Укључите се...
Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред
дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да
наша настојања још нису довела до потпуних резултата.
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније
окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у
томе помогнете. Више...
|
Помозите
Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку.
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52
Комерцијална банка Београд
Више информација ...
|
Српске породице данас у Тузли |
Среда, 07 децембар 2011 | |
Инфо | 08:59 | 06/12/2011 | Извор: СРНА
Представници српских породица из Сребренице присуствоваће данас у Тузли, на позив представника Института за нестала лица БиХ, идентификацији посмртних остатака 10 Срба, ексхумираних прошле године у сребреничком селу Залазје. Предсједник Организације за тражење несталих Сребреница Младен Грујичић изјавио је да би идентификација требало да буде обављена у послијеподневним сатима. Он је навео да је још у јануару било познато да су у Залазју ексхумирани посмртни остаци Ивана Цвјетиновића, Недељка Глигића, Љубише Глигорића, Слободана Илића, Радивојке Милановић, Миодрага Ракића, браће Бранка и Петка Симића, Драгомира Вујадиновића и Миладина Тубића. Они су заробљени 12. јула 1992. године на Залазју и одведени у Сребрницу.
"Нама је на састанку у Тузли 23. марта обећано да ће идентификација бити завршена до Петровдана, али то до данас није учињено. Локална власт, поготово Бошњаци, не жели да се укључи у овај процес", истакао је Грујичић.
Члан породице једног од убијених Срба изјавила је да већ дуго зна да су посмртни остаци њеног оца ексхумирани у гробници у Залазју и да скоро годину дана са осталим породицама тражи да се идентификација и обдукација изврши у Републици Српској, али да Институт за нестала лица БиХ остаје нијем на те захтјеве. Она је истакла да су пронађени комплетни скелети, али да су у Институти тврдили да то није истина, и додала, да је и у овом случају обдукцију посмртних остатака урадио патолог из Федерације БиХ. Према њеним ријечима, Ибран Мустафић је у књизи "Планирани хаос" описао како су побијени заробљени на Залазју и да је вођа сребреничких муслимана Насер Орић причао како је извадио очи пријератном судији из Сребренице Слободану Илићу. "Према наводима у тој књизи, побијени су тако да је најмање кориштено ватрено оружје", каже она. У извјештају о истраживању и процесуирању ратних злочина и тражењу несталих лица, који је припремљен за наредну сједницу НСРС, као примјер дискриминације српских жртава и породица из РС указује се на ексхумацију посмртних остатака 10 лица прошле године у Залазју, а који су по наредби Тужилаштва БиХ превезени у Тузлу и над њима је извршена обдукција. Иако је Институт БиХ саопштио да је ријеч о "жртвама геноцида" у децембру 2010. године ДНК методом утврђено је да су то српски цивили убијени 1992. године. Њихове породице од тада траже од Тужилаштва БиХ и Института за нестала лица БиХ да се ексхумирани посмртни остаци превезу у РС и да се ту изврши обдукција, идентификација и званични испраћај тијела, истакнуто је у дијелу извјештаја који се односио на рад Оперативног тима Владе РС за тражење несталих. У извјештају је истакнуто да се обдукција посмртних остатака Срба врши у Федерацији БиХ због чега институције Српске остају без икаквих доказа, већ са том документацијом располаже ФБиХ, а уколико се посмртни остаци и довезу у РС, опет на обдукцију долазе патолози из Федерације БиХ и тако се заобилазе институције РС. В.Д. |
< Претходни | Следећи > |
---|