Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Саопштења arrow Љубиша Ристић: Петровдан у Братунцу 2011. године
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Љубиша Ристић: Петровдан у Братунцу 2011. године Штампај Пошаљи
Петак, 15 јул 2011
Братунац: Српско гробљеПрисуствујући обележавaњу српских страдања у средњем Подрињу, „Двери српске – покрет за живот Србије“ и „Институт за истраживање српских страдања у ХХ веку“ заједнички су на Петровдан 2011.године представили књиге о ратним дешавањима у сребреничком крају.
 
Овогодишње народно сећање обележио је покушај фалсификатора сребреничких ратних догађаја да забране све српске манифестације. Из тог разлога су „Двери српске – Покрет за живот Србије“ поделили грађанима пет стотина примерака своје књиге „Сребреница“, доказујући на тај начин да истину о Сребреници није могуће сакрити или угушити.

„Институт за истраживање српских страдања у ХХ веку“ је објавио и представио нову књигу Миливоја Иванишевића „Српска згаришта сребреничког краја“, у двојезичном издању, на српском и енглеском језику.

„Мала књига смртишта“, како своје дело назива аутор, садржи имена страдалих мештана сребреничког краја, православних хришћана, убијених руком својих суседа, оних што 11.јула  у Поточарима обележавају своје страдање.

Књига Миливоја Иванишевића отвара могућност за поштен дијалог између хришћана и муслимана у сребреничком крају, под претпоставком да муслиманска страна заиста хоће истину и на истини засновано помирење. Другачије речено:

1.    Српска страна је објавила, народним језиком речено, „шта сте ви, Бошњаци, нама урадили“.

2.    Бошњачка страна треба да проучи књигу „српска згаришта“ и покуша да оспори ове податке.

3.    Бошњачка страна треба да напише књигу о томе, народним језиком речено, „шта сте ви, Срби, нама урадили“.

4.    Српска страна треба да проучи бошњачке тврдње и покуша да оспори нетачне податке, ако их има.

5.    Неспорне чињенице, неспорне за обе стране, могле би бити основ за разговор о помирењу.
 
„Институт за истраживање српских страдања у ХХ веку“ је представљао Љубиша Ристић, а ''Двери српске – покрет за живот Србије'' Бошко Обрадовић и Југослав Тајић.

Заједничка делегација је присуствовала парастосима на стратиштима српског народа у Сребреници, Биљачи, Залазју и Братунцу.

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >