Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ухапшени због злочина над Србима Штампај Пошаљи
Петак, 21 октобар 2011
петак, 21. окт 2011, 11:38 -> 13:24

Полиција у БиХ ухапсила двојицу бивших чувара логора у Сарајеву, који су осумњичени за ратне злочине над Србима. Бивши логораши задовољни, али тврде да су ухапшени најнижи у ланцу одговорности.

Припадници Aгенције за истраге и заштиту БиХ (СИПA) ухапсили су у Сарајеву Бесима Мудеризовића и Рамиза Aвдовића, који су осумњичени за ратне злочине над Србим у логорима у бившој сарајевској касарни "Виктор Бубањ" и у Централном затвору 1992. године, пише Глас Српске.
Авдовић је био чувар у логору "Виктор Бубањ", а Мудеризовић је био је први управник тог логора, у који је прешао са места заменика управника логора "Централни затвор" Исмета Бајрамовића Ћеле.

Биро Владе РС за односе с Хашким трибуналом још у јануару 2003. године доставио је бањалучкој канцеларији Хашког тужилаштва оптужницу против седам особа осумњичених да су починили ратне злочине над Србима у "Виктору Бубњу", а међу њима су и Мудеризовић и Aвдовић.

У јулу 2005. године поднесен је други извјештај против 38 особа, међу којима су и двојица ухапшених.

Бивши логораши поручују да су задовољни што је случај померен са мртве тачке, али истичу да су Мудеризовић и Aвдовић били међу најнижима по рангу у ланцу одговорних.

"Реч је о нижерангираним починиоцима и наставку избегавања подизања оптужница против наредбодаваца злочина над Србима у Сарајеву. Тиме се наставља опструкција Суда и Тужилаштва БиХ, јер наредбодаваца злочина нема међу осумњиченима и процесуиранима. A то је војни и политички врх тадашње РБиХ", рекао је Гласу Српске председник Удружења логораша РС Бранислав Дукић.

У логору "Виктор Бубањ", који је један преживели логораш у књизи назвао "Лабораторијом за тихо умирање", било је заточено између 250 и 300 Срба.



http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/11/Region/976574/Uhap%C5%A1eni+zbog+zlo%C4%8Dina+nad+Srbima.html
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >