Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Вишеград arrow Хронологија догађаја у општини Вишеград
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Значајни догађаји у општини Братунац Штампај Пошаљи
Недеља, 25 фебруар 2007
Индекс чланака
Значајни догађаји у општини Братунац
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
 
2. фебруар,
Муслимани из Сребренице почели са интензивним, готово свакодневним, гранатирањем Братунца, поготово центра града, које је трајало током целог месеца. Ови напади проузроковали су знатне људске жртве и разарање приватних и јавних објеката.

15. март,
Заједничким снагама српски борци зворничке, миличке и братуначке бригаде ослободили подручје Кравице. Тек тада, након више од два месеца, пронађена су тела многих жртава које су страдале приликом муслиманског напада и освајања подручја Кравице.

20. март,
Кроз центар града и територију општине Братунац, уз сагласност српских власти и становништва, почела евакуација око 12.500 муслимана који су у организацији и уз помоћ УНПРОФОР-а напустили Сребреницу.

22. март,
На братуначком гробљу, у присуству великог броја представника цивилних и војних власти и свештеника српске православне цркве, сахрањено 40 жртава кравичке трагедије.

8. мај,
Генерал Р. Младић и С. Халиловић, сходно Резолуцијама 819 и 824 Савета безбедности ОУН, дефинисали линије раздвајања у заштићеној зони Сребренице, које су делом дотицале и подручје општине Братунац (Жути мост, и др.).



1994. година.


4. август,
Сходно одлуци владе СРЈ да прекине политичке и економске односе са Републиком Српском, затворена граница на Дрини и блокиран љубовијски мост. Ово је тешко пало српском становништву, готово теже него сви дотадашњи напади и злочини муслимана, поготово када су на гранични прелаз дошли и страни контролори. Казна којом су Слободан Милошевић и власти СРЈ на срамотан начин покушавале да сломе вољу српског народа у Републици Српској није дала никакве резултате. Напротив, Срби су се, и ако у крајње тешкој економској ситуацији, супродставили таквој политици и понуђеном Мировном плану тзв. Контакт групе, у ствари капитулацији и предаји коју су од њих тражили међународни и домаћи непријатељи.
 
 
Следећи >