Удар на бешчашће „империјалног пит була“ |
Среда, 11 мај 2011 | ||||||
Страна 4 од 4
Муслиманско руководство из Сребренице тврдило је да је град добровољно „жртвован“ од стране Председништва Босне и Главног штаба како би се издејствовала НАТО интервенција. У својим сведочењима пред Хашким трибуналом, босански муслимански генерали Сафер Халиловић и Енвер Хаџихасановић потврдили су да је Главни штаб босанске армије изненада преместило 18 водећих официра 28. дивизије из Сребренице. Ово је урађено иако је врховна команда наредила операције саботаже према босанским Србима. Један од ових војно бесмислених напада био је напад на стратешки неважно српско село Вишница. Последња од тих операција био је напад на војску босанских Срба на путу јужно од Сребренице, само један дан пре него што су Срби заузели оближњи небрањени град.
У својој књизи из 2004. године, „Лес Гуерриерс де ла Паиx“ („Борци за мир“), Бернар Кушнер, бивши шеф „Лекара без граница“ и својевремено министар спољних послова Француске под Николасом Саркозијем, наводи да је на својој самртној постељи босански председник Алија Изетбеговић признао Бернару Кушнеру и Ричарду Холбруку да је претеривао у изјавама о српским злочинима помоћу којих је желео да изазове НАТО интервенцију против Срба. Изричито, Изетбеговић спомиње ратне заробљеничке логоре које су током грађанског рата имале све три стране, али да они српски, за које је његова влада 1992. године тврдила да представљају логоре смрти, то у ствари нису били. Ипак та оптужба добила је огроман публицитет захваљујући Роју Гутману, репортеру „Њуздеја, који је поделио Пулицерову награду за ту причу и АБЦ-ијевог ТВ водитеља Питера Џенингса. „То је произвело огромне емоције широм света“, сећа се Кушнер Изетбеговићеве самртне исповести. „То јесу била ужасна места, али у њима људи нису били систематски истребљивани.“ Према Кушнеру, Изетбеговић је признао пред њим и Холбруком да „није било логора смрти, ма колико та места била ужасна“ и додао да је „(он тада) сматрао да би његове изјаве могле да изазову бомбардовање (босанских Срба)“. _______________ Детекција пропагандеПрофесор Едвард Херман је својим изузетним научним радом учинио видљивим механизме форматизације система који нужно окончава у мраку тоталитаризма. Бројне студије, од којих је многе написао са филозофом Ноамом Чомским, блиским пријатељем и савезником, веома прецизно детектују неуралгичне тачке овог система у којем је успостављено деловање пропагандног модела у спровођењу империјалне политике: „Производња сагласности“, „Вашингтонска веза“, „Политичка економија масовних медија“ (написане са Ноамом Чомским); „Глобални медији“; „Мит о либералним медијима“; „Испод хипокризије: декодирање вести у доба пропаганде“ – студија која садржи и „Речник двоструког говора деведесетих“…
„Весна инфо“ припрема и две књиге текстова Едварда Хермана по избору самог аутора, међу којима ће се наћи изванредне студије о распаду Југославије; методологији медијске сатанизације Србије и Слободана Милошевића; нормализацији незамисливог; НАТО-у као империјалном пит булу…
_______________ Детонирање велике лажиИзузетна студија професора Едварда Хермана и његових колега представља прворазредни научни допринос систематском проучавању једне цинично злоупотребљене људске трагедије, чије истраживање је – да би се злоупотреба прикрила – претворено у забрањену тему, каже за „Печат“ Стефан Каргановић. -У Србији, нажалост, та неформална, али зато не мање стварна, забрана још увек је великим делом на снази. Пошто је сврха те забране да се непристрасним истраживачима онемогући да утврде истину и да на тај начин раскринкају званичну политичку лаж, у шта се наметнути наратив о Сребреници претворио, устоличење ове лажи у Србији има исте отровне последице по умове и душе људи као свака друга нечасна операција те врсте. Херман и сарадници су на бриљантан начин детонирали ту лажну конструкцију која својим опаким дејством условљава малодушност српске политике и деморализацију народа Србије. Сви којима је стало до истине дугују им неизмерно поштовање и дубоку захвалност. Наша НВО „Историјски пројекат Сребреница“, у договору са ауторима, одужиће им се за њихов труд тако што ће ускоро обезбедити превођење и објављивање овог капиталног дела на српски језик. http://www.pecat.co.rs/2011/04/edvard-herman-o-srebrenici-udar-na-bescasce-imperijalnog-pit-bula/ |
< Претходни | Следећи > |
---|