Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Осам лица ухапшено због злочина у Хаџићима
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Осам лица ухапшено због злочина у Хаџићима Штампај Пошаљи
Уторак, 22 новембар 2011
10:36 | 22/11/2011 | Извор: РТРС

По налогу Тужилаштва БиХ ухапшено је осам особа које се терете за ратне злочине на подручју Хаџића, а извршени су претреси на седам локација, јављају сарајевски медији.

По налогу тужиоца Посебног одјељења за ратне злочине Тужилаштва БиХ ухапшени су: Мустафа Ђелиловић (1955), Фадил Човић (1953), Мирсад Шабић (1954), Незир Казић (1960), Бећир Хујић (1957), Халид Човић (1953), Шериф Мешановић (1957) и Нермин Калембер (1969).

Осморица ухапшених су под истрагом и осумњичени су да су починили ратни злочин против цивилног становништва и ратни злочин против ратних заробљеника.
 
 
Мустафа Ђелиловић осумњичиен да је као предсједник Скупштине општине Хаџићи, а истовремено и предсједник Кризног штаба, касније Ратног предсједништва општине Хаџићи, учествовао у злочинима над цивилима хрватске и српске националности.

Фадил Човић, некадашњи начелник Станице јавне безбједности Хаџићи и Мирсад Шабић, бивши активни полицајаца СЈБ-а Хаџићи, такође су осумњичени за учешће у овим злочинима, као и Незир Казић, као бивши командант Девете брдске бригаде Армије БиХ.

Бећир Хујић, бивши управник логора Силос, Халид Човић и Шериф Мешановић, као замјеници управника логора, те Нермин Калембер, некадашњи стражар у истом објекту, се сумњиче да су починили ратне злочине против цивилног становништва и ратних заробљеника.

Све ухапшене Тужилаштво терети за ратне злочине почињење над особама српске и хрватске националности, које су биле у противправном заробљеништву у логору Силос у Тарчину те у објектима за заточење у просторијама Основне школе 9. мај у Пазарићу, као и у логору у магацинима касарне Крупа.

У тим објектима је велики број цивила и ратних заробљеника био противправно затворен, те су били изложени нечовјечном поступању, мучењу, намјерном наношењу снажног тјелесног или душевног бола или патње, наношењу великих патњи и повреда тјелесног интегритета или здравља, одузимању права на правично суђење и присиљавању на принудни рад.

Као посљедица наведених радњи више особа је и смртно страдало, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

Упоредо са лишавањем слободе, по налогу Тужилаштва БиХ и на основу наредбе Суда БиХ, извршени су и претреси на седам локација, са циљем проналажења документације и доказних материјала везаних за овај случај.

Осумњичени који су лишени слободе бит ће током дана предати поступајућем тужиоцу, који ће испитати осумњичене, након чега ће донијети одлуку о покретању приједлога за одређивање притвора.

ДУКИЋ: ТРАЖИТИ ОДГОВОРНОСТ ЧЛАНОВИ РАТНОГ ПРЕДСЈЕДНИШТВА РБиХ


Предсједник Савеза логораша Републике Српске Бранислав Дукић сматра да, након смрти Алије Изетбеговића, за злочине почињене над Србима у логору "Силос" у Тарчину морају одговарати остали чланови ратног Предсједништва Републике БиХ који су знали за овај логор и злочине који су се тамо десили.

"Изгледа да су за овај злочин ухапшени нижерангирани и да одговорни за злочин неће бити процесуирани и изведени пред лице правде", рекао је Срни Дукић, коментаришући јутрошњу акцију на седам локација у Хаџићима у којој су ухапшена осморица осумњичених за ратне злочине над Србима и Хрватима у логорима и објектима за затварање у Тарчину.

Дукић је подсјетио да је Алија Изетбеговић током рата посјећивао логор "Силос" и да је био до детаља упознат о ономе шта се тамо дешавало, истичући да због тога преостали високи званичници тадашње Републике БиХ морају преузети одговорност за тај злочин и суочити се са правдом.

Р.К.
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >