Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow САД разматра изручење Азре Башић БиХ
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

САД разматра изручење Азре Башић БиХ Штампај Пошаљи
Уторак, 08 новембар 2011
Федерални судија америчке државе Кентаки Роберт Вир још није донео одлуку да ли да нареди изручење хрватске држављанке Азре Башић Босни и Херцеговини, где је оптужена за мучења и убиства српских цивила током рата 90-их година.

Вир је јуче саслушао аргументе о томе да ли је БиХ понудила довољно доказа за изручење Башићеве тој држави, у којој је оптужена за мучења и убиства етничких Срба из Дервенте 1992. године.

Адвокат Башићеве Патрик Неш тврди да нема довољно доказа да су њене жртве биле цивили, нити да је она починила злочине.

С друге стране, помоћник америчког тужиоца Џејмс Ахарт је рекао да је 26 сведока потврдило наводе о убиствима и мучењима, а најмање шесторо од њих показало слику Башићеве као извршиоца, изабравши је међу више фотографија, пренео је АП.
 
 
Америчке власти ухапсиле су Башићеву (51) у марту, под оптужбама за мучења и убиства Срба у логорима у БиХ, од априла до јуна 1992. године.

Пре хапшења, она је неколико година живела у Кентакију, где је радила у старачком дому и фабрици за прераду хране.

Азра Башић рођена је као Азра Алешевић у Ријеци, а касније се у БиХ удала за Неџада Башића. Користила је и имена Азра Ковачевић и Изабела Башић, наводе медији.

Према тим извештајима, документа из америчког Окружног суда у Лексингтону садрже детаље који указују да је Башићева вршила мучења и убиства као један од команданата хрватске војне бригаде.

У њима су и сведочења неколико особа које тврде да су присуствовали убиствима, као и да их је Башићева терала да пију крв и бензин, прогутају шаку соли или једу југословенске новчанице.

САД су примиле званичан захтев за изручење Башићеве БиХ у фебруару 2007. године.

Њен адвокат Неш је рекао да су оптужбе веома озбиљне и да зато захтевају озбиљну проверу. Он је казао да се једна оптужба односи за учешће Башићеве у рату, али је додао да је тај рат био веома комликован, уз замршене околности и много религијских елемената, што отежава судски поступак.


Танјуг
објављено: 08/11/2011
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >