Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Ганић два сата причао како су убијани војници
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ганић два сата причао како су убијани војници Штампај Пошаљи
Петак, 25 новембар 2011
Сарајево 24. 11. 2011

ПРЕС РС

Тужилаштво БиХ отвара случај „Добровољчка“
Ганић два сата причао како су убијани војници

Тужиоци Тужилаштва БиХ саслушали су јуче у Сарајеву бившег члана Председништва БиХ Ејупа Ганића због ратног злочина у Добровољачкој улици 3. маја 1992. године.
ДОШАО У ТУЖИЛАШТВО ДА „ПОПИЈЕ КАФУ", А ИЗАШАО НЕРВОЗАН Ејуп Ганић, члан ратног Председништва БиХДОШАО У ТУЖИЛАШТВО ДА „ПОПИЈЕ КАФУ", А ИЗАШАО НЕРВОЗАН Ејуп Ганић, члан ратног Председништва БиХ

 Како су Прессу РС потврдили извори из Тужилаштва БиХ, истрага у предмету „Добровољачка", који се односи злочине који су у Сарајеву почињени 2. и 3. маја 1992. године у нападима на јединице и објекте ЈНА и на војну колону у Добровољачкој, приводи се крају и ускоро се може очекивати и коначна одлука филипинског тужиоца Џуда Романа, који води овај предмет.
   
 

Није му било до смеха


Наш саговорник каже да Ганић у овом предмету има статус осумњиченог и да је Тужилаштво БиХ дошло у посед стенограма са седница Председништва БиХ од 3. и 4. маја 1992. из којих се јасно види да је управо Ганић, упркос договору чији је гарант био Алија Изетбеговић, одобрио напад на колону ЈНА у Добровољачкој.

Ганић се јуче пре подне, заједно са својим адвокатом, појавио пред зградом Тужилаштва БиХ. Новинарима је поручио да ће у Тужилаштву попити кафу, али је након скоро два часа испитивања изашао нервозан.

- Причао сам о томе како се 2. и 3. маја 1992. године бранила БиХ - рекао је Ганић у пролазу, не желећи да одговара на бројна новинарска питања.

Наши саговорници из Тужилаштва БиХ потврдили су нам да је Ганић у последњих неколико месеци више пута позиван на саслушање у вези са случајем „Добровољачка", баш као и његов колега из Председништва БиХ Стјепан Кљујић, генерал Јован Дивјак и команданти војних и паравојних јединица Заим Бацковић Заги и Хасан Ефендић.

- Сви су се уредно одазвали на позиве Тужилаштва БиХ, осим Заима Бацковића. Због тога је 4. новембра, по налогу Тужилаштва, Сипа и предузела акцију у којој је претресла Бацковићев стан и уручила му позив за саслушање - прецизирао је наш извор из Тужилаштва БиХ.

Портпарол Тужилаштва БиХ Селма Хећимовић потврдила је за Пресс РС да је Ејуп Ганић јуче дао изјаву. Она, међутим, није желела да каже ништа више без консултација с тужиоцем који води истрагу. До закључења овог текста није нам стигао званичан одговор у ком је својству Ганић јуче саслушаван у Тужилаштву БиХ.

Иначе, Ганића и Бацковића, као главне кривце за масакр у Добровољачкој, својевремено је означио и бивши министар полиције Алија Делимустафић. Он је истражним органима у Београду потврдио да је наредба за напад на колону ЈНА стигла из Председништва БиХ.

- Акцију је водио Заим Бацковић Заги, помоћник команданта Територијалне одбране БиХ. Он је координисао наредбе из Председништва БиХ преко токи-воки уређаја. Док је трајала акција у Добровољачкој, у канцеларији у Председништву БиХ Бацковић је седео са Ејупом Ганићем, Стјепаном Кљујићем и командантом ТО БиХ Хасаном Ефендићем - изјавио је Делимустафић.
 

Потернице Србије


Према Делимустафићевом сведочењу, у напад на колону ЈНА у Добровољачкој улици директно су били укључени и командант војне полиције Керим Лончаревић и Емин Швракић, командант паравојне јединице „Зелене беретке", која је била укључена у састав ТО БиХ.

Против свих поменутих београдско тужилаштво расписало је потерницу. По потерници су прошле године у Лондону, а ове у Бечу, ухапшени Ејуп Ганић и Јован Дивјак. Иако је Србија тражила њихово изручење, обојица су пуштена на слободу и враћена у БиХ.

У нападима на војнике и објекте ЈНА у Сарајеву 2. и 3. маја, укључујући и напад на колону ЈНА у Добровољачкој, убијена су 42, рањена 73, а заробљено 215 војника, официра и цивилних лица на служби у бившој ЈНА.
 
 
Без принципа: Притисак на Тужилаштво БиХ

Убиство војника ЈНА легитимно


Наш извор из Тужилаштва БиХ упозорио је и на чињеницу да поступајући тужилац у случају „Добровољачка" ради под великим притиском међународних званичника, који сматрају да је Хашки трибунал ставио тачку на овај предмет оценом да је колона ЈНА била легитимна војна мета.

- Постоје и поделе унутар тужилачког тима који ради на овом предмету. Ипак, тужилац Романо је одлучан да што је могуће пре оконча истрагу - нагласио је наш извор.

Као вид притиска на тужиоце који раде на овом случају може се узети и јучерашња изјава Стивена Рапа, америчког амбасадора за ратне злочине. Он је сарајевским медијима изјавио да би Србија требало да препусти БиХ случај „Добровољачка".

- Ако је негде убијен војник, то не мора аутоматски значити да је то злочин - поручио је Рап после разговора са председницом Суда БиХ Медџидом Кресо и в. д. главног тужиоца БиХ Јадранком Локмић Мисирачом.
 
 
 
 
Зоран Жужа
 
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >