Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Красјов: Хаг покушава да пребаци колективну кривицу на Србе
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Красјов: Хаг покушава да пребаци колективну кривицу на Србе Штампај Пошаљи
Понедељак, 06 јун 2011
Srna | 04. 06. 2011. - 23:57h |

БИЈЕЉИНА - Тумачења дешавања на Балкану, попут оних у хашкој оптужници против генерала Ратка Младића, нису ништа друго до покушај да се на Србе пребаци колективна кривица за све злочине и да се оправда оружана интервенција НАТО-а и то без обзира на чињеницу што су факти у оптужници углавном одабрани тенденциозно, а понекад и фалсификовани, сматра експерт Института за славистику РАН Александар Красјов.

Красјов је рекао да се реторика Хашког трубунала на рачун Србије пооштрава из дана у дан, а геополитички смисао датог притиска директно је проистицао из случаја Младића, који је у оптужници назван чланом мешовитог злочиначког подухвата у које су улазили и покојни председник Југославије Слободан Милошевић, први председник Републике Српске Радован Караџић, лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ и други угледни представници Срба.
 
Он истиче да "сва позивања на геноцид и диктатуру Слободана Милошевића данас више нису актуелна, јер је већ установљено да никаквих хиљада и десетина хиљада жртава на Косову није било", преноси "Глас Русије".

"Што се тиче података о 8.000 муслимана тобоже убијених у Сребреници по наредби Младића који фигурирају у оптужници, то у најмању руку изазива сумње. Ипак, ову констатацију западни лидери и јавно мњење признали су као аксиом. Па и многи српски политичари и државни посленици већ су се фактички солидарисали са верзијом Хашког трибунала", истакао је Красјов.

Аналитичар Петар Искендеров каже да изјава главног тужиоца Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију Сержа Брамерца да Србија после Ратка Младића треба хитно да ухапси и изручи Хагу бившег лидера хрватских Срба Горана Хаџића, поново је довела у питање праве циљеве Хашког трибунала и цену захтева које он и даље упућује Србији.

Испуњавањем сваког захтева од Србије као суверене државе остајаће све мање и мање и то што остане без журбе ће се приближавати Европској унији, а оваква Србија највероватније може коначно да се смири пред прагом ЕУ у својству геополитичког отирача, оцена је руских аналитичара.
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >