Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Српске породице данас у Тузли Штампај Пошаљи
Среда, 07 децембар 2011
 
Инфо | 08:59 | 06/12/2011 | Извор: СРНА

Представници српских породица из Сребренице присуствоваће данас у Тузли, на позив представника Института за нестала лица БиХ, идентификацији посмртних остатака 10 Срба, ексхумираних прошле године у сребреничком селу Залазје.

Предсједник Организације за тражење несталих Сребреница Младен Грујичић изјавио је да би идентификација требало да буде обављена у послијеподневним сатима.

Он је навео да је још у јануару било познато да су у Залазју ексхумирани посмртни остаци Ивана Цвјетиновића, Недељка Глигића, Љубише Глигорића, Слободана Илића, Радивојке Милановић, Миодрага Ракића, браће Бранка и Петка Симића, Драгомира Вујадиновића и Миладина Тубића. Они су заробљени 12. јула 1992. године на Залазју и одведени у Сребрницу.

"Нама је на састанку у Тузли 23. марта обећано да ће идентификација бити завршена до Петровдана, али то до данас није учињено. Локална власт, поготово Бошњаци, не жели да се укључи у овај процес", истакао је Грујичић.

Члан породице једног од убијених Срба изјавила је да већ дуго зна да су посмртни остаци њеног оца ексхумирани у гробници у Залазју и да скоро годину дана са осталим породицама тражи да се идентификација и обдукација изврши у Републици Српској, али да Институт за нестала лица БиХ остаје нијем на те захтјеве.

Она је истакла да су пронађени комплетни скелети, али да су у Институти тврдили да то није истина, и додала, да је и у овом случају обдукцију посмртних остатака урадио патолог из Федерације БиХ.

Према њеним ријечима, Ибран Мустафић је у књизи "Планирани хаос" описао како су побијени заробљени на Залазју и да је вођа сребреничких муслимана Насер Орић причао како је извадио очи пријератном судији из Сребренице Слободану Илићу.

"Према наводима у тој књизи, побијени су тако да је најмање кориштено ватрено оружје", каже она.

У извјештају о истраживању и процесуирању ратних злочина и тражењу несталих лица, који је припремљен за наредну сједницу НСРС, као примјер дискриминације српских жртава и породица из РС указује се на ексхумацију посмртних остатака 10 лица прошле године у Залазју, а који су по наредби Тужилаштва БиХ превезени у Тузлу и над њима је извршена обдукција.

Иако је Институт БиХ саопштио да је ријеч о "жртвама геноцида" у децембру 2010. године ДНК методом утврђено је да су то српски цивили убијени 1992. године.

Њихове породице од тада траже од Тужилаштва БиХ и Института за нестала лица БиХ да се ексхумирани посмртни остаци превезу у РС и да се ту изврши обдукција, идентификација и званични испраћај тијела, истакнуто је у дијелу извјештаја који се односио на рад Оперативног тима Владе РС за тражење несталих.

У извјештају је истакнуто да се обдукција посмртних остатака Срба врши у Федерацији БиХ због чега институције Српске остају без икаквих доказа, већ са том документацијом располаже ФБиХ, а уколико се посмртни остаци и довезу у РС, опет на обдукцију долазе патолози из Федерације БиХ и тако се заобилазе институције РС.

В.Д.
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >