Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Отац и синови у вехабијама
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Отац и синови у вехабијама Штампај Пошаљи
Среда, 16 новембар 2011
16. 11. 2011. 12:18h | Blic

Емрах Фојница (20), четврти осумњичени у склопу истраге о терористичком нападу на Амбасаду САД у Сарајеву, одраније је познат Државној агенцији за истраге и заштиту (СИПА) и доводи се у везу са Имадом ел Мисријем, верским вођом исламских добровољаца и мисионара у БиХ.
 
Сарајевски медији пишу да је Фојница познат и под именом Хусејб Фојница, што је и његово име са друштвене мреже Фејсбук.

На фејсбук профилу Фојнице може се видети да је пријатељ са Имадом ел Мисријем, верским вођом исламских добровољаца и мисионара у БиХ. Ел Мисри је ухапшен 2001. године и депортован у Египат, где је био осуђен на вишегодишњу казну затвора, из којег је изашао након осам година.
 
 
Сарајевски медији наводе да постоје сумње да се Ел Мисри поново вратио у БиХ.
 
Фојница има брата који похађа пети разред и живи с њим у месџиду у Горњој Маочи, а и отац му је вехабија и живи у селу Ошве код Маглаја, у којем су полицијске снаге обавиле претресе и испитивања.

По наводима сарајевских медија, агенти ФБИ затражили су да разговарају са свим до сада ухапшеним особама у вези са терористичким нападом на Амбасаду САД у БиХ, али, по изјавама бранилаца, то нису успели. Адвокат Идриз Каменица потврдио је да су агенти ФБИ желели да разговарају са његовим брањеником Мунибом Ахемтспахићем који се налази у притвору Казнено-поправног завода Зеница. Он сматра да је истрага комплексна и да је “отишла у ширину“.

Осумњичени за напад на амбасаду САД у Сарајеву одбијају да разговарају са агентима ФБИ-ја. Разговор би био угрожавање суверенитета БиХ, сматра адвокат једног од осумњичених.

- Одбио сам, јер сматрам да је то директно мешање у суверенитет БиХ. Након тога нису се више усуђивали да затраже разговор са Ахметспахићем - рекао је Каменица.

- Они не могу тек тако да обављају радње у име САД у БиХ с држављанима БиХ, а ни са својим држављанима. То је експлицитно право државе у којој се води поступак - указао је адвокат, и додао да је “истрага терористичког напада који је извео Мевлид Јашаревић комплексна“.

- По свему судећи, истрага неће бити брзо завршена. Њено окончање може се очекивати у законском року од шест месеци - сматра адвокат Каменица.

Осим Мевлида Јашаревића и Емраха Фојнице, у притвору се налазе и Дино Печенковић и Муниб Ахметспахић, који су такође осумњичени за терористички напад у Сарајеву.
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >