Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow У Поточарима сахрањивани и побијени Срби
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

У Поточарима сахрањивани и побијени Срби Штампај Пошаљи
Субота, 15 октобар 2011
Бањалука 15. 10. 2011. |Пресс РС

Шеф оперативног тима за траЖење несталих РС
У Поточарима сахрањивани и побијени Срби

Горан Крчмар, шеф Оперативног тима за тражење несталих РС, каже да постоје озбиљне сумње да су у Меморијалном центру у Поточарима сахрањивани Срби.

У разговору за наш лист он истиче да после открића да су лешеви сарајевских Срба годинама после рата скривани у мртвачници болнице на Кошеву, одакле су тек 2003. године превезени и покопани на гробљу у Високом, нико не сме да тврди да одатле нису пребачени у Поточаре.

- РС одавно тврди да су на гробљу у Високом сахрањивани сарајевски Срби који се воде као нестали, што је на крају и потврђено. Пошто је доказано да су у Поточарима сахрањивани и они који немају никакве везе са злочином у Сребреници и који су страдали или помрли много пре јула 1995. године, могуће је и да су у Поточарима сахрањивани и Срби - сматра Крчмар.

Имате ли ви доказе за те шокантне тврдње?

- Не тврдим ја ништа, али имам право да сумњам да је тога било. Институт за нестала лица БиХ (ИНЛ) је формиран 2008. године и његов основни задатак је био да успостави Централну евиденцију несталих (ЦЕН) и да сагледа сва ексхумирана, а неидентификована тела. То још није урађено, а када се тај посао обави и попишу сва тела, имаћемо прецизне податке и о сребреничким жртвама.

Ко је одговоран што то још није урађено?

- Менаџмент ИНЛ и Амор Машовић. За њихов нерад је одговоран Управни одбор, док за нерад УО морају одговарати оснивачи ИНЛ-а БиХ, тачније Савет министара и Међународна комисија за нестала лица БиХ. У том ланцу нико не ради свој посао.

Има ли решења?

- РС тражи тачно 1.774 нестала и очекујемо од Федерације БиХ да прецизно каже колико несталих они траже. У овом тренутку они баратају податком од осам до тринаест хиљада несталих, што је недопустиво и опасно.

Зашто је опасно?

- Зато што још нико није видео прецизан и тачан број несталих у Сребреници. Ми не негирамо оно што се тамо десило, али хоћемо да се тачно утврди колико људи је нестало и да се утврди да ли је то 7.800, 10.800, 3.800 или још мање.

Шта ћете урадити да се то утврди?

- И даље ћемо инсистирати да се формирају спискови несталих у Сребреници, а када се то уради, тај списак ћемо упоредити са списком припадника 28. дивизије Армије БиХ, па ћемо видети до чега ћемо доћи.

Ви очигледно хоћете да кажете да велики број сребреничких жртава, које се приказују као жртве геноцида, у ствари представља војнике 28. дивизије изгинуле у борби?

- Тако је, али ја то не желим да тврдим без прецизних података. Зато инсистирамо на формирању ЦЕН, јер ће дати јасан и недвосмислен одговор на таква питања. Нажалост, ИНЛ БиХ не одговара истина и зато кочи процес тражења несталих Срба.

 
Нажалост и неки Срби учествују у скривању злочина тзв. Армије БиХ

Како натерати руководство Института за нестала лица да ради у складу са законом?

- Не могу натерати Амора Машовића и Бошњаке, али могу поставити питање шта раде Срби. Начелник одељења за ексхумације у ИНЛ БиХ је Србин Душан Павловић, али ми од њега не добијамо никакве информације.

Како не можете да добијете информације?

- Нажалост, испада да Срби учествују у скривању српских жртава. Тражимо да се у ИНЛ изврше кадровске измене, пре свега када су у питању Срби. Канцеларија ИНЛ у Бањалуци у којој је запослено четири-пет људи је од 2008. године пронашла и идентификовала само тело Душана Клеута, док канцеларија у Добоју није решила ниједан случај.

На основу чега то тврдите?

- Навешћу два примера. Шеф Канцеларије Института за нестала лица БиХ у Бихаћу Мујо Бегић је читав рат провео у касарни у Бихаћу у којој је тек пре десетак дана откривена масовна гробница побијених Срба. Он се не може бранити да то није знао. Међутим, није у питању он као Мујо Бегић, већ као шеф канцеларије ИНЛ који је то крио. То је скандалозно!

А други пример?


- Назиф Фелић је тужилац за ратне злочине Кантоналног тужилаштва у Бихаћу, а читав рат је провео у тој касарни као војни тужилац. Питам Високи судски и тужилачки савет БиХ да ли очекују од таквог човека да процесуира оне који су побили те Србе и сакрили их у ту касарну пред његовим очима. Процес тражења несталих Срба се омета, за злочине над Србима нико не одговара, и што је најгоре, на крају се злочинци аболирају.

Како се аболирају?

- Последњи пример је депортација у Тунис Караја Камена бин Алија, познатог као Абу Хамза. У пресуди генералу Расиму Делићу наводи се да су злочин над Србима на Озрену починили припадници одреда „Ел муџахедин", у коме је био Абу Хамза. И такав човек се депортује, уместо да одговара за злочине. Шта је то, него аболиција?

Дарко Момић


Извор:
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >