Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Котор Варош arrow Хронологија догађаја у општини Котор Варош
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Значајни догађаји у општини Братунац Штампај Пошаљи
Недеља, 25 фебруар 2007
Индекс чланака
Значајни догађаји у општини Братунац
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
 

(Непознат датум) септембар,
На референдуму који је расписала Скупштина Републике Српске поводом Мировног плана тзв. Контакт групе становништво Братунца, као уосталом и целе РС, плебисцитарно одбило наведени план. После тога власти Југославије још више заоштриле контролу границе и промет роба, па и хуманитарне помоћи.



1995. година:


5. јули,
Војска Републике Српске, у циљу да коначно обузда сталне оружане нападе и провокације муслимана из тзв. заштићене зоне Сребренице – у којима је само током 1995. г. страдало неколико српских села, а у заседама и на друге начине убијено више десетина лица српске националности – предузела акцију на неутралисању муслиманских оружаних активности. Део те активности се одвијао и са подручја општине Братунац. За то време муслимани и НАТО авијација у више наврата, ради одмазде и неутралисања акција које је предузела војска РС, гранатирали и бомбардовали околна подручја, али не и сам град.

11-12. јул,
Након ослобађа ња Сребренице из села Поточари преко подручја општине Братунац евакуисано преко 25.000 муслимана из Сребренице и околних муслиманских села која су се налазила у заштићеној зони. Том приликом у Дому здравља и болници у више наврата пружана санитетска помоћ знатном броју болесних и повређених муслимана. Евекуација се одвијала у миру и без значајнијих ексцеса у граду.


Уместо зак ључка:
Месецима су током 1992. и почетком 1993. године град Братунац и неколико села низ Дрину били усамљени, истински изоловани и блокирани, али слободни српски светионици у том делу источне Босне.

У Братунцу се у то време са сеоског подручја братуначке и сребреничке општине налазило скоро хиљаду деце ратне сирочади која су остала без једног или оба родитеља. Сви напори општинских власти, мештана и одраслих нису били довољни да се тој деци обезбеди бар оно што је најнужније. Поразно је за све, иначе веома бројне, међународне тзв. хуманитарне институције које су се у то време кретале овим просторима што нису, и поред свих упозорења, хтеле да обрате пажњу на те мале ратне страдалнике и невољнике.

Па и поред свих нево љакојима су били изложени Срби ове општине и околних српских села њихова морална снага и борба за самоодржа ње ни у најтежим данима није поколебана. Братунац се пред бројним налетима муслиманских хорди, истина уз велике жртве, бранио и одбранио у овом рату.


Извори:
- Миливоје Иванишевић: ХРОНИКА НАШЕГ ГРОБЉА, Бгд. 1994.
- Боро Миљановић: КРВАВИ БОЖИЋ СЕЛА КРАВИЦЕ, Бад Вилбел, Немачка, 1996.
- ЗЛОЧИН ЈЕ ЗЛОЧИН ПРЕЋУТАТИ, припремио А. Маслић,
- ОТРОВИ ПРЕЋУТАНИХ ИСТИНА, припремио А. Маслић,
- Изјаве преживелих жртава,
- Личне белешке и документација Миодрага Јокића из Сребренице,
- Документација Центра за истраживање злочина над српским народом.









AddThis Social Bookmark Button


 
Следећи >