Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Ганић одговоран за Добровољачку
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ганић одговоран за Добровољачку Штампај Пошаљи
Петак, 15 јул 2011
Индекс чланака
Ганић одговоран за Добровољачку
Страна 2
Независне у посједу транскрипта: Ганић одговоран за Добровољачку (Фото)

Дејан Шајиновић - 14.07.2011 21:03


Независне: Ејуп Ганић - У овом злочину убијена су 42 војника, официра и цивилна лица на служби у ЈНА, рањена су 73 војника, а 215 их је заробљено. За ове злочине који су се десили на самом почетку рата још нико није одговарао.БАЊАЛУКА - Ејуп Ганић је одговоран за све што се десило у Добровољачкој улици јер га је Алија Изетбеговић, предсједник Предсједништва БиХ, овластио да води Предсједништво, а из записника се види на који начин је напад планиран и изведен, рекао је Симо Тушевљак, шеф Тима МУП-а РС за истраживање ратних злочина, који је прегледао дио записника сједнице Предсједништва од 3. маја 1992. године, који је у посједу "Независних".

Према записнику, на овој ванредној и проширеној сједници су осим Ганића, који је предсједавао сједницом, били присутни чланови Предсједништва Стјепан Кљујић и Фикрет Абдић, Јуре Пеливан, предсједник Владе БиХ, Русмир Махмутћехајић, потпредсједник Владе, Јерко Доко, министар одбране, и Алија Делимустафић, министар унутрашњих послова.
 
 
Тушевљак је рекао да се из материјала јасно види не само да је Ганић био одговоран за догађаје у Добровољачкој улици, када је пресјечена и нападнута колона ЈНА која се повлачила из Сарајева, него и да је Предсједништво имало пуну контролу над снагама Територијалне одбране и полиције, које су касније напале колону.

Контекст ове сједнице је разговор чланова Предсједништва и осталих високих функционера БиХ шта ће урадити с колоном ЈНА, која би требало да се повуче из Сарајева. У тренутку сједнице Изетбеговић се налази с генералом Луисом Мекензијем, командантом УНПРОФОР-ових трупа, у колони која из касарне Лукавица пролази крај Предсједништва БиХ на путу ка Команди Друге војне области, у којој се налазе опкољени и слабо наоружани официри и војници ЈНА с генералом Милутином Кукањцем, командантом Друге војне области. Војска је пристала да ослободи Изетбеговића, који је био у рукама ЈНА, уз услов да Изетбеговић гарантује безбједан излазак војске из Команде Друге војне области.

Док се колона налазила на путу од Лукавице ка Команди, чланови Предсједништва разговарају шта урадити с њом.

 

(Оригиналан транскрипт)

ЕЈУП ГАНИЋ: Ми смо овдје дали наређење команданту ТО да он обезбиједи наредбу да се не пуца на ту колону. Ево, Кљујић је издао.

СТЈЕПАН КЉУЈИЋ: И полиција исто, сада је био Јука Пушина и полиција неће пуцати.

ЕЈУП ГАНИЋ: У реду. То је јако добро, тако да је та наредба отишла да не пуцају, него да дозволе прилаз. Не знам сада детаље како ће то ићи, излажење Кукањаца из касарне.

СТЈЕПАН КЉУЈИЋ: Добро, то није наше, ми сада не можемо више разговарати о томе. Ми можемо само разговарати о разговорима у УНПРОФОР-у.

 

Тушевљак објашњава да се из овога види да је Ганић одлучио да не пуца на колону у којој је Изетбеговић прилазио Команди, него да колону нападну када Кукањац буде излазио из Команде.

"Ганић дозвољава 'прилаз' колони Команди, али јасно каже да 'не зна како ће ићи излажење из касарне', што говори о припреми напада на колону", рекао је Тушевљак и додао да је Кљујић фактички рекао да га не интересује шта ће се десити с колоном која буде излазила, јер "то није наше".

 

(Оригиналан транскрипт)

СТЈЕПАН КЉУЈИЋ: Ми сада не можемо ништа радити, него чекамо шта ће бити с Алијом. Ако Алија уђе у круг касарне, они га имају, имају снајпере, они могу уцијенити да прође цијела колона. То нама не одговара, одмах да вам кажем. Ми смо имали Кукањца, имали смо Алију. То је испаћај за државу, али могли смо на то пристати, да замијенимо њих двојицу. Али да нам сада извуку опрему и то све и да помјерају артиљерију и тенкове, то нам не одговара. Њихови тенкови у граду немају више муниције.

ФИКРЕТ АБДИЋ: С тим што је Алија заробљен, а Кукањац није. Јер Кукањац је, он у ствари командује и дошао је, његове су снаге слабије од наше територијалне одбране. То је други однос. Он ратује и командује. Има слабије снаге. Алија ради један политички посао, дошао, слети на аеродром, хоће да иде у Предсједништво. Он не командује, он не ратује. Овај је у рату. Кукањац је у изравном рату. Он командује и окружен је с територијалном одбраном нашом, захваљујући немоћи његовој.

 

Према Тушевљаковом мишљењу, ово је крунски доказ да Предсједништво не жели пустити колону да изађе из Сарајева, те жели извући Изетбеговића из колоне код Предсједништва и не дозволити да Изетбеговић оде с колоном у Команду Друге војне области, јер, по Кљујићевим ријечима, "ако Алија уђе у круг касарне, они могу уцијенити да прође цијела колона", што њима "не одговара". Видљиво је да је напад планиран чим успију извући Изетбеговића из опасности јер су свјесни да су снаге Територијалне одбране јаче од ЈНА, чији тенкови "у граду немају више муниције".

 

(Оригиналан транскрипт)

СТЈЕПАН: Молим вас, ако се не пуца није никаква издаја, није погрешна команда. А они се у повратку могу сачекати. Немој, богати, сада ко је приправан ко није, ја овдје 35 дана лежим ту свакодневно.

АЛИЈА ДЕЛИМУСТАФИЋ: Шта имам користи од тога што ти лежиш?

СТЈЕПАН: Па добро сада, ти и ја бисмо могли послије разговарати, немој пред свима сада.

ЈУРЕ ПЕЛИВАН: Чули смо прву информацију да је кренуо. Сада другу на сједници да осам возила иде. Трећу претпоставку може све повући с Алијом. Има ли Алије, нема ли Алије. Он јесте талац. Сигурно је то.

МАРИОФИЛ: Он је заробљеник терористичке организације.

ФИКРЕТ АБДИЋ: Али ми морамо знати шта је он. Морамо добити папир шта је он. Ми не знамо. Ми морамо официјелно бити обавијештени, то може урадити војска. Она обавјештава Предсједништво. Организујте се како год знате, ми смо заробили предсједника Предсједништва. Ми смо урадили с њим то и то. Његов је то статус. Онда се ми одређујемо према том чину. Ми не знамо уопће његов, нити он зна свој статус.

 

Тушевљак објашњава да Кљујић јасно ставља до знања да припадници полиције и територијалне одбране "не чине издају" ако пусте колону да прође ка Команди, јер се колона ионако "може сачекати на повратку".
 
 


 
< Претходни   Следећи >