Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Младић: Гаврило Принцип је, као и ја, дао живот за свој народ
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Младић: Гаврило Принцип је, као и ја, дао живот за свој народ Штампај Пошаљи
Субота, 21 јануар 2012
Бета - 19.01.2012 19:40

ХАГ - Одбрана генерала Ратка Младића затражила је данас од претресног већа да суђење Младићу не почне крајем марта, како је најављено, него у октобру, да би могла да обави све припреме за процес.

Бивши командант Војске Републике Српске оптужен је за геноцид у Сребреници; прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и узимање "плавих шљемова" УН за таоце, 1992-95.

Младићев бранилац Бранко Лукић рекао је судији Алфонсу Орију (Алпхонс Орие) да би за одбрану било "немогуће" да се припреми за суђење "прије краја октобра", имајући у виду обим предмета и "стотине хиљада страница" докумената.

"Почетак суђења прије октобра био би неправичан за одбрану и генерала Младића", нагласио је адвокат Лукић.
 
 
Тужилац Дермот Грум  је рекао да одлуку о почетку суђења оставља судијама. Он је прецизирао да ће, као и у процесу против Радована Караџића, тужилаштво доказни поступак против Младића водити по хронолошком реду и да ће прво изводити доказе о злочинима у Сарајеву, а на крају о геноциду у Сребреници.
 
Судија Ори, који је у децембру наговијестио да ће суђење почети 27. марта, одговорио је да ће захтјев одбране узети у обзир претресно веће, које, како је рекао, разматра и распоред рада који неће бити свакодневан.

Предсједавајући судија најавио је да ће ускоро бити објављена одлука већа о распореду и ритму процеса.

Оптужени Младић слушао је расправу посвећену правним детаљима припрема за процес, а када је добио ријеч - послије 70 минута - судији се обратио са "друже Ори" и рекао да "очекује фер суђење", али да му се чини да се процес одвија по изреци "кадија те тужи-кадија ти суди".

У неповезаном говору, затим је рекао да је "од 1918. године техника напредовала", да "на екрану испред себе разумије бројке, али не и језик", да је "успорен из здравствених разлога" и да му "треба времена да схвати шта је преводилац рекао".

"Ја сам тешко болестан и мени не функционише десна страна тијела због шлога који сам доживио 18. августа 2008. Не жалим се, нисте ми ви криви - да ли је Божја воља или вијетнамски синдром, тада сам имао тешко бреме, као и сада...То кажем због мог народа и земље која је у оковима још и притискају је са свих страна", казао је Младић.

Он је поново протестовао зато што му при транспорту у суд из притвора стављају лисице - "што није у складу са Женевким конвенцијама" – и зато што му није дозвољено да у судници носи капу, "а вентилатори дувају". Поновио је и да му Трибунал не дозвољава да комплетира тим за одбрану "угледним професором и официром из Русије зато што су Руси".

"Зато сам прошли пут у судницу дошао с руском капом", објаснио је Младић.

Судија Ори је потом прекинуо Младића и упутио га да све примједбе на примјерен начин упути преко свог браниоца.

Када је поново добио ријеч, Младић је желио да говорио о његовим ратним биљежницама, које су приликом претреса његовог стана заплијениле власти Србије и предале Трибуналу, али му судија Ори то нијен дозволио, рекавши да за то "није ни вријеме, ни мјесто" и да ће за то оптужени имати довољно времана током процеса.

Оптужени је затим почео да говори да се "1918. десио један српски витез Гаврило и својом крвљу у једном казамату у Терезин-Пољу...", а судија га је опет прекинуо. Младић је, упркос томе, наставио да је "Гаврило Принцип дао свој живот за свој народ, као и ја, који је у блокади", послије чега му је судија Ори искључио микрофон.

Младић је наставио да повишеним гласом говори свом браниоцу Лукић, а судија Ори је засједање окончано упозорењем да ће "уколико Младић наставља да га прекида, па макар и на крају статусне конференције, идући пут оптуженог избацити из суднице".

Генерал Младић је данас у судници изгледао здравије и свјежије и са неколико килограма више него у претходним појављивањима и чешће се служио десном руком коју је раније ријетко покретао. Током засједања, узео је пилулу из пластичне кесице коју му је дала припадница обезбјеђења.

На почетку и на крају засједања, Младић није устао када је судија улазио, што је дио протокола. Одјевен у сиво одијело, сиво-плаву кошуљу и сивомаслинасто-бијелу коцкасту кравату, мирно је дуже од сат времена пратио засједање прије него што му је судија Ори дао ријеч.

Сљедећу расправу о стању у поступку против генерала Младића, судија Ори је заказао за 23. фебруар.

Бивши командант ВРС је у 11 тачака оптужен за геноцид, злочине против човјечности над несрбима и кршења закона и обичаја рата током сукоба у БиХ 1992-95.

Младић је у јуну и јулу два пута одбио да се изјасни о кривици о тачкама оптужнице, послије чега је судија Ори, по правилима Трибунала, у спис увео да се он не осјећа кривим. У првом појављивању пред судијом, 3. јуна,Младић је оптужбе назвао "монструозним" и "гнусним",

Прву оптужницу против Младића због геноцида над 7.000 Муслимана у Сребреници, Трибунал је подигао 25. јула 1995, али он је остао бјегунац до маја 2011. године, када су га власти Србије ухапсиле у Лазареву код Зрењанина. Трибуналу је изручен 31. маја исте године.


http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Mladic-Gavrilo-Princip-je-kao-i-ja-dao-zivot-za-svoj-narod-124468.html
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >