Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Fokus.ba: Доктор сјекао главе
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Fokus.ba: Доктор сјекао главе Штампај Пошаљи
Петак, 26 август 2011
Аутор: Добрила Мајсторовић  
петак, 26 август 2011 20:46


Благоја Благојевић, Ненад Петковић и Бранa Ђурић
Муџахедин, који је у љето 1992. године позирао с одсјеченом главом српског војника Благоја Благојевића на Црном врху, француски је држављанин Кристофер Казе, за кога се дуго вјеровало да је, као члан такозване Рубешке групе, погинуо у окршају с белгијском полицијом.

Ово је "Фокусу" потврдио извор, близак француским обавјештајним службама, које већ неко вријеме покушавају да од надлежних у БиХ добију информације о Казеу, будући да је он, одмах по избијању рата у БиХ, стигао на ове просторе и придружио се хорди исламских ратника у борбама против Војске Републике Српске.

- Казе је веома близак пријатељ Лионела Димона, једног од Абу Хамзи, који је ратовао под заставом "Ел муџахедин" одреда. Тачније, Димон је управо захваљујући Казеу, прешао на ислам и дошао да ратује у БиХ - појаснио је наш извор, рекавши да је Казе по занимању љекар, те да је радио у зеничкој болници.
 
 
"Фокусови" саговорници даље наводе да је Казе у БиХ живио под најмање три имена и то Абу Џафер, Абу Ибрахим и Абу Мухамед, те да су му управо ти лажни идентитети помогли да се из Француске, послије низа скандала, које је изазвала "Рубешка група", тајним каналима пребаци у БиХ и овдје живи можда чак и данас.

- Не би никог изненадило, ако би се Кристофер Казе и данас налазио на платној листи зеничке болнице, с обзиром да је током боравка у БиХ неколико пута мијењао идентитет. Наравно, његови заштитници знају да ли је он овдје или не, али то, сасвим сигурно, неће рећи ни француским ни овдашњим службама, које, изгледа, није претјерано ни интересовало ко је, уопште, главосјеча са Црног врха - рекао је члан Експертског тима Југоисточне Европе за борбу против тероризма и организованог криминала Џевад Галијашевић.

Према његовим ријечима, Кристофера Казеа и Лионела Димона не повезује само "Рубешка група", којој су француске власти на терет стављале припрему атентата на неког од чланова Г-17, те низ оружаних пљачки и разбојништава у Француској. Наиме, обојица се, навео је Галијашевић, доводе у везу с наводном хуманитарном организацијом ИГАСА, једном од финансијских паравана Ал Каиде, којој се чак приписује и покушај атентата на покојног поглавара Католичке цркве папу Јована Павла Другог током његове посјете Бањој Луци 2003. године. Наводно, Казе је чак у једном периоду био и директор складишта ИГАСА у Зеници, одакле је управљао расподјелом лијекова и оружја за потребе муџахединских јединица у саставу бошњачке Армије РБиХ. Галијашевић даље наводи да ће француски обавјештајци тешко доћи до валидних података о Казеу или било ком другом исламском ратнику, јер су они и данас у БиХ заштићени с најмање три прстена. Први је, тврди Галијашевић, врх Исламске вјерске заједнице, предвођен рејсом Мустафом Церићем, који је и најодговорнији за довођење и масовну натурализацију муџахедина. Други прстен чини Савјет за одбрану и безбједност СДА, странке која је, подсјетио је Галијашевић, још деведесетих година прошлог вијека широм отворила врата БиХ "браћи Арапима", а касније се својски трудила да их богато награди за допринос борби за "бошњачку ствар". Трећи прстен, по његовом мишљењу, представљају оперативци ЦИА, који су од самог почетка знали све о придошлицама у БиХ, али због других интереса нису хтјели да реагују нити да траже њихово протјеривање.

- С таквом заштитом, сасвим је разумљиво што се ни данас, 16 година од краја рата, не зна колико је муџахедина заправо остало у БиХ, под којим именима и гдје су ти људи данас - навео је Галијашевић.

Исто интересује и породице убијених припадника ВРС, које 19 година трагају за истином ко је усмртио њихове најдраже и зашто убице још није стигла заслужена казна. Потврдио је то "Фокусу" и предсједник Републичке организације породица погинулих и заробљених војника и несталих цивила, Недељко Митровић, наводећи да је сасвим довољно времена прошло и да су надлежни органи у БиХ, прије свих Тужилаштво, изгубили и посљедњу мрвицу повјерења и поштовања породица из РС.

- Знамо да је неколико предмета, у којима су обрађени злочини муџахедина, прослијеђено Тужилаштву БиХ, од којег нисмо добили никакве информације о тим предметима, изузев констатација да су главноосмуњичени већ одавно напустили БиХ. Тешко нам је повјеровати у то, с обзиром на податке о броју лажних идентитета, које су поједини припадници одреда "Ел муџахедин" користили у БиХ. Ко зна, можда су управо и убице са Озрена и Црног врха и данас међу нама - рекао је Митровић.

Покољ предводили Саудијци

Слике одсјечених глава, Благоја Благојевића, Ненада Петковића и Бране Ђурића, у љето 1992. године, објављене су на насловним странама готово свих турских новина, што је уједно послужило и као позив новим исламским ратницима да помогну борбу "браће муслимана у БиХ". Напад на Црни врх извела је група муџахедина, махом из Саудијске Арабије, а један од духовних вођа исламских ратника у БиХ, Шејх Абу Сулејман ал-Меки рањен је у окршајима с припадницима ВРС и остао је прикован за инвалидска колица, до краја живота. Ал Меки је ухапшен у Саудијској Арабији 2004. године. Одсијецање глава муџахедини су извели помоћу конопаца, којим су жртвама страга везали руке и подизали увис, а онда сабљом одсијецали главе. Раме уз раме са страним муџахединима, војничко искуство на Црном врху стицала је и неколицина домаћих Алахових бораца, односно ђаци на високим исламским школама на Истоку - Абу Талха, Абу Хамид, Абу Енес, Абу Омер, Абу Сенад и Абу Самир ал-Боснави (могуће Самир Авдић), од којих ће један, под ратним именом Јасин ал-Боснави, муслиман из Сарајева, погинути касније и у саставу муџахединских одреда у Чеченији.
 
 
http://www.fokus.ba/nov/index.php?option=com_content&view=article&id=19563:doktor-sjekao-glave-&catid=14:news-display
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >