Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Вести arrow Лукић: Младићу је све горе
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Лукић: Младићу је све горе Штампај Пошаљи
Уторак, 11 октобар 2011
Аутор: ФОКУС  

недјеља, 09 октобар 2011 19:36


Ако власти Србије ускоро не донесу одлуку о томе да се формира лекарска комисија која треба да прегледа генерала Ратка Младића, онда ћемо се обратити Републици Српској, рекао је у интервјуу за "Фокус" Бранко Лукић, главни адвокат генерала Младића.
 
- Наша следећа опција јесте да се обратимо Српској. У наше лекаре генерал има поверење, а мене као адвоката не интересује да ли је у комисији Рус или Кинез, јер сматрам да би сваки лекар требало да своју дужност обави како треба да би дао објективан налаз. Нас само интересује да се објективно процени здравље генерала Младића. Битно је да Младића прегледају стручњаци и да нам се каже од чега болује и на који начин треба да се лечи, те да ли је способан да прати суђење - казао је Лукић.
 
 
ФОКУС: Какво је тренутно здравствено стање генерала Младића?

ЛУКИЋ: Генерал се осећа лоше. Ми чак не можемо ни да проверимо какве терапије прима, пошто не знамо шта му је и зато првенствено и тражимо да се оснује комисија лекара. На крају крајева то је обећано када је ухапшен. Треба да се утврди његово стање па бисмо се касније консултовали са стручњацима да ли он добија правилну терапију или не. Они генерала очито лече, али ми не знамо да ли је то најбоље што се може урадити за његово здравље. Не зна ни он. Тренутно га лечи лекар опште праксе и питање је колико може да му помогне.

ФОКУС: Зашто се тако дуго чека на формирање љекарске комисије?

ЛУКИЋ: Све што радимо, радимо преко канцеларије Националног савета Србије за сарадњу с Хашким трибуналом. Они су вољни да помогну. Међутим, они не доносе одлуке. Преко њих иду наши захтеви, а преко њих иду и одлуке државних органа. Тако да Савет не може да донесе одлуку о томе да ли ће да се формира комисија или неће. Ја не доносим одлуку. Да је до мене, оформио бих комисију и данас. Чекаћемо још неко кратко време и ако не добијемо никакав резултат мораћемо да се обраћамо неком другом. Тада ће бити јасно да не желе да помогну. Власти у Србији треба да јасно кажу да ли хоће или неће да организују ту комисију у наредном периоду.

ФОКУС: Може ли се говорити да ли је Младић способан да прати суђење, с обзиром на то да му је на дан изласка пред судије, прије неколико дана, позлило?

ЛУКИЋ: Из разговора с генералом може се видети да је у тешком стању. Нисам стручњак и не могу да вам кажем да ли је способан или не. Чињеница јесте то да је болестан. Да ли је способан да прати суђење, мора да утврди тим лекара специјалиста, психијатара и психолога, неуролога. Они би, прегледима, могли да виде оштећења.

ФОКУС: Да ли Хашки трибунал може да реагује?

ЛУКИЋ: Статусно веће је рекло да трибунал није надлежан за то и пребацило је лоптицу Секретаријату. Међутим, ми знамо да треба да се обратимо Секретаријату, али не можемо док немамо одговор да ли ће бити формирана лекарска комисија. На пример, може се десити ситуација да ми затражимо одобрење да генерала прегледају одређени специјалисти, који би били у тој комисији и онда добијемо одобрење, а Србија нас обавести да неће да формира комисију. Онда испадамо неозбиљни, а испадамо неозбиљни и овако.

ФОКУС: Колико рад одбране отежава и чињеница да је генералова медицинска документација код БИА?

ЛУКИЋ: Ми немамо никаву документацију, осим налаза с последњег прегледа након генераловог хапштења. Ова документа била су код адвоката Милоша Шаљића и он их је предао Нациоланом савету. Ја не верујем да је то довољно за лекаре који требају да посете Младића, јер они треба да имају увид у претходну документацију. Упутили смо захтев Савету да затражи докуметацију од БИА.

ФОКУС: Шта ће се десити у случају да генералу позли у моменту када поново буде требало да изађе пред судије?

ЛУКИЋ: По мени, он ни сада није требало да изађе.

Међутим, генерал не признаје ни себи ни другима да је у лошем стању. Он хоће да се бори.
 
 
 
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >