Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Дретељ: За четворо осумњичених затражен притвор
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Дретељ: За четворо осумњичених затражен притвор Штампај Пошаљи
Недеља, 26 фебруар 2012
15:59 | 24/02/2012 | СРНА

Тужилаштво БиХ затражило је од Суда БиХ да одреди притвор Срећку Херцегу, Ивану Медићу, Марини Грубешић-Фејзић и Ивану Зеленики који се сумњиче за злочине почињене над српским цивилима у логору Дретељ у општини Чапљина 1992. године.

Тужилаштво је на данашњем рочишту истакло да постоје докази о основаној сумњи да је четворо ухапшених починило злочине у Дретељу и да им треба одредити притвор због могућности бјекства и утицаја на свједоке, преноси Бирн.

Образлажући приједлог за одређивање притвора, тужилац Џуд Романо је рекао да је ова четворка имала кључне улоге у злочинима који су почињени од маја до августа 1992. у логору који су основале Хрватске одбрамбене снаге (ХОС).

"У логор су незаконито затварани Срби. Било је затворено око 200 цивила, који су мучени, премлаћивани и сексуално злостављани, а неколико их је на смрт премлаћено. Једна од затвореница је 33 пута силована, а сексуално је злостављана чак и 70-годишња старица", рекао је Романо.

Браниоци осумњичених одбацили су наводе Тужилаштва као неосноване и паушалне, те нагласили да су осумњичени породични људи лошег имовинског стања, па немају ни разлога ни услова да побјегну.

Наводећи да се истрага о Дретељу води од 2006. године и да је у почетку покренута против других лица, бранилац Срећка Херцега, адвокат Крешимир Зубак оцијенио је да је Тужилаштво "ушло у поступак, а да није утврдило ни основе сумње", те да жели само да "почисти ладице".

Тужилац Романо је реплицирао да је током истраге Тужилаштво настојало доћи до архиве у Хрватској, али да су захтјеви одбијани све до прошлог мјесеца.

И други браниоци су затражили да се захтјев за одређивање притвора одбаци, те да се у крајњем случају одреде мјере забране напуштања мјеста боравка.

Четворо осумњичених ухапшено је 22. фебруара, а Суд ће накнадно донијети одлуку о притвору.

Р.К.
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни