Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Саопштења arrow Саопштење Института за истраживање српских страдања у ХХ веку, Београд
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Саопштење Института за истраживање српских страдања у ХХ веку, Београд Штампај Пошаљи
Аутор Институт   
Среда, 08 фебруар 2012
 
Ових дана смо путем штампе поново обавештени о укупним људским губицима у Босни и Херцеговини током ратних сукоба 1992-1995.
 
Нисмо сазнали ништа посебно значајно у односу на више претходних саопштења лансираних из истог извора последњих година. Међутим, и овом приликом, као и раније, пажњу привлаче подаци о српским жртвама насталим у истом раздобљу и на истој територији. Пошто су предмет нашег интересовања и наших истраживања једино српска страдања сматрамо својом обавезом да саопштимо властите податке који су знатно погубнији за српску популацију у БиХ од оних које смо недавно добили из муслиманских извора Сарајева.

Реч је о укупним српским жртвама у БиХ и српским жртвама Сарајева. Притом морамо нагласити да у грађанском рату прилично бесмислено делује подела на војне и цивилне жртве, иако је та подела присутна и у многим међународним нормативима. Ми ћемо се овом приликом осврнути само на два глобална показатеља. То су укупни српски губици у БиХ и српски губици у Сарајеву.
 
 
а) У објављеним подацима људски губици српске националности у БиХ износе 24.900 лица. У бази података Института, у БиХ је евидентирано 30.700 српских жртава, или 5.800 више од напред објављене цифре.

б) Још драстичније разлике испољене су у случају Сарајева. Муслимански извори наводе 3597 страдалих Срба у овом граду. Позната, и неколико пута је наглашавана чињеница да је у том граду само за осам месеци 1992. год. убијено више лица српске националности него током другог светског рата и Павелићеве страховладе.У Институту су у основном списку српских жртава евидентирана 7.524 лица, у списку лица чија нам је судбина још неизвесна - 856 Срба, у списку лица за која немамо довољно података за националну или личну идентификацију - 86 лица и у списку лица која су подлегла ратним страдањима у наредне две године 56 лица, или укупно 8.504 лица. Узимајући у обзир само основни списак у Институту је евидентирано 4027 више убијених Срба него што су то саопштили муслимански извори. Инерција ратне медијске хајке против Срба у случају Сарајева још увека је присутна, али без изгледа да опстане.

ц) У оба случаја код података Института могућа одступања не би смела да буду већа од 2-3 процента.


Нормално да мањи број убијених Срба умањује и обим злочина, а тиме умањује и одговорност за злочине које су у БиХ и Сарајеву починиле муслиманске војне и цивилне власти којима је током рата припадао и сам потписник, у Сарајеву објављених, поменутих података.


За Институт
Миливоје Иванишевић, директор
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >