Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Добој: Исламисти клали редом Штампај Пошаљи
Четвртак, 27 октобар 2011
Љ. ЂУРИЋ | 26. октобар 2011. 20:55 |

Суду БиХ понуђени нови докази о злочинима муџахедина над Србима код Добоја. Мехмедовић на списку особа повезаних са тероризмом - тврди Галијашевић

ПОСЛЕ пуних шест година, колико је Тужилаштву БиХ требало да покрене са мртве тачке процесуирање ратних злочина код Добоја, односно на територији суседног Тешња (ФБиХ), на видело излазе нови докази о одговорности тадашњег цивилног и војног руководства у том граду.

Посебно је апострофирана умешаност у цели ланац злочина над српским цивилима и заробљеним војницима садашњег посланика у Парламенту БиХ Шемсудина Мехмедовића, који је у ратно време био начелник Станице јавне безбедности у Тешњу. Објављивањем да је Тужилаштво БиХ покренуло истрагу, нашој редакцији су неки сведоци понудили нове доказе о злочинима, чије починице заобилази заслужена казна више од 15 година.
 
 
- Моју баку Милицу Пејичић из тешањског насеља Мекиш силовали су пред њеним мужем, која је након размене убрзо умрла у Добоју последњег дана 1993. године - јавио се нашем листу повратник у ФБиХ Вјекослав Лазић, нудећи се за сведока у тим трагичним догађајима.

Он наводи да је исту судбину доживела и Мара Аврак из Туговића, коју су муслимански екстремисти из Тешња, школски другови њеног сина Ненада, такође брутално силовали.

- Бројни су и случајеви нељудског иживљавања несретника који су имали судбину да падну шака Мехмедовићевим мучитељима. Тако су Недељка Божановића, иживљавајући се над њим, терали да пасе траву на градском стадиону ФК ТОШК у Тешњу, да би и он убрзо након изласка из тешањског логора умро - тврди Лазић.


КРВАВИ ТРАГОВИ


ЏЕВАД Галијашевић, члан Експертске групе за борбу против тероризма у југоисточној Европи, каже да је помало изненађен вестима да се Тужилаштво БиХ одважило да покрене питање одговорности Мехмедовића, о чему је он у више наврата износио прецизне податке.

- Имао сам много проблема приликом расељавања Бочиње у време док сам био начелник општине Маглај, али још је теже било када сам говорио о улози Мехмедовића у довођењу муџахедина из исламских земаља током рата у БиХ, и његовом учешћу у организовању криминалних и терористичких банди - каже за "Новости" Галијашевић.



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >