Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Имена жртава на сто
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Имена жртава на сто Штампај Пошаљи
Понедељак, 17 октобар 2011
Аутор: Младен Кременовић

понедјељак, 17 октобар 2011 18:34

Хашки трибунал унио је пометњу у сопствене редове. Наиме, Претресно вијеће Хашког трибунала затражило је од Тужилаштва да до 1. новембра достави комплетан списак жртава за које се тврди да су страдали у Сребреници, током јула 1995. године.

Списак је затражила одбрана бившег команданта Војске Републике Српске генерала Ратка Младића, како би се коначно идентификовало колико је то тачно људи страдало тих јулских дана у Сребреници.

То је први пут да у неком хашком предмету буду уведени подаци, који идентификују све жртве.

Одбрана је тражила да се за сваку жртву достави име, презиме, очево име, мјесто рођења и јединствен матични број.
 
Младићев адвокат Бранко Лукић рекао је да ће списак свих људи, за које тужилаштво тврди да су убијени у Сребреници, бити полазна основа, јер ће преиспитати и провјерити смрт сваке особе, јер се већ неко вријеме појављују информације да су у Меморијалном центру Поточари закопавани и људи из других крајева БиХ. Лукић је подсјетио да је Младић оптужен за убиства седам хиљада Бошњака, али да није извјесно колико ће идентификованих жртава на том списку бити.

Горан Петронијевић, адвокат из Београда и члан тима одбране Радована Караџића, каже да се коначно морају разоткрити сви детаљи везани за Сребреницу.

- Постоји одредница која је до те мере неодређена, од преко седам хиљада убијених, на којој је тужилаштво до сада инсистирало. Дошло је време да се то отвори и да се сваки човек поименице обележи и утврди где је погинуо или је убијен. Ми то до сада нисмо успели да урадимо, иако, смо тражили да се прецизирају имена и презимена свих оних за које тврде да су убијени у Сребреници.

Тражили смо и контролу ДНК анализе до сада идентификованих жртава, ни то нисмо добили, што нас наводи на озбиљне сумње - рекао је Петронијевић.

Одговарајући на питање колико је реално да у овом тренутку Хаг сам себи скочи у уста, Петронијевић каже да је Трибунал до сада донио много пресуда на основу неутврђених чињеница.

- Никада није касно да се утврди истина, а она ће морати имати рефлексију на све до сада донесене пресуде. Тужилаштво ће бити у озбиљном проблему да очува оно што сматрају чињеницама. До сада се у предметима до чињеница није долазило доказивањем материјалним врстама доказа, како је то уобичајено. Углавном су то биле нагодбе, признања или слично. Време је да се Сребреница отвори, а врло брзо ће бити видљиве и неке мере које смо ми предузимали - најавио је Петронијевић.

Стефан Каргановић, предсједник НВО "Историјски пројекат Сребреница", рекао је да прихватање захтјева одбране генерала Младића, којим се од Тужилаштва тражи да достави имена свих жртава, за чију се смрт генерал терети, помало је неочекивано, али ће, сасвим сигурно, покренути низ интересантних питања.

- Тужилаштво не може да достави такав списак зато што он не постоји. Да би такав списак био валидан, није довољно седам хиљада имена, која су могла бити преузета из било којег телефонског именика, већ се та имена по времену, месту и начину смрти морају повезати са сребреничком операцијом у јулу 1995. да би послужила као доказ - констатује Каргановић.

Он се запитао зашто је искусни судија Алфонсо Ори тужилаштву наложио обавезу за коју зна да је не може испунити.

- То је разумљиво једино у оквиру хипотезе да се став западних спонзора сребреничке приче, под притиском избијања на видело многобројних чињеница и увида, који се не уклапају у ту званичну причу и чине је дугорочно неодрживом, постепено мења. Предвиђам да ће Тужилаштво у свом опробаном стилу смислити неки начин да ескивира налог судског већа, а шта ће им пасти на памет то ћемо ускоро видети - истакао је Каргановић.

Да Тужилаштво неће доставити податке предвиђа и Милош Миловановић, секретар сребреничке Борачке организације РС, који каже да су мале шансе да тужиоци предоче тачан број страдалих Сребреничана.

- Евидентно је да има манипулација жртава из 1995. године, јер се у Меморијалном центру сахрањују и они који нису тада погинули. На списковима има и живих људи. Мислим да ће Тужилаштво избјегавати достављење правих и истинитих података, али би било веома добро да се доставе конкретни и тачни спискови, па да једном разоткријемо мистерију колико је људи заиста убијено у јулу 1995. године - рекао је Миловановић. Горан Крчмар, шеф Оперативног тима за тражење несталих РС, оцијенио је недавно да ће Тужилаштво Хашког трибунала врло тешко сачинити вјеродостојан списак убијених у Сребреници, јер нигдје нема централне евиденције несталих особа у БиХ. Према његовим ријечима, доказано је да бошњачки политичари свјесно манипулишу бројем сребреничких жртава.

- Утврђено је да на списку убијених Сребреничана има чак 500 живих људи, те на стотине имена људи који сада живе у Америци и у скандинавским земљама - подјсетио је Крчмар и додао да постоје бројни примјери да се на списку сребреничких жртава из љета 1995. године налазе и имена оних, који су 1992. године погинули на другим ратиштима.

Због свега тога, каже Крчмар, списак и податке хашких тужилаца треба упоредити са списком настрадалих сребреничких војника. Истраживачко-документациони центар из Сарајева дошао је до податка о 500 живих Сребреничана, чија су имена на списку страдалих у овом граду у јулу 1995. године. Утврдили су и да 70 особа, које су сахрањене у Поточарима, нису убијене у Сребреници у овом периоду.

М. КРЕМЕНОВИЋ

_____

Младић враћен у притвор, посјетио га син

Генерал Ратко Младић отпуштен је из болнице у Холандији и враћен у притвор Хашког трибунала, а током викенда посјетио га је син Дарко, рекао је у изјавио за Младићев београдски адвокат Милош Шаљић.

- Младић је нешто боље, изашао је из болнице у суботу и поново је у затвору - рекао је Шаљић. Он је навео да је Дарко Младић отпутовао у Хаг у петак, те да је у суботу, када му је први пут била омогућено да види оца, посјетио Младића у затвору. Шаљић је рекао да се нада да ће до краја ове седмице из Србији у Хаг отићи четворочлани тим љекара с ВМА из Србије који би прегледали Младића.

 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >