Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ганић поново пред истражним тужиоцима Штампај Пошаљи
Петак, 25 новембар 2011
13:19  | 23/11/2011 | Извор: РТРС


Члан ратног Предсједништва такозване РБиХ Ејуп Ганић саслушан је данас у Тужилаштву БиХ због злочина у Добровољачкој улици у Сарајеву 1992. године, јавља извјештач Срне.
   
"У Тужилаштву БиХ разговарао сам о томе како се бранила БиХ 2. и 3. маја 1992. године", рекао је Ганић новинарима и одбио да открије разлог и карактер тог појављивања. Он није желио да даје било какве коментаре у вези са предметом "Доборовољачка улица".

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић није желио да новинарима саопшти никаве податке о току истраге у овом предмету, али како Срна незванично сазнаје, истрага је при крају, а проводи је страни тужилац Џод Роман.
 
 
Шеф Одјељења за ратне злочине у Тужилаштву БиХ Весна Будимир недавно је предсједнику Савеза логораша Републике Српске Браниславу Дукићу потврдила да су интензивиране активности Тужилаштва БиХ на процесуирању ратних злочина над Србима током рата у БиХ.

МУП Републике Српске још 27. априла 2005. године поднио је Изјештај, односно кривичну пријаву против 15 лица, за које постоје основи сумње да су 2. и 3. маја 1992. године у Добровољачкој улици у Сарајеву учинили по једно или више кривичних дјела ратног злочина.

У Добровољачкој улици убијено је 42, рањено 73 и заробљено 215 припадника ЈНА, који су психички и физички злостављани противно правилима међународног хуманитарног права, одредбама закона, Женевских конвенција и допунских протокола.

Од тог броја, 2. и 3. маја 1992. године у Сарајеву је, приликом напада јединица Територијалне одбране РБиХ, убијено 10 официра, 28 војника и четири грађанска лица на служби у ЈНА, од чега је Срба било 32, шест Хрвата и четири муслимана-Бошњака.

Осим напада 3. маја 1992. године у Добровољачкој улици, у Сарајеву 2. маја те године извршени напади на Дом ЈНА, санитетска возила ЈНА са јасним обиљежјима црвеног крста, возила за превоз хране и на Војну болницу.

Република Србија је расписала потјерницу за 19 држављана БиХ осумњичених за злочин у Добровољачкој улици.

Међу лицима са потјернице налази се и Ејуп Ганић, који је 1. марта прошле године био ухапшен на аеродрому Хитроу у Лондону, али је пуштен уз кауцију, након чега је ослобођен одлуком Вестминстерског суда.

Србија је расписала потјерницу и за Стјепаном Кљујићем, Мустафом Хајрулаховићем Талијаном, Заимом Бацковићем, Хасаном Ефендић, генералом Јованом Дивјаком и другим.

Вијеће за ратне злочине Вишег суда у Београду покренуло је у децембру 2008. године истрагу против Ганића због основане сумње да је непосредно, заједно са другим лицима, супротно конкретним споразумима о мирном повлачењу јединица ЈНА из БиХ, издавао наређења за нападе на објекте ЈНА у Сарајеву - војну болницу, Дом ЈНА, колону санитетских возила и војну колону у Добровољачкој улици у Сарајеву, почетком маја 1992. године.

Рјешењем о провођењу истраге, Ганићу се стављају на терет три кривична дјела - ратни злочин против рањеника и болесника, противправно убијање и рањавање непријатеља и употреба недозвољених средстава борбе.

Р.К.
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >