Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow О изручењу Башићке 7. новембра
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

О изручењу Башићке 7. новембра Штампај Пошаљи
Среда, 24 август 2011
понедељак, 22. авг 2011, 20:31 -> 21:32
 
Одлука о изручењу Азре Башић у Босну и Херцеговину биће донета на судском рочишту у САД 7. новембар. Башићева је осумњичена за ратне злочине над Србима током рата у БиХ.

Судско рочиште о екстрадицији хрватске држављанке Азре Башић која живи у Кентакију у САД, а осумњичена је за ратне злочине над Србима током рата у БиХ, заказано је за 7. новембар, преноси агенција АП.
 
Судија Роберт Виер из Лексингтона рекао је на рочишту да он треба да донесе одлуку да ли би налог за екстрадицију 52-годишње Азре Башић требало одбацити или прихватити.

Башићева, рођена у Хрватској, користила је и имена Азра Ковачевић и Изабела Башић, а сумњичи се да је учествовала у мучењима и убиствима Срба из Дервенте, у логорима, у периоду од априла до јуна 1992. године.

Башићева је дуже време живела у Стентону у Кентакију, а ухапшена је у марту у САД на основу потернице из БиХ, која тражи њено изручење. Она је пре хапшења радила у једном старачком дому, као и у фабрици хране.

"Окружно тужилаштво у Добоју води истрагу против осумњичене Азре Башић због основане сумње да је као командант групе 108. Ријечке бригаде војске Републике Хрватске, у периоду април-јули 1992. на подручју општине Дервента починила кривично дело ратни злочин против цивилног становништва", рекла је после хапшења за портал Сарајево-x, Слободанка Лукић из Одељења за информисање при том Tужилаштву.

Адвокат Башићеве Патрик Неш сматра да су власти САД погрешно протумачиле споразум са Босном, односно наводи да се ради о споразуму о међусобном изручењу грађана који су 1901. године потписали представник српског краља и председник САД Теодор Рузвелт. Поставља се питање да ли споразум и данас важи, упркос променама имена и државног уређења држава, додаје Неш.

Амерички медији наводе да је Интерпол 2004. године лоцирао Башићеву у Кентакију, а да је Суд БиХ у октобру 2006. године објавио међународну потерницу за њом.

САД су званичан захтев за екстрадицију Башићеве наводно добиле у фебруару 2007. године, али су америчке власти тражиле додатне доказе које је Тужилаштво БиХ послало у априлу 2010. године.  На заказаном рочишту о екстрадицији Башићеве требало би да буде утврђено да ли су власти БиХ обезбедиле довољно доказа у свом захтеву.

После данашњег рочишта, адвокат Неш је рекао да Башићева "није задовољна" тренутном ситуацијом, али да се нада да ће суд на крају донети "праву одлуку".

Азра Башић је рођена 22. јуна 1959. године у Ријеци у Хрватској као Азра Алешевић. За Неџада Башића из БиХ удала се 1994. године, наводи Сарајево-x.
 
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >