће.

За среду је пред Судом БиХ било заказано рочиште о споразуму о кривици који су постигли Мацић и Тужилаштво БиХ.Тај споразум, поред осталог, подразумевао је да Мацић сведочи о злочинима над Србима у Коњицу и околини. Он је већ дао изјаву у предмету Шевка Никшића, ратног шефа коњичке полиције. Тужиоцу је предао и дневник који је написао о злочинима над Србима у Коњицу, а у којима је и сам учествовао.

Мацић је пре новог хапшења одлежао дванаестогодишњу робију због убиства четворочлане српске породице Голубовић у Коњицу. Ове и друге злочине, како је говорио, починио је по налогу коњичких моћника из тог времена, који су и данас моћни и чије је процесуирање тек недавно започето.

- Постао је веома неугодан сведок за коњичке господаре живота и смрти из ратног времена, који су мислили да се сакрију од казне - каже адвокат Томић. У то време свако ко би се се усудио да каже да неће да учествује у злочинима, па и Мацић, могао је само да очекује метак у главу. Од када смо мој клијент и ја најавили да ће он бити сведок о страдању Срба у поступцима против главешина Коњица из тог времена, почели су велики притисци на њега и његову породицу, које, ево, није издржао. Врло је важан обдукциони налаз.

Наш саговорник каже да је Тужилаштво БиХ остало без важног сведока, али је утешно што су остали његова изјава и ратни дневници, који откривају страхоте које су прошли коњички Срби. Један од осумњичених је умро само два дана по сазнању да је Мацић одлучио да проговори о злочинима!



http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.292.html:363547-Sarajevo-Umro-Miralem-Macic



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >