Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Исламски екстремизам arrow Запад пустио Ал Каиду на Балкан
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Запад пустио Ал Каиду на Балкан Штампај Пошаљи
Четвртак, 15 септембар 2011
13. 09. 2011. 12:07h | Ђ. Баровић - Вести

Шеик Мухамед Абдел Азиз, муџахедин у рату 1992-1995.Подаци о формирању централе и Ал Каиде за Европу и обуци исламских фундаменталиста у срцу Балкана за многе на Западу могу да буду изненађење, али, наводи из тужбе Лојда за домаће стручњаке из области безбедности и антитероризма су већ - добро познато "градиво".
 
Ипак, и наши саговорници не крију изненађење чињеницом да се једна од најозбиљнијих осигуравајућих кућа на свету одлучила да покрене тужбу против Саудијске Арабије.

- Ова тужба свакако није неочекивана, али се поставља питање због чега је издвојена Саудијска Арабија.
 
 
Притом, нема сумње да су докази које је Лојд понудио нешто са чим су већ годинама упознате све озбиљније обавештајне службе на свету - каже Бранко Крга, некадашњи начелник Генералштаба Војске Југославије и дугогодишњи војни обавештајац који је сада професор на Академији за дипломатију и безбедност.

Крга ипак није оптимиста када је реч о могућем исходу суђења.

- Отварање овакве тужбе несумњиво ће начети питање политичких и других интереса најмоћнијих држава на свету које су о већини активности Ал Каиде на Балкану знале, али ништа нису предузимале да спрече или зауставе. Уосталом, неће тужба Лојда отворити очи Западу шта се догађало на Балкану, јер је доста западних интелектуалаца о томе написало више стручних радова.

 
Нису на црној листи

Ден Џилберт, адвокат из Рокфорда, има богату праксу тужби за тероризам и каже да ће Лојдова тужба наићи на бројне препреке. Наиме, према америчком закону о спонзорисању тероризма из 1996, да би нека земља, а не појединац, били оптужени за тероризам претходно Стејт департмент мора ту државу да стави на листу земаља које спонзоришу тероризам, а на тој листи су засад само Куба, Иран, Судан и Сирија.

- Ако Лојдова тужба успе, то ће бити огроман преокрет у правосуђу - каже Џилберт.

Међутим, те чињенице су прећуткиване. Додуше, последњих година се на ову тему све отвореније говори, а доказ су и иступи неколицине муслиманских стручњака из Босне који сведоче о опасности ширења исламског фундаменталилзма - наглашава генерал Крга.

С овом оценом се слаже и професор београдског универзитета и председник Форума за истраживање међународног тероризма Милан Пашански. Али, Пашански упозорава на мотиве тужбе британског Лојда.

- Саудијска Арабија је највернији и једини преостали отворени амерички савезник на Блиском истоку, па се поставља питање мотива за подизање такве тужбе управо против ове земље. Уверен сам да Лојд ништа није радио на своју руку, већ тек после консултација са политичким и обавештајним врхом најпре своје земље, Велике Британије, а затим и других западних сила. Немам дилему да је у питању обавештајна комбинаторика и можда чак пуштање "пробних балона" за неке догађаје који тек предстоје - каже Пашански.
 
Шанса Србије
 
Професор Пашански каже да Србија има одличну шансу да тужбу Лојда искористи за остваривање својих интереса, али да се не треба ићи грлом у јагоде.

- Треба видети шта се иза брега ваља и реаговати у правом тренутку, тако што ће државни органи већ сада почети да прикупљају документацију о постојању Ал Каиде и џихада на простору Балкана.

Наше обавештајне службе имају добру грађу да направе озбиљну студију на ту тему - сматра Пашански.


ЈОШ ПРЕ ОСАМ ГОДИНА АМЕРИКАНЦИ ИМАЛИ СПИСАК 20 СПОНЗОРА АЛ КАИДЕ
Златни ланац тероризма

Случај финансирања тероризма на Балкану нашао се још 2003. године пред америчким Сенатом и то, што је врло необично, пред Комитетом за грађевину и урбанизам. У сведочењу Жана-Шарла Брисара, стручњака за откривање метода финансирања међународног тероризма владе у Паризу, а потом и УН, Ал Каида је пре 11. септембра 2001. располагала са око 50 милиона долара за извођење терористичких операција.

