Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Укинута одлука о изручењу Вучуревића Штампај Пошаљи
Петак, 20 мај 2011
Петак, 20. Мај, 2011.| Аутор: Агенција ТАНјУГ

 БЕОГРАД - Апелациони суд у Београду укинуо је одлуке Вишег суда у Шапцу о изручењу и продужењу притвора ратном градоначелнику Требиња Божидару Вучуревићу јер сматра да није био стварно надлежан за одлучивање током рата, изјавила је портпарол суда Мирјана Пиљић.

Став Апелационог суда је да о молбама Хрватске и Босне и Херцеговине за изручење Вучуревића треба да одлучи Одељење за ратне злочине Вишег суда у Београду као искључиво надлежан суд, напоменула је она.


После те одлуке, Вучуревић је из притвора у Шапцу пребачен у Окружни затвор у Београду, рекао је Тањугу судија Вишег суда у Шапцу Саша Кнежевић.

Апелациони суд сматра да, како се изручења Вучуревића траже ради вођења кривичног поступка за дело из групе кривичних дела против човечности и других добара заштићених међународним правом,

"То је у смислу Закона о организацији и надлежности државних органа у поступцима за ратне злочине искључиво надлежно Одељење за ратне злочицне у Београду Вишег суда у Београду".

Одлуке Вишег суда укинуте су поводом жалби Вучуревићевих бранилаца, а по службеној дужности, објаснила је Пиљић.

Виши суд у Шапцу 21. априла одлучио је да су испуњени услови за изручење Вучуревића и Босни и Херцеговини и Хрватској и продужио му екстрадициони притвор, који му у истиче 8. јуна, а наредну одлуку о продужењу или укидању донеће Одељење за ратне злочине у Београду Вишег суда у Београду.

Тај суд ће одлучити и о молбама за изручење, а пошто његова решења постану правоснажна, коначну одлуку ће донети министарка правде Србије Снежана Маловић.

Вучуревић је ухапшен 4. априла на граничном прелазу Каракај у Малом Зворнику, на основу потернице коју је за њим расписала Хрватска због ратних злочина почињених током артиљеријског гађања Дубровника, а недељу дана касније је поднела захтев за његово изручење.

И Министарство правде БиХ затражило је изручење Вучуревића, јер се против њега води истрага због ратних злочина у Требињу.

Вучуревић има држављанство Босне и Херцеговине, а 2008. поднео је Конзулату Србије у Босни и Херцеговини захтев за добијање српског држављанства које није добио, а Хрватској односно БиХ би могао да буде изручен у складу са одредбама Европске конвенције о екстрадицији.

Хрватско тужилаштво подигло је 2008. године оптужницу против Вучуревића због ратног злочина против цивила на дубровачком подручју и уништавања културних и историјских споменика између 1991. и 1995. године.
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >