Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Котор Варош arrow Хронологија догађаја у општини Котор Варош
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Значајни догађаји у општини Братунац Штампај Пошаљи
Недеља, 25 фебруар 2007
Индекс чланака
Значајни догађаји у општини Братунац
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
 
2. фебруар,
Муслимани из Сребренице почели са интензивним, готово свакодневним, гранатирањем Братунца, поготово центра града, које је трајало током целог месеца. Ови напади проузроковали су знатне људске жртве и разарање приватних и јавних објеката.

15. март,
Заједничким снагама српски борци зворничке, миличке и братуначке бригаде ослободили подручје Кравице. Тек тада, након више од два месеца, пронађена су тела многих жртава које су страдале приликом муслиманског напада и освајања подручја Кравице.

20. март,
Кроз центар града и територију општине Братунац, уз сагласност српских власти и становништва, почела евакуација око 12.500 муслимана који су у организацији и уз помоћ УНПРОФОР-а напустили Сребреницу.

22. март,
На братуначком гробљу, у присуству великог броја представника цивилних и војних власти и свештеника српске православне цркве, сахрањено 40 жртава кравичке трагедије.

8. мај,
Генерал Р. Младић и С. Халиловић, сходно Резолуцијама 819 и 824 Савета безбедности ОУН, дефинисали линије раздвајања у заштићеној зони Сребренице, које су делом дотицале и подручје општине Братунац (Жути мост, и др.).



1994. година.


4. август,
Сходно одлуци владе СРЈ да прекине политичке и економске односе са Републиком Српском, затворена граница на Дрини и блокиран љубовијски мост. Ово је тешко пало српском становништву, готово теже него сви дотадашњи напади и злочини муслимана, поготово када су на гранични прелаз дошли и страни контролори. Казна којом су Слободан Милошевић и власти СРЈ на срамотан начин покушавале да сломе вољу српског народа у Републици Српској није дала никакве резултате. Напротив, Срби су се, и ако у крајње тешкој економској ситуацији, супродставили таквој политици и понуђеном Мировном плану тзв. Контакт групе, у ствари капитулацији и предаји коју су од њих тражили међународни и домаћи непријатељи.
 
 
Следећи >