Брисар наводи да новац терористима долази превасходно од донатора на Блиском истоку, а тај систем назива "Златни ланац". Заправо је реч о списку од 20 саудијских спонзора Ал Каиде. Истрагу су паралелно водиле власти Француске и БиХ, а откривено је да је у ланцу шест саудијских банкара, 12 бизнисмена, од којих су двојица бивши министри.

У сведочењу пред Сенатом, Брисар наводи и банкара Калида бин Махфуза, Салеха Абдулаха Камела, породицу Бин Ладен и највеће саудијске банке - Национална комерцијална банка, Ријадска банка, Ал Раџи банка.

 "Између 1998. и 2000. године више од 74 милиона долара Саудијског здруженог комитета за помоћ Косову и Чеченији отишло за финансирање уточишта терористима, а тај комитет наводно је надзирао принц Наиф бин Абдул Азиз.

У јуну 1998. ЦИА и власти Албаније су претресле неколико кућа и канцеларија комитета у Тирани, а у јулу исте године је ухапшен директор Мухамед Хасан Махмуд, Египћанин, због фалсификовања докумената и кријумчарења оружја.

Касније је неколико директора комитета ухапшено и због акција бомбардовања америчких амбасада у Кенији и Танзанији у августу 1998. године" наводи у сведочењу Брисара.

Полицијска јединица Унмика је у априлу 2000. у Приштини претресла кућу комитета откривши да је организација повезана са оперативцима блиским Осами бин Ладену, уклучујући ту и бивше директоре комитета Абдела Мухамеда Сади бин Казема и Веала Хамзу Џулаидана који је био секретар фонда Рабита у Пакистану и један од суоснивача Ал Каиде, означен као терориста у САД 2002. године.

Иста истрага је утврдила и да је Саудијска висока комисија за БиХ била параван за финансирање ектремиста иако је деловала као хуманитарна организација.

"Документа која су у Сарајеву заплењена 2001. показују да су се они бавили стварима које никако нису имале хуманитарни карактер. Нађене су фотографије Светског трговинског центра у Њујорку, скице војних база, фотографије војних бродова у лукама, цивилних авиона и слично.'

 
Сад и Српска може да тужи

Саудијска Арабија је имала огроман утицај на прилике у БиХ током грађанског рата и то путем помоћи Бошњацима у финансијама и људству, тврде експерти.

Највећи део помоћи у БиХ је долазио преко хуманитарне организације Високи саудијски комитет, коју је основала саудијска краљевска породица. Тај комитет је у БиХ основао око 30 подружница, међу којима је и чувена организација Ел Харамеин коју су САД својевремено ставиле на црну листу терористичких организација, а након тога и званично забраниле њено деловање.
 
Стручњаци кажу да је преко Саудијске Арабије у БиХ стигао и чувени Шеик Махмуд Абдел Азиз звани Барбароса или Риђобради, који је један од оснивача злогласног одреда Ел Муџахедин.

Осим њега, из те земље у БиХ, према неким проценама, дошло је на стотине добровољаца који су се у рату борили против Срба у саставу регуларних јединица такозване Армије БиХ.

С друге стране, саудијски капитал и данас игра велику улогу у економском систему у ФБиХ, и то у две банке, ББИ и Вакуфској банци.

- Јасин ал Каби, Саудијац и Шефик Ајади, Тунишанин са капиталом у Саудијској Арабији, држе највећи део акција Вакуфске банке. Њих двојица су такође повезани са шверцом оружја, али и финансирањем вехабијског програма. Дакле, вехабизам не само да је стигао у БиХ из Саудијске Арабије, већ се јачање тог покрета финансира новцем из земље - каже за наш лист експерт за тероризам Џевад Галијашевић.

Он подсећа да су својевремено објављени и документи који доказују да је почетком рата у БиХ стигло око 400 милиона долара помоћи Бошњацима из Саудијске Арабије, и то преко актуелног поглавара Исламске заједнице БиХ Мустафе Церића. Не постоје писани подаци о томе где је тај новац завршио.

Наш саговорник тврди да, након што је Лојд тужио Саудијску Арабију, постоје озбиљне претпоставке да сличну тужбу подигне и Република Српска. У званичним органима РС, међутим, засад још увек нико не жели да отвара то питање.

 

Ж. М. - Вести
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >