Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Горажде arrow Хронологија догађаја у општини Горажде
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Значајни догађаји у општини Братунац Штампај Пошаљи
Недеља, 25 фебруар 2007
Индекс чланака
Значајни догађаји у општини Братунац
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
 

(Непознат датум) септембар,
На референдуму који је расписала Скупштина Републике Српске поводом Мировног плана тзв. Контакт групе становништво Братунца, као уосталом и целе РС, плебисцитарно одбило наведени план. После тога власти Југославије још више заоштриле контролу границе и промет роба, па и хуманитарне помоћи.



1995. година:


5. јули,
Војска Републике Српске, у циљу да коначно обузда сталне оружане нападе и провокације муслимана из тзв. заштићене зоне Сребренице – у којима је само током 1995. г. страдало неколико српских села, а у заседама и на друге начине убијено више десетина лица српске националности – предузела акцију на неутралисању муслиманских оружаних активности. Део те активности се одвијао и са подручја општине Братунац. За то време муслимани и НАТО авијација у више наврата, ради одмазде и неутралисања акција које је предузела војска РС, гранатирали и бомбардовали околна подручја, али не и сам град.

11-12. јул,
Након ослобађа ња Сребренице из села Поточари преко подручја општине Братунац евакуисано преко 25.000 муслимана из Сребренице и околних муслиманских села која су се налазила у заштићеној зони. Том приликом у Дому здравља и болници у више наврата пружана санитетска помоћ знатном броју болесних и повређених муслимана. Евекуација се одвијала у миру и без значајнијих ексцеса у граду.


Уместо зак ључка:
Месецима су током 1992. и почетком 1993. године град Братунац и неколико села низ Дрину били усамљени, истински изоловани и блокирани, али слободни српски светионици у том делу источне Босне.

У Братунцу се у то време са сеоског подручја братуначке и сребреничке општине налазило скоро хиљаду деце ратне сирочади која су остала без једног или оба родитеља. Сви напори општинских власти, мештана и одраслих нису били довољни да се тој деци обезбеди бар оно што је најнужније. Поразно је за све, иначе веома бројне, међународне тзв. хуманитарне институције које су се у то време кретале овим просторима што нису, и поред свих упозорења, хтеле да обрате пажњу на те мале ратне страдалнике и невољнике.

Па и поред свих нево љакојима су били изложени Срби ове општине и околних српских села њихова морална снага и борба за самоодржа ње ни у најтежим данима није поколебана. Братунац се пред бројним налетима муслиманских хорди, истина уз велике жртве, бранио и одбранио у овом рату.


Извори:
- Миливоје Иванишевић: ХРОНИКА НАШЕГ ГРОБЉА, Бгд. 1994.
- Боро Миљановић: КРВАВИ БОЖИЋ СЕЛА КРАВИЦЕ, Бад Вилбел, Немачка, 1996.
- ЗЛОЧИН ЈЕ ЗЛОЧИН ПРЕЋУТАТИ, припремио А. Маслић,
- ОТРОВИ ПРЕЋУТАНИХ ИСТИНА, припремио А. Маслић,
- Изјаве преживелих жртава,
- Личне белешке и документација Миодрага Јокића из Сребренице,
- Документација Центра за истраживање злочина над српским народом.









AddThis Social Bookmark Button


 
Следећи >